Перейти до основного змісту

6 книжок американської літератури, які варто прочитати

Книжки на тимчасово окупованій території Херсонщини. Суспільне Херсон

Література часто є відображенням мрій, суперечностей і боротьби за свободу, яка століттями формувала кожну з культур. Художні тексти пропонують унікальний погляд на життя і цінності суспільств. Якою була американська література та які сюжети стали класичними?

Суспільне Культура розповідає про шість книжок, які варто прочитати, щоб ознайомитися з культурою США.

Сильвія Плат — "Під скляним ковпаком"

Сильвія Плат — "Під скляним ковпаком". Видавництво Старого Лева

"Під скляним ковпаком" — це єдиний роман американської письменниці Сильвії Плат. Він вийшов у 1963 році під псевдонімом Вікторія Лукас.

"Під скляним ковпаком" — напівавтобіографічна історія життя авторки. Головна героїня твору — молода жінка на ім'я Естер Грінвуд, яка починає письменницьку кар'єру, отримуючи стажування в престижному журналі в Нью-Йорку. Та, потрапивши до великого міста, вона стикається із великими внутрішніми конфліктами, що призводять до депресії. Після чергового етапу кризи Естер намагається покінчити з життям, що приводить до її перебування в психіатричній лікарні.

Через наявність лінії про психологічне здоров'я роман часто називають автобіографічним, а критики бачать паралелі з життям Плат, яка страждала на клінічну депресію. Плат вчинила самогубство того ж року невдовзі після виходу книжки.

Під справжнім ім'ям авторки роман був опублікований 1967 року у Великій Британії. Та у США книга не була опублікована аж до 1971 року, відповідно до бажання чоловіка Плат, англійського поета Теда Г'юза, та її матері.

У 2017 році українська версія роману в перекладі Ольги Любарської вийшла у "Видавництві Старого Лева"

Теодор Драйзер — "Американська трагедія"

Теодор Драйзер — "Американська трагедія" . Фоліо

Роман "Американська трагедія" вперше вийшов друком 17 листопада 1925 року. З того часу твір отримав безліч екранізацій, вже наступного, 1926 року був поставлений на театральній сцені, а видання The Newsweek внесло роман у список 100 найкращих книг усіх часів.

У 1927 році книгу заборонили в Бостоні, штат Массачусетс, через вміст сексуального характеру, аборти та вбивства.

У 1933 році роман Драйзера зазнав цензури від нацистів: книгу спалили через "незначні любовні зв'язки".

Книжка оповідає історію вбивства, що сталася насправді у 1906 році. Перед тим як написати твір, Драйзер детально вивчав справу та протягом усього часу зберігав газетні вирізки про неї.

У романі він розповідає історію Клайда Гріфітса, сина проповідників, що працює кур'єром в готелі та убиває свою вагітну дівчину Роберту Олден. Клайда визнають винним та засуджують до страти на електричному стільці.

Уперше роман українською мовою вийшов у 1955 році.

Гарпер Лі — "Вбити пересмішника"

Гарпер Лі — "Вбити пересмішника". КМ-букс

Роман вийшов у 1960 році та одразу ж отримав схвальні відгуки від критиків та читачів, а також відзнаки — зокрема, Пулітцерівську премію. Книжка пережила безліч екранізацій, театральних інтерпретацій, і була видана як графічний роман.

"Вбити пересмішника" розповідає про расову несправедливість та боротьбу за правду на американському Півдні. А сюжет та герої натхненні спостереженнями авторки за власним оточенням — родиною, сусідами та друзями.

Події розгортаються протягом 1933–1935 років під час Великої депресії у вигаданому містечку Мейкомб та оповідають історію родини, яка опиняється посеред чужої трагедії — наклепу на чорношкірого чоловіка та обвинувачення його у зґвалтуванні.

Уперше книга вийшла українською мовою у 1975 році.

Герман Мелвілл — "Мобі Дік"

Герман Мелвілл — "Мобі Дік" . Книголав

Цей епічний роман оповідає історію про пошуки легендарного китового чудовиська, але насамперед завдяки своєму сильному символізму та образності висвітлює теми, пов'язані з людською сутністю, мораллю та доброчинністю.

Сюжет твору побудовано на реальній історії, що сталася у 1820 році, коли американське китобійне судно "Ессекс" затопив кит. Цю історію письменнику розказав Вільям Чейз, син Овена Чейза — першого помічника капітана на судні "Ессекс".

Уперше книжка вийшла у 1851 році з присвятою письменнику-романтику Натаніелю Готорну. І хоча на початку її не прийняли ані критики, ані читачі, згодом твір отримав свій успіх та був названим одним із найкращих в історії американської літератури.

Уперше книжка була опублікована українською мовою в 1984 році.

Тоні Моррісон — "Пісня Соломона"

Тоні Моррісон — "Пісня Соломона". Видавництво Жупанського

"Пісня Соломона" — третій роман афроамериканської письменниці Тоні Моррісон, написаний у 1977 році. З того часу книжка отримала величезний успіх та була внесена у добірки видань як одна з найкращих книжок ХХ століття.

У книзі авторка розповідає про життя Мейкона Деда III на прізвисько Дояр, афроамериканського парубка, що походить із заможної родини. Він мешкає в мічиганському місті у другій третині XX століття. Через історію хлопця вона описує проблеми, з якими стикається небіле населення США — історія рабства, соціальна та громадянська несправедливість, ідентичність та любов до власної культури.

Тоні Моррісон — лауреатка Нобелівської премії, вивчає важливі питання соціальної справедливості, минулого і прагнень до свободи.

Українською мовою книжка уперше вийшла у 2007 році.

Джером Селінджер — "Ловець у житі"

Джером Селінджер — "Ловець у житі". BookChef

Це один із найбільш відомих романів ХХ століття. Він розповідає про розчарування покоління Селінджера та прагнення до незалежності в умовах тодішньої Америки. Книга, яку часто характеризують як роман-сповідь, стала справжнім символом свого часу.

Людяність, лицемірство, дружба, прагнення, страхи — головний герой роману стикається із безліччю труднощів, які властиві у підлітковому віці, він бачить світ чорно-білим. Власне, герой опиняється над "прірвою" — це екзистенційні переживання хлопця, які здаються йому нездоланними.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня

Вибір редакції