Перейти до основного змісту

Мірен Арсальюс очолить Музей Ґуґґенгайма в Більбао

Мірен Арсальюс. Instagram-сторінка Мірен Арсальюс/James Weston

Музей Ґуґґенгайма в Більбао призначив Мірен Арсальюс новою генеральною директоркою. Наразі Арсальюс очолює Паризький музей моди Palais Galliera, а в Більбао вона обійме посаду 2025 року, змінивши Хуана Іґнасіо Відарте, який керував музеєм понад 30 років.

Про це повідомляє The ArtNewspaper.

Мірен Арсальюс, яка керувала музеєм моди Palais Galliera в Парижі протягом шести років, має значний досвід у сфері культурних інституцій. Вона приєднається до Музею Ґуґґенгайма в Більбао 1 березня 2025 року, і матиме один місяць співпраці з Хуаном Іґнасіо Відарте, який офіційно піде з посади 1 квітня 2025 року.

Згідно з радою директорів музею, Арсальюс обрали завдяки "перевіреному міжнародному досвіду та авторитету у сфері культурних інституцій, а також тривалому зобов'язанню перед проєктом". Окрім цього, рада зазначила, що вона поділяє місію музею — бути рушійною силою для стратегічної трансформації регіону Басків та чутливо ставитися до різноманітних культурних контекстів, в яких музей нині працює.

Хуан Іґнасіо Відарте, якого називають архітектором успіху Музею Ґуґґенгайма в Більбао, залишає посаду після понад трьох десятиліть роботи. За цей час музею вдалося стати міжнародним центром культурного туризму, перетворивши Більбао із занедбаного портового міста на туристичний осередок світового масштабу, що отримало назву "ефект Більбао". Лише минулого року музей відвідали рекордні 1,3 мільйона відвідувачів.

Про майбутню очільницю

Мірен Арсальюс народилася в Більбао у 1978 році. Вона має ступінь магістерки історії мистецтва Лондонського інституту Courtauld та ще один магістерський ступінь із порівняльної політики Лондонської школи економіки. Також Арсальюс здобула докторський ступінь з історії в Університеті Деусто. До роботи в Парижі вона очолювала державну інституцію, яка займалася просуванням баскської мови та сучасної культури.

Призначення Арсальюс викликає великі очікування, адже її досвід і знання можуть дати новий поштовх розвитку Музею Ґуґґенгайма як ключового культурного об'єкта та символу регіону.

Ефект Більбао

Це феномен, який описує позитивний економічний і соціальний вплив, що може мати архітектурно значуща будівля або культурний об'єкт на занедбане місто чи регіон. Він отримав свою назву від успіху Музею Ґуґґенгайма в Більбао, відкритого в 1997 році, який перетворив колишнє індустріальне місто з низьким рівнем економічного розвитку на популярне туристичне місце світового масштабу. Музей, спроєктований знаменитим архітектором Френком Ґері, став іконою сучасної архітектури та привернув мільйони туристів, змінивши репутацію міста та сприяючи його економічному відродженню.

Ефект Більбао полягає у тому, що масштабний культурний проєкт, зокрема архітектурний, може слугувати каталізатором для міського розвитку. Інвестиції в культурну інфраструктуру та архітектуру, подібні до музею в Більбао, можуть привернути увагу світової спільноти, стимулювати туризм, створювати робочі місця та підвищувати економічну активність регіону. Водночас цей ефект не завжди можна повторити — спроби створити подібні культурні "іконічні" об'єкти в інших містах рідко досягають такого ж рівня успіху. Унікальність "ефекту Більбао" полягає в особливому збігу політичних, економічних та культурних обставин, які сприяли розвитку саме цього проєкту, зробивши його неповторним і важким для відтворення в інших умовах.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня

Вибір редакції