Перейти до основного змісту

Мінкульт витратив 24 млн грн на книжки для національної єдності, але більшість із них досі на складах — NGL

Книги бібліотеки у Старому Салтові, Харківська область, листопад 2024 року. Суспільне Харків/Євген Гертнер

Міністерство культури України в межах програми "Книга для зміцнення національної єдності" витратило понад 24 млн грн на друк книжок, які мали б сприяти консолідації суспільства. Однак результати аудиту свідчать про неефективність цієї програми: значна частина тиражів залишається на складах, а більшість українських видавців навіть не знали про її існування.

Про це повідомляє NGL.media, яке отримало результати аудиту.

Аудит державного підприємства "Центр захисту інформаційного простору України" (ЦЗІПУ), яке відповідало за розповсюдження книжок, показав, що низький відсоток поширення видань зводить нанівець цілі програми. Деякі книжки зберігаються на складах у кількості до 90 % від надрукованого накладу.

"Низький відсоток розповсюдження виданих книг вказує на відсутність необхідності у їхньому виданні, недосягнення мети щодо поширення інформаційного продукту", — йдеться у звіті Держаудитслужби.

Це підтверджується прикладами. Наприклад, із тисячі примірників книжки "Одна Україна, один народ. Розмови з Леонідом Кравчуком" розповсюджено лише 459 екземплярів. Збірки "Слава Україні!" та "Казки маленьких патріотів" досі лежать на складі попри те, що були передані до ЦЗІПУ ще наприкінці 2023 року.

Конкурс без прозорих умов

За даними NGL, найбільше вигодонабувачем програми стало київське видавництво "Саміт-Книга", яке разом з афілійованими структурами отримало понад 10,8 млн грн за видання 26 книжок. Харківське видавництво "Фоліо" посіло друге місце, отримавши 6,2 млн грн на друк 19 видань. Решту 7,2 млн грн розподілили між десятьма іншими видавцями.

Книжки для програми обирали на основі мистецького конкурсу, що дало уникнути проведення відкритих тендерів. Утім, за даними медіа, це рішення призвело до того, що багато українських видавництв навіть не знали про існування такої програми.

"Ми вперше чуємо про цю програму", — прокоментувала виконавча директорка видавництва "Наш Формат" Анастасія Нікітіна для NGL.media. Аналогічну відповідь надали представники видавництва Vivat та "Білка", які зазначили, що, знаючи про конкурс, могли б подати свої видання.

Водночас "Саміт-Книга" та "Фоліо", які отримали більшість фінансування, мають значний досвід участі у державних програмах. Однак навіть серед виданих ними книжок є ті, які критикують за невідповідність цільовим цілям програми.

Книжки із суперечливим змістом

Аудитори, як пишуть NGL, звернули увагу на низьку якість окремих видань, зокрема мальопису "Дума про Потилицю", виданого "Фоліо". Головний герой, який мав уособлювати українського захисника, представлений як пияк і гультяй, а текст містить русизми. Крім того, деякі видання, як-от "Хроніки незламності духу" Василя Лизанчука, залишаються невідомими для широкого загалу через відсутність промоції.

Закупівлі заради закупівель

Експерти та видавці ставлять під сумнів доцільність такої програми, наголошуючи на непрозорості її реалізації. "Схоже, що відбуваються закупівлі заради закупівель", — вважає Антон Мартинов, засновник видавництва "Лабораторія". Він підкреслює, що державна підтримка має бути спрямована на конкретні потреби ринку, а не на масове видання непотрібних книг.

Попри критику, Міністерство культури не відмовляється від програми "Книга для зміцнення національної єдності". До 15 листопада триває прийом заявок на новий конкурс, проте без змін підходу до розповсюдження та вибору видань ця ініціатива ризикує повторити попередні помилки.

NGL.media зверталося до ЦЗІПУ по коментар щодо цієї програми, однак на момент публікації 14 листопада відповіді не отримали.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14-ї окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції