Перейти до основного змісту

"Носферату" — готична історія від німого кіно до сучасного перезапуску

Кадр з фільму "Носферату". Focus Features

В український прокат 2 січня вийде стрічка "Носферату" — готична історія про одержимість між молодою жінкою та моторошним вампіром, що захопився нею.

Режисером фільму виступив Роберт Еггерс, відомий своїми горорами "Відьма" з Анею Тейлор-Джой та "Маяк" із Віллемом Дефо і Робертом Паттінсоном.

Нова робота режисера є римейком культового німого фільму "Симфонія жаху" (1922), що вперше представив постать жаского блідого кровопивці Носферату, роль якого в цій адаптації зіграв Білл Скашгорд.

Серед інших зірок в акторському складі — Лілі-Роуз Депп, Ніколас Голт, Емма Коррін, Аарон Тейлор-Джонсон та Віллем Дефо.

Суспільне Культура розповідає усе, що відомо про стрічку "Носферату" — від попередніх екранізацій, які стали джерелами натхнення, до зйомок сцен із тисячами щурів.

Кадр з фільму "Носферату". Focus Features

Звідки взявся Носферату: історія та зв'язок із "Дракулою"

У 1922 році вийшов фільм "Носферату. Симфонія жаху" німецького кінорежисера Фрідріха Вільгельма Мурнау. Хоча цю стрічку називають першою екранізацією "Дракули" Брема Стокера, що збереглася, фільм не є прямою адаптацією.

Мурнау дійсно хотів екранізувати твір Стокера, але кіностудія Prana Film не змогла викупити права на книгу. Тому Мурнау змінив імена героїв (графа Дракулу було перейменовано на графа Орлока) і додав нововведення у сюжет.

Наприклад, події було перенесено з Британії 1890-х років до Німеччини 1838 року. Серед інших відмінностей:

  • На відміну від графа Дракули, Орлок не створював інших вампірів, а вбивав своїх жертв (через що містяни звинувачують його у чумі, яка спустошує місто).
  • Орлок також спить вдень, бо сонячне світло вбиває його. Але оригінальний Дракула лише слабшав від сонячного світла, тому, наприклад, міг ходити вдень.
  • Орлок виглядає вкрай нелюдським і схожим на труп, тоді як Дракула виглядає як людина (тому він міг легко змішатися з натовпом на вулицях).
Кадр з фільму "Носферату. Симфонія жаху". Prana Film

Однак цього виявилося недостатньо, адже в усіх інших аспектах стрічка доволі точно відтворювала сюжет роману. Через це, у березні 1922 року (за два місяці після прем'єри фільму) вдова Стокера, Флоренс Стокер, подала до суду на продюсерську компанію за порушення авторських прав.

Студія подавала апеляції, але вони були відхилені, і в підсумку Prana Film збанкрутувала. Проте на цьому "полювання на Носферату" не скінчилося.

У липні 1925 року суд виніс рішення на користь Флоренс Стокер і наказав знищити всі копії та негативи фільму. "Носферату" міг бути втрачений назавжди, якби невелика кількість копій не потрапила за кордон.

Флоренс Стокер змогла зупинити лондонську прем'єру стрічки у 1925 році, але не американський дебют фільму, що відбувся у 1929 році. У фільму почали з'являтися фанати, створювали копії стрічки — і "Носферату" вижив та дійшов до наших днів.

Кадр з фільму "Носферату. Симфонія жаху". Prana Film

Окрім історії судів та боротьби за своє існування "Носферату" також має і художню цінність.

У 1920-х роках у німецькому кінематографі домінував стиль експресіонізму (найвідомішим прикладом є стрічка "Кабінет доктора Калігарі" 1920 року). Характерними рисами німецького експресіонізму були:

  • використання стилізованих декорацій із геометричними формами, викривленими лініями та сюрреалістичними пропорціями;
  • гра світла і тіні з акцентом на контрастне освітлення, що створювало атмосферу напруги та містики;
  • експресивний грим і костюми для підкреслення емоцій персонажів.

Проте "Носферату", хоч і вписувався в деякі канони німецького експресіонізму, також і відступався від норм цього стилю.

Наприклад, Мурнау передавав відчуття жаху через використання реальних локацій: лісів, гір, відкритого моря.

Грим Орлока у фільмі був не театральним чи гіпертрофованим, а більш страхітливим та реалістичним. Ц

я тяга до правдоподібності помітна і в роботі з камерою та монтажем: у фільмі багато зйомок готичних пейзажів та великих планів героїв, що було новаторським на той час.

"Носферату" вирізнявся тим, що поєднував елементи німецького експресіонізму з реалізмом, що відгукнулося широкій аудиторії. Граф Орлок також популяризував зображення вампірів як моторошних, блідих та монструозних істот, що можна побачити й у сучасних трактуваннях образів вампірів.

Римейк "Носферату — привид ночі"

Кадр з фільму "Носферату — привид ночі". 20th Century Fox

У 1979 році вийшов римейк "Носферату — привид ночі". Режисером став Вернер Герцог — один із найяскравіших представників нового німецького кіно, а роль Люсі Гаркер (дівчини, у яку закохується вампір) зіграла французька акторка Ізабель Аджані. Самого ж Носферату у фільмі втілив Клаус Кінскі, для якого ця роль стала п'ятою співпрацею з Герцогом.

Кінскі згодом повернувся до цієї ролі у фільмі 1988 року "Носферату у Венеції" — проте художню якість стрічки оцінили вкрай низько.

Проте "Носферату — привид ночі" отримав багато схвальних відгуків і навіть мав помірний касовий успіх. При цьому сама стрічка була не прямою копією фільму 1922 року, а радше новим прочитанням старої історії.

Робота над цим фільмом також стала переломним етапом у кар'єрі Герцога. На момент зйомок йому було 36 років і він вперше мав достатній бюджет та підтримку кіноістеблішменту — стрічку розповсюджувала студія 20th Century Fox. Герцог сам продюсував фільм і має повний художній контроль, що врешті зробило "Носферату — привид ночі" одним із найбільш виразних проєктів у фільмографії режисера.

Новий "Носферату"

Екранізацією "Носферату" режисер Роберт Еггерс загорівся ще у 2015 році. Тоді він представив світу свій перший повнометражний фільм "Відьма" і планував, що його наступною стрічкою стане саме історія про відомого вампіра. У 2017 році на головну жіночу роль була затверджена Аня Тейлор-Джой, яка зіграла головну роль у "Відьмі" Еггерса.

"Для режисера на моєму місці знімати «Носферату» — це потворно, богохульно, егоїстично й огидно. Я справді планував трохи почекати, але так склалася доля", — говорив тоді Еггерс.

Проте згодом Еггерсу справді довелося почекати — проєкт був відкладений і до його виробництва режисер зміг повернутися тільки у 2022 році.

Кадр з фільму "Носферату". 20th Century Fox

Білл Скашгорд був затверджений на роль Носферату у вересні 2022 року, тоді ж повідомлялося, що одну з головних ролей виконає Джонні Депп. Проте вже наступного місяця була затверджена решта акторського складу, а роль Деппа, ймовірно, перейшла Віллему Дефо. Аню Тейлор-Джой замінила акторка Лілі-Роуз Депп.

Зйомки фільму проходили переважно у Празі з лютого по травень 2023 року. Оператором фільму витупив Ярін Блашке, з яким Еггерс співпрацював над фільмом "Варяг" 2022 року.

Досвід роботи над цією стрічкою вплинув і на "Носферату". Наприклад, саме після "Варяга" Блашке перейняв технологію імітації місячного світла, яке має підкреслювати моторошну атмосферу у фільмі.

Для цього Блашке створив спеціально стилізований фільтр, що відтворює довжини хвиль світла, які людське око здатне бачити в темряві.

Кадр з фільму "Носферату". Focus Feature

Другим основним джерелом світла на майданчику були свічки та вогонь. Це призвело до цікавих стилістичних рішень від художниці з костюмів Лінди Мюїр, якій потрібно було одягнути персонажів так, щоб їх було видно в умовах низької освітленості.

"Жінкам було трохи легше, тому що в той час суспільство вимагало, щоб вони були красивими і витонченими в блідих кольорах. Для двох жінок, Анни (Емма Коррін) та Еллен (Лілі-Роуз Депп), я схилялася до світлих кольорів і тканин, які відбивають світло. І всі їхні прикраси — чи то срібні, дешевші версії для Еллен — чи то золоті та товсті, важкі, дорогі на вигляд аксесуари [для Анни], все це мерехтіло і ловило світло", — розповіла художниця.

Сцена зі щурами та протести PETA

Ще у грудні 2023 року Еггерс розповів про те, що під час зйомок фільму в одній сцені було використано близько 2000 живих щурів.

"У цьому епізоді, окрім справжнього полум'я, було 2000 справжніх щурів, що було складно, але й весело", — згадував тоді режисер.

З початком промоції фільму інформації про сцену зі щурами (як і про саму стрічку) побільшало. У деяких джерелах кількість щурів зросла до 5000, а актори Емма Коррінвикористовує займенник вони/їх розповіли, що під час зйомок 30 щурів сиділи на їхніх голих грудях:

"Чесно кажучи, я поводилися дуже хоробро. Я були дуже стоїчними, дуже британськими в цьому плані. А потім ми вийшли на сцену, а на мені не було блузки, і це було просто жахливо. Ви не можете собі уявити цей запах. І дійсно не очікували нетримання сечі, це було жахливо..."
Кадр з фільму "Носферату". Focus Features

Але використання щурів на зйомках не тільки породило лячні та кумедні історії, а й привернуло увагу організації PETA, що бореться за права тварин. 6 грудня видання Variety повідомило про те, що PETA планує влаштувати протести на показі фільму "Носферату" в кінотеатрі Семюела Голдвіна 15 грудня.

Повідомляють, що зоозахисна організація планує відправити "гігантського щура" до кінотеатру Семюела Голдвіна, щоб "розставити всі крапки над і щодо 5000 живих щурів, яких Еггерс використовує в одній зі сцен фільму, де щури опускаються на Лондон, приносячи з собою бубонну чуму".

"У реальному житті ймовірність того, що людина постраждає або загине від щура, не вища, ніж від вампіра, а неправдиве зображення цих тварин як провісників смерті позбавляє глядачів шансу побачити в них розумних, соціальних і люблячих людей, якими вони є насправді. Єдині «шкідники», яких варто боятися кіноглядачам, — це режисери, які наражають тварин на хаос та стрес на знімальному майданчику, і PETA закликає всіх відмовитися від цих ганебних стереотипів і віддати щурам повагу, на яку вони заслуговують", — зазначила директорка PETA з питань тварин у кіно і на телебаченні Лорен Томассон.

Відгуки критиків

Хоча "Носферату" ще не вийшов у широкий прокат, вже є перші відгуки від кінокритиків, які були присутні на закритих показах.

З 83 відгуками рейтинг фільму на платформі Rotten Tomatoes становить 95 % якості, а критики називають "Носферату" "фільмом жахів, який в рівній мірі відштовхує і спокушає".

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня

Вибір редакції