Перейти до основного змісту

"Це бюджет виживання": Галина Григоренко про те, чи вистачить культурі грошей з держбюджету-2025

Міністерство культури та стратегічних комунікацій. Колаж: Вікторія Желєзна / Суспільне Культура

Верховна Рада ухвалила держбюджет на 2025 рік. Для фінансування Міністерства культури і стратегічних комунікацій виділили понад 10,5 мільярда гривень. Наскільки зможе функціонувати культура з такою сумою?

Про це в етері Радіо Культура розповіла перша заступниця міністра культури та стратегічних комунікацій України Галина Григоренко.

На думку Григоренко, виділена сума — це "бюджет виживання, а не розвитку". Втім, вона додає, що це не єдині гроші, які виділяють на культуру в Україні:

"На місцевому рівні фінансуються заклади культури, які є в громадах: вони фінансують і утримують свої заклади самі. Тому загальна сума фінансування на культуру набагато більша, ніж міністерський бюджет".

Заступниця міністра наголошує, що в держбюджеті-2025 фінансування УКФ довели до рівня 2023-го, хоча це все одно набагато менші гроші, ніж були в роки до ковіду.

Окрім цього, Галина Григоренко зауважила, що збільшилося фінансування заповідників, які перебувають у сфері управління міністерства, як-от Національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів стародавній".

"Також ми дуже покладаємося на допомогу партнерів, які продовжують нас підтримувати через програми грантів та субгрантів. Від «Креативної Європи» нам скеровано 5 млн євро. За це ми дуже вдячні. І надалі ми будемо працювати над тим, щоб залучати кошти партнерів. Оскільки, як я вже говорила, це бюджет виживання, а не розвитку, мусимо констатувати, що поки ми саме в такому режимі", — додає Григоренко.

Представниця МКСК акцентує і на важливості культурної дипломатії. Зважаючи на те, скільки грошей Росія вкладає в пропаганду, Україні складно "переграти ворога фінансово" — проте це тільки збільшує потребу в промоції України у світі.

"Бюджет виживання означає, що ми говоримо сьогодні про стійкість, яка потрібна для сфери культури. Ми не можемо нині говорити про інновації. Ми банально не маємо на це ресурсу, в тому числі й людського ресурсу. Люди виїжджають, депрофесіоналізуються, йдуть в ЗСУ. Для нас важливі люди, інституції і збереження експертизи, яка є в секторі. Тому якщо не подобається слово «виживання», ми говоримо про стійкість. Про те, щоб сектор міг продовжувати працювати. Інновації і будь-які розвиткові речі ми будемо закладати зараз".

Насамкінець Григоренко розповідає, що про інновації буде йтися в Стратегії розвитку культури. Розроблення цього документу — пріоритет для галузі, його планують представити на розгляд громадськості до першого кварталу 2025 року.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня

Вибір редакції