Державне агенство з питань кіно закликало 28-й Талліннський міжнародний кінофестиваль "Темні ночі" вилучити з офіційної програми фільм "Глухі коханці" (Deaf Lovers) російського режисера Бориса Гуца.
Про це інституція повідомила 12 листопада.
"З огляду на агресію Росії проти України та численні страждання українського народу особливо важливо забезпечити, щоб культурні платформи не ставали інструментами для фільмів, які розмивають кордони розуміння реальності українців", — ідеться у повідомленні.
У Держкіно також зазначили, що показ російських фільмів "несе ризик пропаганди, яка виправдовує агресію і може бути частиною інформаційної стратегії агресора".
Втім, подякували за можливість представити у програмі українські фільми та сподіваються на подальшу співпрацю, яка "сприятиме підтримці свободи, прав людини та культурної незалежності".
Що відомо про фестиваль "Темні ночі" та його українську програму
Талліннський кінофестиваль "Темні ночі" (PÖFF) щорічно проходить в Естонії з 1997 року. А з 2014 року є одним із 15 кінофестивалів списку "А", акредитованих Міжнародною федерацією асоціацій кінопродюсерів (FIAPF).
У 2024 році він відбудеться з 8 по 24 листопада. Загалом до програми увійшли 185 фільмів з 73 країн світу, окремий фестиваль дитячого та юнацького кіно з 51 фільмом та фестиваль короткометражного кіно з 240 фільмами. Крім того, цьогоріч відбудеться шостий конкурс Doc@PÖFF, для документальних фільмів.
PÖFF також представить цього року спеціальну програму Standing with Ukraine. У програмі покажуть стрічки:
- "Сентиментальна подорож до планети Параджанова" Тараса Томенка
Документальний фільм створено на замовлення Суспільного Мовлення. Стрічка є омажем великому українському кінорежисеру та художнику Сергію Параджанову і присвячена сторічному ювілею від дня народження митця 9 січня 1924 року. В основі "Сентиментальної подорожі..." — архівні матеріали та сюрреалістичні лялькові сцени.
Стрічка стала найкращим документальним фільмом дев'ятого кінофестивалю Ukraina Festiwal Filmowy у Польщі.
- "Любий гарний коханий" Юрія Речинського
Герої фільму — волонтери та літні та хворі люди, яких вони евакуюють із небезпечних місць, а також військові, які займаються пошуками й перевезенням тіл загиблих.
Міжнародна прем'єра стрічки відбулася у липні на Міжнародному кінофестивалі Локарно.
- "Мирні люди" Оксани Карпович
Стрічка складається з уривків перехоплених розмов російських військових. Це телефонні розмови з рідними: сестрами, дружинами чи батьками. Найчастіше вони схвалюють дії росіян, не маючи співчуття до українців.
Для цього режисерка прослухала 31 годину записів цих розмов росіян, майже усі вони з відкритих джерел — це приблизно 940 унікальних розмов.
Прем'єра фільму відбулась на Берлінському кінофестивалі. Там кінострічка отримала дві спеціальні відзнаки у конкурсній програмі Forum – від Amnesty Award та від Екуменічного журі. Також фільм показували й на інших європейських кінофестивалях.
- "Порцелянова війна" Брендана Белломо та Слави Леонтьєва
Фільм розповідає історію трьох українських художників: Слави Леонтьєва, його дружини Ані Стасенко та їхнього друга Андрія Стефанова. Вони залишалися у Харкові, що з першого дня повномасштабного вторгнення опинився під постійними ракетними обстрілами.
Фільм показує життя митців, які залишаються в місті, борються з ворогом не тільки зброєю (Слава Леонтьєв також був військовим), але й через мистецтво, створюючи порцелянові вироби та прикрашаючи ними зруйновані будинки.
Стрічка уже здобула гран-прі від американського журі в категорії "Документальний фільм" на фестивалі незалежного кіно Sundance.
- "Редакція" Романа Бондарчука
За жанром "Редакція" — це драма з елементами комедії. Сюжет розповідає про молодого біолога Юру, який працює в музеї. Одного разу він вирушає в експедицію і стає свідком підпалу лісу. Герой приносить фото паліїв до редакції місцевої газети та за збігом обставин залишається у ній працювати.
Фільм брав участь у Берлінському міжнародному кінофестивалі, який проходив з 15 по 25 лютого. Світову прем'єру стрічки супроводжувала виставка "Щось просте, тваринне, сильне", присвячена дослідженню півдня України.
- "Вторгнення" Сергія Лозниці
Стрічка присвячена повномасштабному російському вторгненню до України.
У описі зазначено, що "фільм зображує життя цивільного населення по всій Україні та представляє унікальну й остаточну заяву про українську стійкість перед обличчям варварського вторгнення".
Сергій Лозниця — російський кінорежисер та сценарист білоруського походження. Має громадянство України. Рішенням правління і наглядової ради Української кіноакадемії режисера Сергія Лозницю виключили зі складу Української кіноакадемії.
- "Ти — космос" Павла Острікова
Стрічка розповідає історію українського далекобійника-відлюдника Андрія Мельника, який летить до найближчої чорної діри на вантажному космічному кораблі два роки.
Це дебютна робота Острікова, яку знімали 7 років. Дебют фільму відбувся цьогоріч на кінофестивалі у Торонто. Восени 2024 року стрічка також здобула головну нагороду кінофестивалю в Страсбурзі — Golden Octopus.
Днями фільм також отримав приз за найкращу режисуру на фестивалі у Котбусі, а актор Володимир Кравчук, який зіграв головну роль далекобійника Андрія Мельника, здобув нагороду Міжнародного кінофестивалю в Салоніках за найкращу чоловічу роль.
Також до програми внесли фільм "Глухі коханці" (Deaf Lovers) російського режисера Бориса Гуца.
Сюжет розгортається довкола росіянина та українки, які зустрічаються у Стамбулі. Міхкель Мьольман, автор програми фестивалю "Темні ночі" навіть зазначив, що це "найкращий фільм останніх років про війну та кохання".
Участь стрічки викликала бурхливу реакцію у соцмережах, зокрема українці висловили своє обурення включенням до програми такої стрічки.
Крім того, в основному конкурсі братиме участь фільм "Мишоловка" Сергія Касторних. Це єдиний український проєкт, що був запрошений до головної програми фестивалю.
Трилер розповідає історію українського військового, що опиняється в пастці заваленого бліндажа під час обстрілу. Поранений герой залишається в замкнутому просторі, де кожна мить — боротьба за виживання, і глядачам пропонується побачити, чи зможе він знайти вихід із цієї смертельної пастки.
Фільм створений за сценарієм, написаним Касторних, який базується на його особистому досвіді під час війни. Втілення ідеї стало викликом для знімальної групи через обмеження простору й мінімалістичний акторський склад, що вимагає тонкої роботи з кадром.
Головну роль виконав Юрій Кулініч, а його партнером на зйомках став дресований щур. А режисер Сергій Касторних нині є чинним військовим-добровольцем.
Оновлено 13 листопада: уточнена інформація щодо участі фільму "Мишоловка" Сергія Касторних і програмі Талліннського кінофестивалю "Темні ночі".
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media