Від VR-шоу до плавучого концерту. Які формати виступів вигадали українські музиканти у 2020 році

.

2020-й рік став катастрофічним для музичної індустрії. Передусім для галузі живих виступів. Якщо 2019-го року доходи від лайвів досягли історичного максимуму – майже $25 млрд, то у 2020-му одна тільки американська концертна індустрія втратила $30 млрд.

На початку всесвітнього карантину гурти пішли найпростішим шляхом – перебралися зі сцени в спальню й увімкнули смартфони. Інстаграм та тікток-лайви почали запускатися, наче гриби після дощу. Це швидко всім набридло, і навіть Live Aids, перенесений в ютуб у формат One World, не допомогти врятувати цей формат. Тоді музикантам довелося думати над іншими форматами живих виступів.

Поле для фантазій виявилося набагато більшим, ніж можна було собі уявити. Свобода з’являється там, де є зрозумілі обмеження. Доходило навіть до концертів у зорбах – величезних надувних кулях.

Українські музиканти, 70% з яких живе виключно коштом концертів, були вимушені думати ще активніше. І їм вдалося вигадати формати з дотриманням карантинних обмежень, ефективні не тільки для України, а й такі, що вразили світ.

Вертикальний концерт. Готель “Братислава”

Думаючи над тим, як же виступати в карантин, учасники гурту Green Grey звернули увагу на незвичну архітектуру готелю “Братислава”, що неподалік від станції метро “Дарниця” в Києві. Фронтмен гурту Дізель припустив – а якщо поставити сцену напроти 13-поверхового готелю і розмістити глядачів у номерах, не більше 4 в одному? Тоді вони зможуть дивитися лайв з балконів та чути справжній концертний звук.

Адміністрація погодилася піти на експеримент. Так 7 квітня відбувся перший у світі вертикальний концерт. На нього, окрім фанів гурту, були запрошені багато українських музикантів. Ідея виявилася настільки вдалою, що її підхопили інші гурти, які зробили серію виступів.

Перед балконами “Братислави” виступили “ТНМК”, Pianoбой, “ВВ” та “Скрябін”.

Але особливу увагу привернув до себе концерт гурту O.Torvald. На нього звернуло увагу міжнародне агентство Associated Press, а новину підхопили кілька десятків світових медіа. Відео стало хітом у фейсбуці, а гурт зняв про подію окремий документальний фільм.

EVE8

Серія лайвів EVE8 є аналогом вечірок Cercle. Електронні музиканти грали сети в антуражі архітектурних пам’яток. Підтримка Українського культурного фонду дозволила проєкту відбутися. Попри те, що цей формат не можна назвати суто карантинним, він виявився особливо своєчасним в умовах заборони масових заходів.

DJ Nastia та Kolosova відіграли B2B сет у замку в Підгірцях. Бандуристка Марина Круть разом із MANU зіграли у фортеці Тустань. Ma-Gooch виступив у Невицькому замку. Електронний артист Koloah – у фортеці в Кам’янці-Подільскому. Cepasa – в Аккерманській фортеці. Stanislav Tolkachov – у замку Паланок. Проєкт Na Nich – в Хотині. Monoconda – у фортеці в Золочеві. Bejenec – у замку Олеська. O’FotyFour – зіграли сет у Свіржі.

EVE8 – унікальна подія, яка пов’язала сучасну українську електронну музику з архітектурною й історичною спадщиною України. Не дарма вона отримала премію “Подія нової реальності” від Jager Music Awards.

InterCity Live

Ідея фестивалю InterCity з’явилася у київських промоутерів Юри Базаки та Катерини Войчук з kontrabass promo на початку карантину. Вони вирішили розширити тематику онлайн-виступів до справжнього фестивалю, який охопить кілька міст. Врешті-решт відбулося чотири фестивалі, які охопили не тільки українські міста, а й усі континенти світу.

Головна особливість Intercity Live – склад артистів. Серед них не було жодної зірки, утім фестиваль підтримали великі медіа – “Громадське” та “Телебачення Торонто”, а також організація House Of Europe, яка виділила грант на проведення четвертої події.

"Візьмімо другий Intercity, який у лайві одночасно дивилися мінімум 2000 людей. Якщо взяти будь-який гурт звідти, то це від 4 до 100 разів більше, ніж коли-небудь було в них на концерті", — говорив Юрій Базака. Отже, InterCity Live став найбільшим фестивалем карантину, а спільнота організаторів тепер планує провести подію у справжнісінькому поїзді.

“ДахаБраха” на Дніпрі в Дніпрі

Під час “ГогольFest” у Дніпрі гурту “ДахаБраха” дав перший (і можливо останній) у своїй історії концерт на плавучій баржі. Він відбувся в межах відкриття триденного фестивалю “ГогольFest” у Дніпрі. Поки гурт плив Дніпром, глядачі йшли вздовж набережної.

Концерти на баржі – не інновація. Раніше, наприклад, сцена на баржі будувалася під час фестивалю “Рок-Січ” у Києві. Щоправда, баржа залишалася статичною.

Також по Дніпру катався гурт “Димна Суміш” під час зйомок документального фільму-концерту від “Привіт Медіа”. Проте це був перший лайв-виступ на рухомому кораблі, ще й з дотриманням карантинних правил.

VR-шоу Олега Винника на “Олімпійському”

Концерт Олега Винника на пустому “Олімпійському” позиціювався як абсолютно інноваційне цифрове шоу, якому не було аналогів в Україні. І справді, раніше ще ніхто не виступав на пустому стадіоні в центрі країни. Глядачам обіцяли AR та VR досвід, а вартість квитків сягала 2000 грн.

Фото: кадр з трансляції.

Під час самого концерту до стріму підключалося до 100 тисяч людей. Фан-зона під сценою була заповнена аватарами користувачів, які за це заплатили. Для АR-експірієнс над сценою літали всілякі істоти, а на сцену вибігали віртуальні вовки. Власники дорожчих квитків могли зробити селфі із самим Винником або ж подарувати йому віртуального букета. Окрім того, коменти обраних виводилися у трансляцію.

Загалом шоу тривало 40 хвилин, попспівак виконав свої найвідоміші пісні. За результатами подію важко назвати революційною, адже всі ці елементи раніше використовувалися в різноманітних телевізійних шоу. Наприклад, під час “Євробачення” в Києві, а також в ефірах “Голосу країни”. Але це все одно була амбітна спроба обіграти тему віртуальної реальності в концертній індустрії.

Автоконцерти

На початку карантину у травні гурт “Без Обмежень” дав перший автоконцерт. Він пройшов поблизу Луцьку в селі Крупа на території колишнього аеропорту. Формат – схожий на діяльність автокінотеатрів. Гурт виступав на сцені, а музика транслювалася напряму в динаміки автомобільних магнітол. Глядачі залишалися у своїх авто, але отримували досвід, схожий на перегляд реального концерту.

Ідея виявилася вдалою. “Без Обмежень”, які були змушені відтермінувати свій виступ на “Олімпійському” 24 серпня, зробили невеличкий тур Україною з такими концертами. Їхній досвід підхопили й інші українські гурти.

Під Івано-Франківськом виступили “Кому вниз”, “Гайдамаки” й “Коралі”. А у Львові такі події влаштували Віктор Вінник та гурт “Мері”.

“Без Обмежень” були не першими, хто вигадав такий формат у світі. Першим був співак Медс Лангер, який у квітні виступив у Данії. Після цього подібні концерти відбувалися в усьому світі, а деякі заплановані й у майбутньому.

Виступ Медса Лангера в Данії, квітень 2020 року.

Чи закріпляться такі формати

Попри всю винахідливість українських артистів, подібні формати скоріше за все залишаться артефактом карантинної епохи. Жоден із них так і не приніс ані схожих з реальними концертами досвідів, ані доходів.

Під час пресконференції вертикального концерту Женя Галич з гурту O.Torvald кілька разів наголошував на тому, що попри нетрадиційність формату, він не хотів би його повторення. Гурт прагне грати звичайні концерти і якомога частіше.

Українські концертні та фестивальні організатори також чекають на закінчення пандемії і повернення до нормального життя.

“Мені б дуже не хотілося коментувати можливий перехід в онлайн, оскільки я не бачу розвитку в цьому напрямку. Дозвольте мені залишитися консерватором. Я все ще вірю, що попереду у нас велелюдні концерти з десятками тисяч щасливих очей”, – говорила концертна організаторка Ліда Клов. “Онлайн формат ніяк не замінить офлайн. Але треба бути готовим до того, що після карантину вони існуватимуть паралельно”, – коментували Войчук і Базака на досвіді Intercity Live.

Читайте також

Фестивальне літо-2021. Чи повернуться українські фестивалі і якими вони будуть

Музичні премії України. Які нагороди отримують українські музиканти та за що

Від Міхалка до DZIDZIO. Кого з музикантів і за які заслуги нагороджував Зеленський

Паралельні реальності. Чому в топі радіо українські артисти, а в інтернеті – російські