Питання повернення скульптур Елгіна до Греції знову опинилося у центрі міжнародної уваги після зустрічі лідера Лейбористської партії Великої Британії Кіра Стармера та прем'єр-міністра Греції Кіріакоса Міцотакіса. Однак у Лондоні наголошують, що рішення стосовно цих артефактів залишається за Британським музеєм, а уряд змінювати закони не планує.
Про це повідомляє ArtNews.
"Мармури Елгіна" — це скульптури, які були вилучені на початку XIX століття з Парфенона на афінському Акрополі британським дипломатом лордом Елгіном. Вони перебувають у Британському музеї вже понад 200 років. Греція тривалий час наполягає на їхньому поверненні, вважаючи, що скульптури були вивезені незаконно в період османської окупації.
Нещодавно медіа повідомили про прогрес у переговорах між Великою Британією та Грецією щодо створення так званого культурного Парфенонського партнерства. Ця ініціатива передбачає повернення скульптур до Греції в обмін на тимчасові виставки відомих творів мистецтва.
Попри це, під час зустрічі Кіра Стармера та Кіріакоса Міцотакіса у вівторок, за словами представників Даунінг-стріт, питання реституції не обговорювали. Офіс британського прем'єра підтвердив, що уряд не має наміру змінювати закони, які б забороняли передати ці артефакти.
Представник Даунінг-стріт заявив, що всі рішення щодо скульптур залежать виключно від Британського музею, який є незалежним у своїй діяльності. У музеї зазначили, що тривають "конструктивні переговори", які можуть привести до створення довгострокового партнерства з Афінами.
Прем'єр-міністр Греції Кіріакос Міцотакіс продовжує наполягати на поверненні скульптур, називаючи їх розділення з експонатами в Афінах подібним до "розрізання «Мони Лізи» навпіл".
Актор Стівен Фрай також підтримав ідею повернення скульптур до Греції. За його словами, це буде "перемога для обох сторін". Він підкреслив, що репутація Великої Британії лише виграє від такого жесту.
Втім, критики вважають інакше. Сакиб Бхатті, член парламенту Великої Британії, наголосив, що скульптури є частиною британської спадщини, захищені актом парламенту й уряд має відстоювати інтереси країни та її культурних інституцій.
Поки що питання скульптур Елгіна залишається відкритим, а їхня подальша доля залежатиме від рішень Британського музею та політичних домовленостей між Афінами й Лондоном.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media