Лесь Подерв'янський — український художник, представник Нової хвилі, драматург та прозаїк.
Подерв'янський створив понад 50 сатиричних п'єс, які здобули статус класики української літератури. Гострота та іронія стали головною візитівкою його стилю.
3 листопада 2024 року йому виповнилося 72 роки.
Суспільне Культура підготувало добірку цитат Подерв'янського, що залишаються актуальними.
- "Ще можна радикальніше висловити національну ідею: «Від*бітся від нас. Від*бітся!» Або ж англійською, елегантніше — «Fuck off»".
- "Бо треба не всякою ху*ньою займатися, а жити інтєрєсно: читати книжки, бути шпіоном, дресирувати любіму обізьяну і ходити в оперу з красивими дівчатами. І отримувати від цього задоволення".
- "Про можливі наслідки не подумали? Один лиш раз, і вже крадеться до нас пиз*ець з хижою усмішкою", — з пʼєси "Гамлєт, або Феномен датського кацапізма"
- "К чортам війну! Робіть любов, деб*ли!" — з п'єси "Павлік Морозов".
- "Не вірю у силу слова я, а вірю в силу пі*дюлей", — з п'єси "Павлік Морозов".
- "Є пропозиція вписати в Конституцію України таке поняття, як Майдан. Коли збирається дох*я людей, вони можуть викликати будь-якого піда*аса на Майдан, щоб він звітував. Це наша національна традиція, схожа на Запорізьку Січ. Але де межа, скільки людей повинно зібратися? Тож вводиться таке юридичне поняття, як «дох*я». Коли дох*я — одразу видно. Якщо хтось каже: «Зібралося дох*я», а інший заперечує — тоді починається дискусія, але досягти консенсусу неважко. Це цілком відповідає національній ментальності".
- "Щури попереду, позаду таргани й мандавошки. Вся ця нечисть з усіх боків повзе на Україну. Тримайся, друже! Таргани поїдять мандавошок, пацюки закусять тарганами й самі здохнуть. Це закон природи. Дарвін нас учив, що всі потвори зникають. Натомість залишиться все гарне й розумне — як ми з тобою. Тож пиз*уй з тим песимізмом".
- "Івасик бачив різні дива. Альонушку і брата Кацапа, що став козлом. Колобка-дебіла, піда*аса-фетфурмоса. Але ніхто не знав, де точка G. Прийшов додому, сказав Горпині, що точки G ніде нема. Горпина на це йому: «Ходім, дурбецало, покажу»" — з пʼєси "Івасик і Горпина".
- "Льоха так подивився: от йо*ані бобри, все погризли. А де ж бобри? Ну от же, все обгризено. Оце вранці йду, сітку браконьєрську ставлю, і тут бобер летить через човен. Посміхається і зубами, як бензопилою, на мене так недобре подивився. Якщо він до ноги доторкнеться — доктора вже не треба, тільки протезіста. І я так собі уявив: бобер 60 кілограм, що летить через човен і посміхається."
Хто такий Лесь Подерв'янський
Лесь Подерв'янський (повне ім'я — Олександр Сергійович Подерв'янський) — український художник, представник Нової хвилі, письменник та драматург. Подерв'янський створив понад 50 сатиричних п'єс, які стали класикою української літератури.
Серед провідних тем його творчості — критика радянської та пострадянської реальності, абсурдність життя та міжнаціональні конфлікти, виражені через іронічні, часом приголомшливі, образи та ситуації.
Подерв'янський закінчив Київський художній інститут за спеціальністю "Станковий і монументальний живопис, графіка, театральний живопис". Як художник він бере участь у виставках із 1976 року, а його картини зберігаються в колекціях Національного художнього музею України, Київської національної картинної галереї та багатьох приватних колекціях у США, Німеччині, Швеції та інших країнах.
Літературний стиль Подерв'янського вирізняється гострим сарказмом та використанням ненормативної лексики, що підсилює ефект його сатири.
Його персонажі часто зображаються як контрастні до загальноприйнятих моральних стандартів: розмірковують про великі ідеї, але залишаються на рівні грубої буденності.
Такі твори, як "Кацапи", "Павлік Морозов" та "Гамлєт, або Феномен дацького кацапізму", розкривають авторську манеру гротескної насмішки над радянською ідеологією, філософією і буденністю.
Подерв'янський також став впливовою фігурою в сучасному українському театрі. У 2011 році його п'єси почали ставити на сцені, зокрема "Павлік Морозов" та "Сни Васіліси Єгоровни". Його творчість є поєднанням цинізму, іронії та постмодернізму.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media