Осінь — час, коли зростає кількість випадків застуд, грипу, гострих респіраторних вірусних захворювань. Найефективніше не чекати на застуду, а підтримувати імунітет, щоби не захворіти. Профілактика захворювань частиною стратегії розвитку системи охорони здоров'я до 2030 року.
Якщо стан здоров'я погіршується, важливо не покладатися лише на продукти, що підтримують імунітет, а звернутися до лікаря чи лікарки та дотримуватися прописаного лікування.
Суспільне Культура зібрало список продуктів, що допомагають у разі застуди й щодо ефективності яких проводили дослідження.
Імбир
Імбир, рослина з їстівним коренем, що містить активну сполуку гінгерол.
Корінь імбиру допомагає проти грипу, застуди, м'язової важкості, болю та нудоти, що можуть бути симптомами застуди. Саме за ці якості корінь імбиру використовували здавна в традиційній медицині, а пізніше — в доказовій.
Корінь імбиру має характерний запах, яким він завдячує наявністю лікувальних олій, зокрема гінгеролу.
- Сполука гінгеролу також допомагає побороти окислюваний стрес — зменшити нездатність організму засвоювати кисень на клітинному рівні.
- Свіжий, не сушений імбир допомагає побороти респіраторно-синцитіальний вірус, як йдеться в дослідженні, опублікованому на ресурсі Pubmed. Найефективніше імбир допомагає імунній системі протистояти цьому вірусу, якщо його приймати профілактично до безпосереднього зараження.
- Екстракт імбиру має також антибактеріальні властивості, допомагає боротися з інфекціями ясен.
- Лимонно-імбирний чай завдяки своїм антибактеріальним, противірусним, протизапальним та болезнижувальним властивостям може допомагати проти болю в горлі, однак тільки для профілактики або як допоміжний засіб, що не заміняє лікування.
- Харчові добавки імбиру допомагають зменшити період госпіталізації в разі коронавірусної інфекції. Ефект найбільше спостерігали серед чоловіків від 60 років.
Калина
Калину не тільки оспівують в українських народних піснях, зокрема гімні Січових Стрільців, "Ой у лузі червона калина", народній пісні "При долині кущ калини".
Її також використовували в традиційній медицині для лікування туберкульозу, кашлю, застуди, ревматичних болів, проблем з нирками та інших захворювань.
Як йдеться в дослідженні 2020 року Інституту молекулярних і промислових біотехнологій університету технологій в Лодзі, калина має антиоксидантні властивості. За результатами дослідження in vitroЕксперимент в пробірці. в калини виявили антимікробну дію проти грампозитивних бактерій (включно зі стрептококами й стафілококами). А дослідження на клітинному рівні показали протизапальну, цитопротекторнуЗахист на рівні клітини. властивості.
Ягоди калини містять такі корисні сполуки, як феноли, вітамін C, каротиноїди, іридоїди, що є в складі ефірних олій.
Саме з появою перших заморозків ягоди калини втрачають гіркоту, тож зараз у більшості регіонів починається збір калини. Якщо калину засушувати в печі чи гарячим повітрям, тоді втрачається 30–72 % вітаміну C, а вміст каротиноїдів зменшується на до 90 %.
Найкращим для підняття імунітету є калиновий сік. Також можна спробувати чай з калиновими ягодами або варенням і медом.
Шипшина
Плоди шипшини звичайної місять від 629–967 мг вітаміну C на 100 г: це в 10 разів більше, ніж у лимоні чи чорній смородині.
Також плоди шипшини містять вітаміни А, К, вітаміни групи B, залізо, магній і кальцій.
У Данії у 2017 році провели рандомізоване подвійне сліпе контрольоване дослідження впливу споживання 2 грам концентрованої рідини екстракту плодів шипшини протягом 6 місяців (зокрема зимою) на імунну систему.
В експерименті 58 людей отримували плацебо, а 55 — споживали шипшину. Вчені виявили, що з групи плацебо хворіла на застуду 31 людина (53,4 %), коли з групи, що споживала шипшину, — 24 (43,6 %). Тобто в групі, що пила екстракт шипшини, люди хворіли рідше на 18,4 %, ніж ті, які приймали плацебо.
Ба більше, група шипшини мала менш виражені симптоми застуди, ніж група плацебо:
- кашель — 18 проти 23;
- головний біль — 17 проти 26;
- біль у м'язах — 15 проти 27;
- втома — 20 проти 29.
Чай з шипшини: шипшину потрібно промити, подрібнити, залити гарячою водою, настояти 10–15 хвилин, після чого процідити та пити. Для профілактики можна випивати 250 мл щодня, проте якщо є симптоми захворювання – можна пити 1500 мл.
Малина
Ягода, яка містить вітамін C, флавоноїди, трохи цукру, з високим вмістом антиоксидантів, має антимікробну дію. Малина допомагає збивати температуру, оскільки в ній також міститься ацетилсаліцилова кислота, яка має протизапальну дію і допомагає зменшити лихоманку.
Заморожені ягоди не втрачають поживних сполук та мають таку саму харчову цінність, як і свіжі плоди.
Малина також допомагає підтримувати водний баланс, коли людина, яка застудилась, втрачає воду, розповідала колишня міністерка з охорони здоров'я Уляна Супрун.
Часник
Цей овоч родини цибулевих використовується в традиційній медицині як антисептик, відомий також протигрибковою, противірусною і протимікробною дією.
Як пише Центр громадського здоров'я України, часник можна вживати постійно — це допоможе підвищити імунітет. Всього в плодах часнику є близько 100 біологічно активних речовин, які мають позитивну дію на здоров'я.
Дослідження впливу екстракту витриманого часнику показує, що він змінює імунну систему людини: зменшує імовірність застуди, силу симптомів та тривалість захворювання.
Мед
Мед має антивірусні, протизапальні, антибактеріальні властивості, що допомагають підвищувати імунітет.
Мед можна приймати з теплою водою зранку, як замінник цукру в чаях і десертах.
Кава з медом допомагає позбутися постійного кашлю після перенесеної інфекції. За результатами дослідження, кава з медом була ефективнішою, ніж курс лікування стероїдними препаратами.
Про це йдеться в рандомізованому подвійному сліпому контрольованому дослідженні, проведеному у 2008−2011 роках у Тегерані.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media