Перейти до основного змісту

В Румунії TikTok звинувачують у неправомірному впливі на президентські вибори

Келін Джорджеску. REUTERS/Inquam Photos/Octav Ganea

У Румунїі відеоплатформу TikTok звинувачують у просуванні президентської кампанії ультраправого проросійського політика Келіна Джорджеску.

Про це повідомляє "Медіамейкер" з посиланням на румунський портал Digi 24.

У неділю в Румунії відбулися парламентські вибори. Разом з цим оголосили результати першого туру президентських виборів, у якому перемогу здобув ультраправий політик Келін Джорджеску — прихильник очільника Кремля Володимира Путіна та прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, товариш російського пропагандиста Олександра Дугіна. Також у другий тур вийшла ліберальна проєвропейська кандидатка Елена Ласконі.

Віцепрезидент Національної ради телебачення і радіомовлення (CNA) Валентин Александру Джукан заявив, що на президентські вибори значним чином вплинула китайська соцмережа TikTok. Він припускає, що платформа створила несправедливу перевагу для одного кандидата, а також маніпулювала громадською думкою через немаркований контент.

Медіарегулятор зафіксував суттєве зростання електоральних уподобань у день виборів — з 2 % до 22 %. На думку Джукана, це пояснюється кампанією в TikTok, яка базується на "координації облікових записів, що активно поширюють передвиборчий контент без належних позначок". Публікації штучно підсилили за допомогою спеціальних хештегів, як-от #verticalbalance.

Румунські правоохоронці запідозрили, що масштабна підтримка Джорджеску в TikTok — це ознака іноземного втручання, тобто ризик для національної безпеки. Втім, Конституційний суд визнав перший тур виборів дійсним. Другий відбудеться 8 грудня.

CNA звернулася до Європейської комісії з проханням розпочати офіційне розслідування. Румунська влада припускає, що TikTok не маркував Джорджеску як політичного кандидата — і це збільшило його охоплення в соцмережі.

Пояснення TikTok

Як пише "Європейська правда", 3 грудня в Європейському парламенті відбулося слухання, на якому керівництво TikTok розповіло, як боролося з порушенням правил щодо політичної реклами.

Головна лобістка TikTok у ЄС Керолайн Грір заявила, що платформа застосувала глобальну стратегію на виборах у Румунії та залучила працівників на місцях, які мали стежити за впливом. За її словами, соцмережа залучила 95 модераторів румуномовного контенту, працювала з групою фактчекерів і зустрічалася з політичними партіями та низкою органів влади Румунії.

Грір також відзвітувалася про видалення понад 66 тисяч фейкових акаунтів, 7 мільйонів фейкових лайків, 10 мільйонів фейкових підписників, 1000 акаунтів, які видають себе за кандидатів.

Окрім цього, глобальна керівниця TikTok з питань продукту, автентичності та прозорості Брі Пегум поділилася, що було виявлено дві мережі впливу на платформі, націлені на румунських користувачів. Одна з них складалася із 78 акаунтів, на яких загалом був 1781 підписник. Мережі видалили після першого туру виборів.

Проте європейські депутати не задоволені такою комунікацією від TikTok, а оглядачі схильні пов'язувати успіх Джорджеску на виборах із популярністю його TikTok-аканту. Політик, якого вважають "темною конячкою", має 5,9 мільйона вподобань та 536 тисяч підписників.

Що відомо про Келіна Джорджеску

Як пише DW, 62-річний Джорджеску, інженер-аграрій за професією, формально безпартійний, у минулому належав до ультраправого націоналістичного "Альянсу за об'єднання румунів". Довгий час він практично не фігурував у соцопитуваннях, а перед виборами йому пророкували 4–7 %.

"Ультраправий політик, православний фундаменталіст, який захоплювався Путіним так само, як і румунськими фашистами з «Руху легіонерів», який діяв у період між двома світовими війнами, та який скептично висловлювався щодо членства Румунії в НАТО, закликаючи переглянути політику з надання допомоги українцям", — характеризує Джорджеску DW.

Джорджеску не проводив справжньої виборчої кампанії, за ним немає жодної політичної партії чи організації, і про нього майже не повідомляли традиційні ЗМІ.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня

Вибір редакції