У Відні на австрійському книжковому фестивалі Buch Wien, що проходить із 20 по 24 листопада, представили німецький переклад лібрето Сергія Жадана "Вишиваний. Король України". Видання доповнили преамбулою від його Імператорської Високості Карла фон Габсбурга — онука останнього імператора Австро-Угорської імперії Карла І.
Про це йдеться в релізі, наданому Суспільне Культура.
"Вишиваний. Король України" – це частина масштабного міждисциплінарного проєкту. Його ініціаторкою виступила Олександра Саєнко, продюсерка опери та засновниця видавництва UStream Verlag.
В основі лібрето — історія Вільгельма фон Габсбурга, який обрав українську ідентичність і став символом любові до України. Як зазначає Саєнко, історія Василя Вишиваного нагадує, що Україна завжди була частиною європейського контексту.
Спершу проєкт розпочався як опера, яку створювали у співпраці з письменником Сергієм Жаданом, композиторкою Аллою Загайкевич та режисером Ростиславом Держипільським.
Прем'єра відбулася 1 жовтня 2021 року в Харківському національному академічному театрі опери та балету імені М. В. Лисенка ("Схід Опера"). У ній брали участь понад 200 акторів, використали триярусну металеву конструкцію вагою п'ять тонн та 300 спеціально створених костюмів. Постанова стала однією з найбільш знакових в історії незалежної України.
Лібрето: від України до міжнародного визнання
Лібрето Жадана отримало високу оцінку в Україні, увійшовши до короткого списку Всеукраїнського рейтингу "Книжка року 2021" та здобувши відзнаку за найкращий книжковий дизайн на "Книжковому Арсеналі". Попри великий успіх, український наклад видання повністю розпродано. Ідея представити книгу європейській аудиторії виникла після початку повномасштабного вторгнення Росії.
У новому німецькому виданні, опублікованому UStream Verlag, доповнено дизайн історичними світлинами та фотографіями з прем'єри опери. Перекладачка Клаудія Дате зуміла не лише зберегти стиль Жадана, а й адаптувати його для німецької аудиторії. "Художній переклад — це особливе мистецтво, а віршований текст ускладнює завдання. Проте Дате вдалося створити динамічний текст, який зберігає глибину оригіналу", – зазначає Саєнко.
Майбутнє проєкту: книги, екскурсії, кіно
Попри обмежену кількість показів опери через війну проєкт "Вишиваний" продовжує жити. У 2023 році відеоверсія прем'єри була представлена на українському мистецькому фестивалі UStream у Відні, а тепер Саєнко планує показ опери у кінотеатрі на честь 135-річчя Вільгельма фон Габсбурга. Окрім того, готується до видання збірка біографічних есеїв про Вишиваного за участі таких авторів, як Тарас Прохасько та Катерина Калитко.
Саєнко також проводить тематичні екскурсії у Відні, присвячені Василю Вишиваному. Перша така подія була організована для представників країн-членів ОБСЄ. Крім того, за ініціативи Саєнко перший курінь "Пласту" в Австрії взяв ім'я Вишиваного.
"Ми хотіли створити національну оперу, яка стане частиною репертуару нашого театру. Але захопилися історією Вишиваного, і проєкт виріс у щось більше — символ відродження України", — розповідає Саєнко.
Про проєкт "Вишиваний. Король України"
Це серія мистецьких проєктів, об'єднаних спільною назвою, ідеєю та історичним контекстом. Наймасштабніший із них — сучасна опера міжнародного рівня, присвячена визначній постаті австрійського ерцгерцога Вільгельма Габсбурга, знаного як Василь Вишиваний.
Проєкт створений провідними українськими митцями на замовлення консула Австрії в Харкові. Його мета — продемонструвати важливість вибору національної ідентичності, вірності ідеалам, а також підкреслити європейську цивілізаційну належність України.
Хто такий Василь Вишиваний
Василь Вишиваний (Вільгельм фон Габсбург) — ерцгерцог із королівської династії Габсбургів, полковник Легіону Українських Січових Стрільців, поет, дипломат і політик. Народився 10 лютого 1895 року в місті Пула (нині Хорватія). Свідомо обрав українську ідентичність, вивчив мову, носив вишиванку, за що й отримав своє псевдо.
Вишиваний активно підтримував українські національні інтереси, командував сотнею українців, писав вірші, присвячені борцям за незалежність. Після поразки Української революції жив у Відні, де 1947 року був заарештований радянською секретною службою. Перевезений до Києва, він був засуджений до 25 років таборів. Помер у Лук'янівській в'язниці 18 серпня 1948 року.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media