У Грузії п'ятий день тривають масові протести проти рішення влади припинити процес євроінтеграції до 2028 року.
Увага всього світу зараз прикута до буремних подій у Тбілісі: Суспільне Культура розповідає про взаємозв'язок мітингів із масовою культурою.
Відеоролики про протести в Грузії активно набирають популярність на платформі TikTok. Найчастіше в них лунає пісня "Дерево страстей" (The Hanging Tree) із серії фільмів "Голодні ігри" за мотивами однойменної трилогії Сьюзен Коллінз. Мітингувальників порівнюють із героями антиутопії, які теж здійняли революцію в прагненні побороти свавілля влади.
Це не єдина алюзія на сюжет "Голодних ігор": трапляються також відеоролики зі словами головної героїні Катніс Евердін, яка стала символом повстання у своїй державі: "Спалахнуло полум'я! І якщо ми згоримо, ви згорите разом з нами!"
Окрім цього, у відео використовують композицію німецького метал-гурту Rammstein "Feuer frei!" ("Відкрити вогонь!") і слова з пісні Another Love англійського співака Тома Оделла:
"And if somebody hurts youІ якщо хтось завдасть тобі болю, я хочу битися, Але мої руки ламали вже багато разів. Тому я використаю мій голос — я буду страшенно грубим. Слова, вони завжди перемагають, але я знаю, що програю., I wanna fight But my hand's been broken one too many times So I'll use my voice, I'll be so fucking rude Words, they always win, but I know I'll lose"
У соцмережах грузинські повстання часто порівнюють з українською Революцією Гідності 2014 року. Самі мітингувальники теж відчувають спорідненість із нашим народом: на "майдані" в Тбілісі лунають українські пісні — "Я не здамся без бою" гурту "Океан Ельзи" та гасло "Путін — х*йло!", яке вперше пролунало на початку російсько-української війни. Також у другий день протестів протестувальники співали гімн України. Ба більше, у Грузії скандують наше національне гасло: "Glory to Ukraine! "Слава Україні! Слава Грузії! До біса Росію!"Glory to Georgia! Fuck Russia!"
Спецназівці, подібно до міліцейського підрозділу "Беркут" у 2014-му, намагаються жорстоко придушити протести, застосовуючи побої, арешти та сльозогінний газ. Попри це демонстранти зберігають бойовий дух: його підтримує, зокрема, впертий барабанний дріб.
Також у соцмережах потрохи з'являються художні замальовки, пов'язані з протестами в Грузії.
Що відомо про протести у Грузії
Прем'єр-міністр Грузії Іраклій Кобахідзе 28 листопада заявив, що влада країни відмовляється від переговорів щодо вступу до Європейського Союзу до 2028 року. За його словами, кінець 2028 року — це час, коли Грузія буде готова з економічного погляду розпочати переговори про вступ до ЄС у 2030 році.
Раніше Європейська рада оголосила, що процес інтеграції Грузії фактично припинено через дії "Грузинської мрії", зокрема через ухвалення законів про "іноагентів" та обмеження прав ЛГБТ-спільноти. Крім цього ЄС не визнав результати парламентських виборів, що відбулись у країні 26 жовтня.
Після цього у Грузії розпочалася нова хвиля протестів. Поліція розігнала учасників акції водометами та перцевим газом. Загалом 28 листопада у сутичках постраждали десятки демонстрантів, журналістів та силовиків. Також правоохоронці затримали щонайменше 43 людини.
Під час розгону багатотисячної акції протесту в Тбілісі з 29 на 30 листопада поліція затримала 107 протестувальників. Силовики використовували проти мітингарів водомети, капсули з газом, перцевий спрей, а також інші спецзасоби.
Четверта ніч протестів у Тбілісі з 1 на 2 грудня: протестувальники продовжували активно використовували піротехніку, а поліція — сльозогінний газ. Ніч закінчилася розгоном мітингувальників на проспекті Руставелі й новими арештами. Відомо про затримання одного з лідерів опозиційної "Коаліції змін" Зураба Джапарідзе і кількох журналістів.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media