Фестивальне літо-2021. Чи повернуться українські фестивалі і якими вони будуть

.

Наприкінці року найбільша світова компанія з організації концертів та фестивалів Live Nation опублікувала щорічний звіт. В умовах всесвітнього карантину, який триває майже рік, його підсумки доволі очікувані: доходи впали на 91%.

Проте компанія намагається залишатися оптимістичною та заявляє про планування наступного фестивального року. LiveNation оголосила про створення нового додатку для організаторів, який допоможе їм розуміти, які обмеження діятимуть на момент концерту, яких норм треба дотримуватися та скільки квитків можна продавати.

А що ж відбуватиметься в Україні? За 2020 рік не пройшло жодного масштабного фестивалю. Провести бодай якісь події вдалося Respublica Fest, яка встигла переформатуватися під гібридний онлайн-офлайн формат, та двом ГогольFest: у Херсоні та Дніпрі.

Суспільне розпитали організаторів українських фестивалів про те, як вони готуються до наступного року, які оновлення чекають на відвідувачів та чи вдалося зберегти лайнап 2020 року.

Дмитро Сидоренко, Atlas Weekend

1. Нещодавно Live Nation презентував фін звіт і заявив, що планують наступний фестивальний рік. Як ти оцінюєш, таки повернуться фестивалі влітку чи ні?

Нас дуже тішить такий прогноз від одного з найбільших гравців концертної індустрії. Ми віримо та сподіваємося, що 2021 року повернуться звичні нам формати концертів та фестивалів.

Зі свого боку ми на жоден день не зупиняємо підготовку до Atlas Weekend 2021. Ми активно комунікуємо з артистами: переносимо вже заявлених раніше та ведемо переговори з новими. Розвиваємо свої соцмережі, зокрема знімаємо YouTube-шоу. Плануємо активну рекламну кампанію на весну-літо 2021. Ми розуміємо, що для того, щоб “фізично” збудувати фестиваль, нам потрібно місяць-півтора. На момент переносу фестиваль був готовий на 80%. Тому ми чекаємо на новини та сміливо дивимося в майбутнє.

На цей момент у нас немає стовідсоткової гарантії, але є 99-відсоткова впевненість, що фестиваль 2021 року відбудеться у масштабі, який ми заявили раніше.

2. Як пройшов процес перенесення лайнапу на наступний рік? Який відсоток артистів лишився? Чи це вплинуло на гонорари?

Усі хедлайнери та 95% артистів, які були заявлені на 2020 рік, уже перенесені на 2021. На жаль, є кілька імен, які ми втратили у своєму лайнапі. Це AnnenMayKantereit, Of Monsters and Men і Tom Walker. Це артисти, які, на жаль, не зможуть приїхати на Atlas Weekend 2021. Але причина не в комунікації або букінгу зі сторони фестивалю, а у глобальній стратегії гуртів, які повністю скасували свої тури та прийняли рішення не переносити виступи на 2021.

Але навіть із цими артистами ми ведемо діалог та робимо все можливе, щоб привезти їх із сольними концертами або ж на Atlas Weekend 2022.

Що стосується гонорарів, то більшість артистів готові йти на поступки. Ми витратили достатньо багато грошей на перенесення фестивалю. Фінанси, які ми витратили на підготовку до 2020 року ми вже не зможемо повернути. Зокрема мова й про повернення квитків, яких, до речі, всього 5%. Що нас невимовно радує – така величезна підтримка від нашої аудиторії.

Нам довелося або звільнити, або перевести на проєктну основу частину працівників, зменшити гонорари. Але водночас ми тримаємо команду та продовжуємо працювати.

Зараз у нас великі фінансові втрати, так само як і у артистів, які залишилися без основного джерела заробітків та доходів. Тому все в перемовинах, всі переносять свої виступи без будь-яких доплат, а більшість навіть роблять знижки на гонорарах.

Фестиваль Atlas Weekend. Фото: facebook.com/atlasweekend.

3. Ви готуєте якісь принципові зміни в організації фесту після карантину? Будете запроваджувати додаткові санітарні норми?

Передусім ми слідкуємо за епідеміологічною ситуацією в Україні та світі. Слідкуємо за всіма рекомендаціями МОЗ. По своїх відчуттях мені здається, що масочний режим зберігатиметься. Відповідно й на територію фестивалю будемо пропускати людей в масках. Також будуть додаткові санітарні обробки території, усіх контактних поверхонь. Можливо буде більша дистанція на вході, на фудкортах.

Про це поки що зарано говорити, але ми виконаємо усі вимоги з безпеки людей, щоби фестиваль відбувся. Ми не допустимо жодних скачків розповсюдження вірусу, бо розуміємо, ще фестиваль – це масове скупчення людей.

Проте зараз ми дивимося на світові прогнози та майже готові вакцини – і наші прогнози стають максимально сприятливими.

До того ж ВДНГ – це 300 гектарів території на відкритому повітрі. Тому, за необхідності, ми готові ще розширити територію фестивалю і розкинути її по всій локації, аби витримати всі необхідні норми по квадратних метрах на одну людину.

4. Індустрія по факту зупинилася на рік. Чи багато компаній та людей пішло з ринку?

Так, карантин сильно вдарив по нашій індустрії і не всі його змогли пережити. Багато музикантів знайшли варіанти заробітку, не пов’язаного з музикою. Багато підрядників перекваліфікувалися. Наприклад, в одного з наших головних партнерів по технічній частині фестивалю багато людей перекваліфікувалися на немузичні спеціальності, які зараз є затребуваними.

Ми зі свого боку так само шукаємо якісь варіанти альтернативного заробітку. Наприклад, відкриваємо зону Bar & Apres Ski в Буковелі. Створили агентство повного циклу Atlas Agency, яке буде займатися обслуговуванням компаній у галузі піару та інтернет-маркетингу, підтримкою брендів та пошуком креативних рішень. Думаємо на запуском власного освітнього проєкту.

Багато компаній, які не мало достатньої фінансової подушки, на жаль, закрилися. Ми бачимо це по концертному бізнесу, локаціях, ресторанно-готельному бізнесу. Наші власні локації “Зеленый Театр” та Atlas цього року не відкривалися та не функціонували. І це також боляче вдарило по нашому фінансовому стану.

Фестиваль Atlas Weekend. Фото: facebook.com/atlasweekend.

5. Якими будуть наслідки для індустрії після карантину? Що зміниться?

Ми вже зараз бачимо великий голод людей до заходів. Це очевидно хоч б з того, що концерти, які проходять нині за дотримання карантинних заходів з частковою посадкою, збирають солдаути. Мені здається, що після карантину та зняття обмежень почнеться пік концертної діяльності та індустрії розваг.

Уже зараз деякі промоутери анонсують виступи артистів на весну та осінь 2021 року. Нам здається, що наступного року буде багато концертів, бо відкладений попит надзвичайно високий, і зараз це можна порівнювати з пружиною у зжатому стані, яка врешті вистрілить багатьма концертами і якісною музикою. Українським артистам доведеться конкурувати із західними привозами.

Що буде далі? Подивимося, але вже зараз радує те, що багато артистів відкрили для себе нові способи комунікації з аудиторією. Ті самі онлайн-концерти, ютуб-шоу, влоги, блоги. Я думаю що це вже доволі серйозний поштовх для розвитку індустрії. Багато артистів активно випускають альбоми, треки, знімають кліпи, розвивають свою творчість, щоб подарувати людям концерти з новими програмами. І це не може не радувати.

Однак, якщо поглянути з фінансової точки зору, то знадобиться не один рік, щоб покрити усі карантинні мінуси та вийти на показники 2018-2019 років у заробітках.

Яків Матвійчук, ZAXIDFEST

1. Нещодавно Live Nation презентував фін звіт і заявив, що планують наступний фестивальний рік. Як ти оцінюєш, таки повернуться фестивалі влітку чи ні?

Британія і Німеччина вже заявили, що почнуть вакцинацію своїх громадян наприкінці грудня. Це новина, яка дає позитивні очікування. Це помітно дуже по біржах. Відразу все виросло. Тому мої очікування — помірно позитивні. Думаю, що фестивалі на свіжому повітрі влітку відбудуться, але з певними обмеженнями.

2. Як пройшов процес перенесення лайнапу на наступний рік? Який відсоток артистів лишився? Чи це вплинуло на гонорари?

Складно. Ми мали вже попередні домовленості на 2020. Та і до карантину ми не встигли вийти з анонсами. На жаль, деяких артистів не вдалося залишити в лайнапі. Деяких, навпаки, додали. Гонорари зарубіжних артистів не змінились.

Фестиваль ZAXIDFEST. Фото: facebook.com/zaxidfest.

3. Ви готуєте якісь принципові зміни в організації фесту після карантину? Будете запроваджувати додаткові санітарні норми?

Ми взагалі переглянемо саму суть і структуру фестивалю. Думаю, що вже з січня-лютого почнемо анонсувати зміни. Фестиваль зміниться однозначно, як змістовно, так і візуально. Всі норми, які буде вимагати влада, ми запровадимо. В пріоритеті завжди буде здоров‘я та безпека наших відвідувачів.

4. Індустрія по факту зупинилася на рік. Чи багато компаній та людей пішло з ринку?

Загалом Західфест – це скоріше про спільноту однодумців та ініціативних людей, ніж про бізнес. Тому навпаки, бажаючих допомогти і долучитись до організації на наступний рік стало значно більше, за що я їм безмежно вдячний. Фестивальна команда Західфест – це любоу. По ринку ще не зрозуміло, але так, на жаль, думаю багато що зміниться.

Фестиваль ZAXIDFEST. Фото: facebook.com/zaxidfest.

5. Якими будуть наслідки для індустрії після карантину? Що зміниться?

Думаю, що зміниться все. Доведеться пристосовуватися до нових реалій. Британія вже заявила, що без сертифіката про вакцинацію люди не зможуть відвідати не те, що фестиваль, а елементарно магазин чи скористатися громадським транспортом. Тому нас чекатиме багато змін.

Індустрія фестивалів перша і одна з тих, які найбільше постраждали. І, певно, одна з останніх, яка повноцінно запрацює. Хоча я не бачу, чим фестиваль на свіжому повітрі та великому просторі небезпечніший, ніж громадський транспорт, у якому в закритому просторі багато людей.

Володимир Пасяка, Файне Місто

1. Нещодавно Live Nation презентував фін звіт і заявив, що планують наступний фестивальний рік. Як ти оцінюєш, таки повернуться фестивалі влітку чи ні?

Спрогнозувати повернення вкрай важко, особисто ми готуємось до фестивалю і його підготовку, в принципі, не припиняли. З останнього, що тішить, — те, що зараз знову активізувались іноземні букінг-агенції, чого, наприклад, на середину осені годі й було сподіватись. А отже, вони до чогось готуються, раз самі звертаються до нас.

2. Як пройшов процес перенесення лайнапу на наступний рік? Який відсоток артистів лишився? Чи це вплинуло на гонорари?

Можна сказати, процес пройшов безболісно. Майже 90% лайнапу повернули. Інші 10% — в процесі переговорів. Затримка лише в логістиці. Позаяк перенесені всі події у світі, деякі дати позміщувались. Тому в агентів зараз нелегка робота — з нуля побудувати нові графіки артистів і при цьому обійти скасування виступів. На гонорари переноси не вплинули ніяк, хоча хотілось би їх, звісно, зменшити в кризовий час.

Фестиваль "Файне Місто". Фото: facebook.com/fainemisto.

3. Ви готуєте якісь принципові зміни в організації фесту після карантину? Будете запроваджувати додаткові санітарні норми?

Скажемо так, художня концепція розвитку фестивалю як міста, а відвідувачів як громадян Файного Міста не зміниться. Що стосується санітарних норм, то, звісно, будемо прислухатися до санепідемслужб.

4. Індустрія по факту зупинилася на рік. Чи багато компаній та людей пішло з ринку?

Зараз найбільше хвилює те, що події перенесені на майбутнє, накладаються на події, які були заплановані на майбутнє. Тобто фактично пропозиція буде значно перевищувати попит, по якому і так вдарить фінансова ситуація.

Пандемія вдарила не лише по концертній індустрії. У потенційних відвідувачів менше грошей і можливостей, а вибір — більший. Плюс острах і недобрі флешбеки стосовно надто довгої заборони відвідувати масові заходи. Тому однозначно ринок порідіє.

Але на зміну старим гравцям прийдуть нові промоутери, артисти та продюсери, які фактично почнуть з чистого листа. Скажемо так, ринок сам себе врегулює.

Фестиваль "Файне Місто". Фото: facebook.com/fainemisto.

5. Якими будуть наслідки для індустрії після карантину? Що зміниться?

Чистішою. А якщо серйозно, то вже в найближчий час ми чекаємо на щось абсолютно нове, без чого вже не зможемо уявити жоден культурний захід. Що це буде, поки не знаю. Але це точно не онлайн-концерти.

Андрій Зоїн, RESPUBLICA

1. Нещодавно Live Nation презентував фін звіт і заявив, що планують наступний фестивальний рік. Як ти оцінюєш, таки повернуться фестивалі влітку чи ні?

Я думаю що у звичному для фестивальника форматі не повернуться. Скоріше за все, в кращому випадку це буде формат оупенейрів на невелику кількість людей, з масочним режимом, дистанціями та без великих майданчиків. Якраз формат Республіки.

Саме такий формат ми і плануємо: без хедлайнерів, на 5-6 невеликих сцен, де можна розділити людей, і просто неба.

2. Як пройшов процес перенесення лайнапу на наступний рік? Який відсоток артистів лишився? Чи це вплинуло на гонорари?

Ми маленький фестиваль, акція, соціальна ініціатива. Ми мобільні і малогабаритні. Така собі велорікша в автомобільному заторі. Коли великі й дорогі автокари стоять в корку, ми легенько об’їжджаємо їх, повільно рухаючись далі.

Тому нам не треба планувати лайнап на 1-2 роки наперед. Ми перший гурт оголосили тільки тиждень назад. Інші будем обирати, моніторячи ситуацію і виходячи із соціальних меседжів, які хочемо донести до аудиторії. Якщо все погано – шукаємо спокійну музику, яку можна слухати сидячи. Якщо все ок і карантин відмінять – то можна брати гурти, під які можна слемитись без соціальної дистанції.

Щодо гонорарів, то тут нам також простіше, бо в нас нема дорогих гуртів, світових зірок, чиї тури розписані на 1-2 роки наперед і на чиї тури наклались переноси внаслідок карантину, що, в свою чергу, може збільшити їх ціну. Тому це не наша історія, ми співчуваємо великим фестивалям.

Фестиваль Respublica. Фото: facebook.com/respublicafest.

3. Ви готуєте якісь принципові зміни в організації фесту після карантину? Будете запроваджувати додаткові санітарні норми?

Ми, на відміну від більшості фестивалів, провели свій 2020 року в гібридному форматі. Спробували всі онлайн-історії, які можна задіяти: цифрові технології, віртуальну та доповнену реальність, подивилися, що працює, а що ні. Тому наш формат нам відомий – це змішаний формат максимально офлайновий (але з опцією онлайну також) у випадку, якщо карантин пройде. Або ж максимально онлайновий (але з опцією офлайну, який буде дозволений для масових заходів на час проведення події) у випадку, якщо карантин залишиться.

Щодо санітарних норм — так, ми залишимо маски, персональні антисептики, велику кількість майданчиків, соціальну відстань, можливо, дезинфікуючі бар’єри на вході.

4. Індустрія по факту зупинилася на рік. Чи багато компаній та людей пішло з ринку?

Якщо чесно, ми не слідкуємо, чи багато людей пішло з ринку. Я думаю, що ніхто нікуди не пішов, тому що незрозуміло, куди можна піти. Серед наших знайомих всі чекають. У когось роботи менше, хтось тимчасово займається іншим. Прокатники працюють на весіллях. Ми працюємо над іншими проєктами: створюємо мистецькі ініціативи для міста, плануємо літні резиденції в ОТГ на Дністрі і т.д.

Сподіваємося, що сезон 2021 все ж таки відбудеться.

Фестиваль Respublica. Фото: facebook.com/respublicafest.

5. Якими будуть наслідки для індустрії після карнатину? Що зміниться?

Я не знаю. Взагалі не думаю про те, що буде потім.

Минулий сезон (2020) навчив нас готуватися до найгіршого. А якщо буде краще, то ок – бонус. Ми навчилися працювати тут і зараз. Можливо, тому, що в нас інші цілі та завдання, ніж у решти промоутерів, організацій і фестивалів.

Але зараз нас більше цікавить, хто став головою ОДА, хто став новим мером Кам'янця-Подільського і який розподіл крісел в міський раді. Яке стратегічне бачення і план розвитку туризму у новообраних очільників? Чи немає випадково секвестру бюджету в УКФ?

На перший погляд може здатися, що це не має жодного відношення до фестивалю та наших проєктів, але насправді всі наші проєкти так само залежать і від цих факторів. Карантин – це світова історія, на яку ми не можемо вплинути. Ми можемо тільки споглядати і чекати, коли він пройде (можливо, вже й ніколи).

Індустрія має об’єднуватися і залучати нових партнерів – владу та бізнес. Не можуть організатори та митці самотужки розвивати креативні індустрії, принаймні у нашому випадку і в нашому регіоні. Тому ми шукаємо союзників, партнерів, та працюємо над новими проєктами спільно.

Ну і, звичайно, плідно вивчаємо та працюємо з новими цифровими технологіями та людьми, які в них розбираються, тому що, на наш погляд, в організації фестивалів людина, яка розбирається в цифрових технологіях, – це вже невід’ємний учасник команди.

Більшість українських організаторів дивиться на перспективи наступного року зі стриманим оптимізмом. Артисти готові йти на поступки та переносити тури. Попри цілий рік карантину індустрія не вмерла, фестивалі не були скасовані і всі чекають на зняття обмежувальних заходів.

Читайте також

Паралельні реальності. Чому в топі радіо українські артисти, а в інтернеті – російські

Музичні премії України. Які нагороди отримують українські музиканти та за що

Від Міхалка до DZIDZIO. Кого з музикантів і за які заслуги нагороджував Зеленський