Міжурядовий комітет ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини на 19-й сесії визнав українську писанку культурним надбанням людства.
Про це повідомило Міністерство культури та стратегічних комунікацій.
"Писанка: українська традиція і мистецтво оздоблення яєць" — це перший міжнародний елемент від України спільно з Естонією, який внесли до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства.
Робота над номінацією розпочалася ще у 2017 році — після зустрічі з українською спільнотою носіїв в Естонії. Вона охоплює три елементи.
Два з них вже є в Національному переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України — "Українська писанка: традиція і мистецтво" та "Традиція гуцульської писанки".
Ще один елемент — "Українська писанка, традиція і мистецтво оздоблення Великодніх яєць" — внесено до Національного списку елементів нематеріальної культурної спадщини Естонії.
"Ми доводимо, що навіть у найтемніші часи залишаємося незламними. Включення української писанки до Репрезентативного списку ЮНЕСКО тому доказ. Ми проголошуємо на весь світ: жива спадщина нас об'єднує, дарує відчуття причетності та уособлює нашу ідентичність", — прокоментував міністр культури та стратегічних комунікацій України Микола Точицький.
Також МКСК наголошує: це визнання демонструє усьому світу, що українська культура — невіддільна частина світової культури, яка базується на повазі до творчого розмаїття і традицій народу.
"Обмін і дарування писанок — це дуже важлива традиція для українців, незалежно від того, пов'язані вони з церквою чи ні. Особисті побажання та послання зафіксовано в різних символах на писанках. Національні візерунки українських писанок не випадкові — кожен мотив має своє значення. Це і робить кожну писанку унікальною", — йдеться в заяві відомства.
Наразі у Репрезентативному списку нематеріальної культурної спадщини людства — 611 елементів, що відповідають 5 регіонам і 140 державам-учасницям Конвенції.
Від України до цього списку внесено "Петриківський декоративний живопис як феномен української орнаментальної народної творчості" у 2013 році, "Традицію Косівської мальованої кераміки" у 2019 році та "Орьнек — кримськотатарський орнамент та знання про нього" у 2021-му.
Дев'ятнадцята сесія Міжурядового комітету ЮНЕСКО з питань нематеріальної культурної спадщини пройшла в Асуньйоні, Парагвай.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media