Перейти до основного змісту

Відлік до Різдва: як з'явився адвент-календар? Захоплива історія подарунків

Новорічна іграшка. Фото ілюстративне: pexels.com

Яким воно було — Різдво минулого? Звідки взялися традиції, без яких ми вже не уявляємо святковий сезон? Який сенс початково закладали у звичаї, які ми сьогодні асоціюємо із зимовими святами? Що в них християнського, а що — зі світського життя?

Сьогодні на Суспільне Культура ми говоритимемо про адвент-календарі – різдвяний звичай із цікавою історією, який поступово стає важливим аспектом сезону зимових свят і серед українців.

Німецьке коріння різдвяних традицій

Адвент-календар – коробка з 25 віконечками, в яких лежать маленькі подарунки і які відкривають щодня протягом різдвяного сезону.

Як і багато інших сучасних різдвяних звичаїв (наприклад, прикрашання ялинки), він має німецьке походження. Приблизно з початку дев'ятнадцятого століття німецькі протестанти почали відзначати дні Адвенту — період перед Різдвом, або запалюючи свічку протягом дня, або навіть роблячи крейдою відмітки на стінах.

Історично протягом цього періоду віряни мали морально та духовно готуватися до свята, а батьки щодня зачитували своїм дітям уривки зі Святого Письма чи розповідали повчальні історії про святих.

З часом серед німців склалася традиція в очікуванні свята щодня дарувати дітям невеликі подарунки: солодощі, малюнки із зображенням біблійних сцен, або невеликі іграшки. З цієї традиції і виник адвент-календар.

Ранній приклад німецького адвент-календаря. Richard Ernst Kepler/суспільне надбання

Найстаріший відомий дерев'яний адвент-календар виготовлено у 1851 році, а вже на початку двадцятого століття з'явилися перші друковані адвент-календарі з паперу.

Утім, вони ще не нагадували ті адвент-календарі, які ми знаємо сьогодні: подарунки не вкладали всередину календаря, а чіпляли до нього на маленькі гачки.

У 1904 році штутгартська газета Neues Tagblatt почала дарувати своїм передплатникам паперові адвент-календарі, а на початку 1920-х німець на ім'я Гергард Ланг придумав ідею, яка досі залишається обов’язковою рисою адвент-календаря: він вигадав робити у календарях дверцята, за якими можна було ховати маленькі подарунки.

Саме Ланга сьогодні вважають батьком сучасного адвент-календаря. До речі, традиційно у тогочасні календарі клали печиво, дрібні іграшки, папірці з молитвами чи малюнки святих.

Різдвяний вінок, Німеччина, листівка. Суспільне надбання

Адвент-календарі у небезпеці

Попри надзвичайну популярність адвент-календарів напередодні Другої світової на них чекали складні часи. Бізнес Ленга, який був одним із найбільших виробників адвент-календарів, збанкрутів та закрився через проблеми з постачанням якісного паперу, а нацисти після приходу до влади заборонили друк календарів на релігійну тематику.

Насправді вони деякий час навіть намагалися апропріювати цю традицію, друкуючи календарі, в яких на кожен день Адвенту був невеликий пропагандистський малюнок, який прославляв Націонал-соціалістичну партію Німеччини, але зі зрозумілих причин ці календарі не мали такої шаленої популярності.

Концепція адвент-календаря так і могла б лишитися історичною цікавинкою без майбутнього, але вже під час окупації Німеччини американськими силами один штутгартський друкар на ім'я Річард Зелмер переконав представників військової адміністрації дозволити йому відновити друк святкових календарів.

Попри те, що у місті була нестача паперу, Зелмеру вдалося переконати американців у тому, що адвент-календарі підіймуть настрій місцевому населенню та нагадають про старі-добрі довоєнні часи.

Як адвент-календарі захопили Америку — і решту світу

Після того як Річард Зелмер відновив у Штутгарті друк адвент-календарів (до речі, заснована ним компанія досі виготовляє адвент-календарі, і є єдиною німецькою друкарнею, яка протягом усього року виробляє лише різдвяні адвент-календарі), американські солдати почали надсилати ці святкові вироби додому як сувеніри.

Так адвент-календарі потрапили у Штати, але справді популярними вони там стали завдяки президенту Ейзенгауеру, який на одній зі своїх офіційних різдвяних фотографій позував поруч зі внуками та їхнім адвент-календарем.

У 1950-х у картонні календарі почали додавати шоколадні цукерки, і ця версія адвент-календарів і надалі залишається найбільш популярною у світі — навіть попри все їхнє різноманіття. З Америки адвент-календарі поширилися і в інші англомовні країни, а зараз їх можна знайти у будь-якій частині світу.

Утім, один із найцікавіших форматів адвент-календарів можна знайти у Скандинавії: тут замість паперових чи дерев'яних календарів із подарунками запровадили щоденні теле- або радіопередачі, які виходять протягом усього Адвенту. Деякі з них розраховані на дітей, а інші — на всю родину або ж навіть лише на дорослих.

До речі, найбільший адвент-календар у світі можна знайти у німецькому місті Баден-Вюртемберзі — тут місцеву ратушу щороку перетворюють на двоповерховий адвент-календар, відкриваючи по черзі 24 вікна будівлі. У кожному вікні можна побачити різдвяну сценку та святкові декорації.

Найменший адвент-календар також існує в Німеччині: у 2007 році трійка місцевих студентів-фізиків зробили мікроскопічний календар із крихітними зображеннями біблійних сцен. Календар настільки маленький, що на одній поштовій марці помістилося б п'ять мільйонів таких календарів.

Адвент-календар 2023 року. AP/Business Wire

Які адвент-календарі можна знайти сьогодні — і як зробити таке власноруч

Нині можна знайти та замовити адвент-календар на будь-який смак: з різноманітними солодощами з усіх куточків світу, локшиною миттєвого приготування, гострими соусами, сирами, крафтовим пивом, чаєм, шкарпетками, косметикою, смаколиками для собак, лего або навіть консервованими сардинами.

Якщо ви захоплюєтеся садівництвом, то є спеціальні адвент-календарі, де щодня як подарунок можна знайти насіння нової рослинки. А якщо вам більше до вподоби, скажімо, шити, то є і адвент-календарі з нитками та різними голками й аксесуарами для шиття.

Однак якщо вам захотілося зробити дні перед Різдвом трішки веселішими, то навіть не обов'язково купувати адвент-календар — можна просто заздалегідь приготувати близькій людині (або собі!) невеликі подарунки.

Ми пропонуємо розпочати за тиждень до Різдва та зібрати такі дарунки:

  • 7 днів до Різдва — улюблену шоколадку. Нам усім зараз не завадить трохи додаткового дофаміну, а шоколад підвищує його рівні в організмі.
  • 6 днів до Різдва — імбирне печиво. Зрештою, це вже різдвяна класика.
  • 5 днів до Різдва — каву або какао, аби приготувати зігрівальний зимовий напій. На жаль, наш ворог не припиняє нічні атаки навіть у святковий сезон, а вимкнень світла не уникнути, тож нам усім потрібно трохи кофеїну, щоб краще почуватися.
  • 4 дні до Різдва — горішки. Горіхи історично були важливим джерелом поживних речовин у зимовий період, і саме тому досі асоціюються з зимовими святами та Різдвом. До речі, пофарбованими чи позолоченими грецькими горіхами раніше навіть прикрашали ялинку.
  • 3 дні до Різдва — журавлину або журавлиновий морс. Багато європейських кухонь використовують журавлиновий соус чи просто журавлину у своїх різдвяних стравах.
  • 2 дні до Різдва — гранат, який не лише стане джерелом вітамінів у зимову пору, але й пасуватиме до різноманітних зимових салатів із запеченими овочами та коренеплодами.
  • 1 день до Різдва — мандаринка. Яке свято без мандаринок?

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня

Вибір редакції