Перейти до основного змісту

"Холостяк" і комерціалізація кохання: як шукають любов на реаліті-шоу

Реаліті-шоу про кохання. Суспільне Культура/Вікторія Желєзна

На телеканалі "СТБ" 1 листопада стартує тринадцятий сезон реаліті-шоу "Холостяк" — найпопулярнішого українського телепроєкту на романтичну тематику. Головним героєм цього разу стане ветеран російсько-української війни Олександр (Терен) Будько. Це перший сезон "Холостяка", який зняли під час повномасштабного вторгнення.

З нагоди довгоочікуваної прем'єри розбираємо, наскільки можливим є пошук кохання на телеекрані та як учасники балансують між почуттями й шоу-бізнесом. Про історію жанру, а також вплив сценарію та патріархальний підхід у романтичних реаліті — в матеріалі Суспільне Культура.

Короткий екскурс в історію жанру

Жанр шоу побачень (dating show) виник у США у 1965 році, коли на телеекрани вийшов перший випуск проєкту "Гра в знайомство" (The Dating Game). Зараз його формат здається нам звичним, але тоді це було справжньою революцією: холостяк або холостячка наосліп знайомилися з трьома кандидатами й обирали, кого з них вони хотіли б запросити на побачення. Часом на шоу з'являлися знаменитості: свою "половинку" під прицілом телекамер пробували шукати Арнольд Шварцнеггер, Майкл Джексон, Саллі Філд та інші.

Шоу The Dating Game. Кадр з шоу

У 1970-х жанр занепав, але в 1980-х отримав нове дихання. З'явилася британська адаптація "Гри в знайомство" під назвою "Побачення наосліп" (Blind Date) — і старі випуски обох проєктів мали популярність навіть у повторах, що нетипово для ігрових шоу. На деяких телеканалах почали виходити варіації шоу побачень з ЛГБТ-учасниками.

Справжній бум у популярності дейтинг-шоу стався на початку 2000-х, коли вони переросли у формат реаліті. Тепер акцент був на живих емоціях і напруженому сюжеті — щоправда, сценарій став менш реалістичним.

Наприклад, шоу "Хто хоче вийти заміж за мультимільйонера?" (2000) було змаганням, схожим на конкурс краси, у якому дівчата боролися за те, щоб стати нареченою самотнього чоловіка, який має власного капіталу щонайменше $1 мільйон. Причому особу нареченого не розкривали аж до фіналу. Спостерігати за цим захопливо, але таку історію знайомства складно припасувати до реалій життя. Людям подобалося бачити гарну казку з фіналом "і жили вони довго та щасливо" — і мало хто задумувався, наскільки міцними й довговічними були ці стосунки після того, як в етер виходив останній випуск шоу.

Шоу "Хто хоче вийти заміж за мультимільйонера?". Колаж: r/lostmedia/reddit

У 2001 році на американському телебаченні з'явилося ще два нових романтичних реаліті: "П'яте колесо" (The Fifth Wheel) та "Острів спокуси" (Temptation Island). У першому двоє чоловіків та двоє жінок знайомилися та починали розвивати стосунки між собою, аж доки до їхньої компанії не приєднувався хтось третій, щоб порушити налагоджену рівновагу. А в другому дві гетеросексуальні пари в тривалих стосунках мінялися партнерами й спостерігали за взаємодією одне одного на побаченнях.

У 2002-му в США випустили справжній хіт — реаліті "Холостяк" (Bachelor), яке не втрачає популярності вже понад 20 років. Звідтоді лише в Штатах вийшло 28 сезонів та близько 300 епізодів — а цей формат адаптували ще й у багатьох країнах світу. Є також жіноча версія проєкту — "Холостячка".

Як дейтинг-шоу з'явилися в Україні

В Україні ера дейтинг-проєктів розпочалася у 2001 році: на телеканалі "Інтер" вийшла адаптація британського Blind Date під назвою "Кохання з першого погляду". Як писав "Детектор медіа", шоу побачень — це був один із найпопулярніших жанрів (на рівні з телевікторинами), які українське телебачення бралося адаптувати для свого глядацтва.

Далі на "Інтері" з'явилася програма "Все для тебе" — перша за оригінальною ідеєю телеканалу. У ній команда допомагала влаштувати парі романтичне освідчення. Шоу протрималося в етері п'ять років — до 2007-го. Було кілька спроб повернути ексхіт на екрани, але перезапуски збирали низькі рейтинги.

Потім тривалий час наше телебачення не відпускала весільна тематика: у 2009 році вийшло дейтинг-шоу "Весілля для тебе", де чоловіки намагалися якомога майстерніше освідчитися своїй дівчині; а з 2011-го пари змагалися за те, у кого найкраще весілля, у програмі "Чотири весілля".

У 2009–2011-му дейтинг-шоу почали набирати щоразу більших обертів: на українському телебаченні масово запускали адаптації іноземних форматів Tough Love ("1+1"), Date My Mom (ТЕТ), Nothing to Hide (ТЕТ), Dating in a Dark ("Інтер"). Також багато років в етері була програма "Давай одружимося", створена за російським форматом.

17 березня 2011 року в етері телеканалу "СТБ" показали перший випуск шоу "Холостяк". Головним героєм сезону став танцюрист Максим Чмерковський. Головна режисерка проєкту Ксенія Бугримова в коментарі "Детектор медіа" розповідала, що творча команда довго відстежувала адаптації формату в інших країнах, щоби зрозуміти, чи "зайде" він в Україні — "оскільки наш глядач більш примхливий, нічого не приймає на віру, то його довіру необхідно завоювати".

Попри побоювання, "Холостяк" українцям сподобався. Ба більше, шоу багато років поспіль залишається одним із найпопулярніших на українському телебаченні. Але до цього повернемося згодом.

Серед романтичних програм на українському ТБ також варто згадати:

  • "Побачення наосліп" (2011)

У кожній програмі брали участь 3 хлопці та 3 дівчини. Вони проводили побачення у темній кімнаті: могли спілкуватися, торкатися одне одного, але в жодному разі не вмикати світло.

  • "Кохання без кордонів"

У цьому проєкті любов шукали українські емігранти: до них за кордон приїжджало по 5 потенційних "половинок". Учасники адаптовувалися до життя в іншій країні, ділили спільний побут, ходили на побачення, знайомилися з родичами потенційного нареченого або нареченої.

  • "ПоLOVEинки"

Адаптація британського проєкту Undateables. Головні герої проєкту – унікальні, неординарні люди. Вони не вписуються в поширені стандарти краси чи поведінки, тому відчувають труднощі в пошуку пари. Шоу допомагало героям знайти партнерів, влаштовуючи їм побачення. Основний меседж передачі полягає в тому, що любов не знає шаблонів та кордонів — тож жоден діагноз чи життєва трагедія не може стати на заваді пошуку свого кохання.

Шоу "Половинки". Афіша проєкту
  • "ЛавЛавCar"

Чотири закохані пари вирушали у подорож, протягом якої змагалися та проходили випробування. Під впливом труднощів у мандрівці та духу суперництва їхні стосунки змінювалися.

  • "Екси"

На шоу приходили пари, у яких давно минув етап безтурботної закоханості. Зараз їхня буденність — це постійні конлфікти, розчарування, побут, замовчані потреби та напівбайдужість одне до одного. Але й розстатися партнери не можуть, бо відчувають прив'язаність. В етері "Нового каналу" учасники намагалися розібратися у почуттях та майбутньому своїх стосунків.

  • "Одруження наосліп"

Телеканал "1+1" влаштовував двом незнайомцям фіктивне весілля, після чого "молодята" мали тиждень жити під одним дахом — і зрозуміти за цей час, чи спалахнула між ними іскра.

Феномен популярності "Холостяка"

Вже 13 років поспіль шоу "Холостяк" люблять і критикують, та найголовніше — не перестають дивитися й обговорювати. У 2021 році запит "Холостяк" потрапив до рейтингу найпопулярніших в українському Google, а саме шоу десятки разів ставало лідером слоту у вечір п'ятниці, коли його традиційно показують на "СТБ".

Чому ж українській аудиторії так подобається спостерігати за тим, як 25 дівчат змагаються за серце одного чоловіка?

У 2011 році Ксенія Бугримова зазначила: українське шоу відрізняється від іноземних версій тим, що намагається максимально розкрити образи учасниць.

"Ідуть постійні флешбеки на минуле життя героїні, її очікування, страхи, сумніви. На відміну від американського формату, де дівчата всі шаленіють від холостяка, наші більш вимогливі, вони придивляються до нього. Ще в оригінальній версії на кожному побаченні холостяк цілується з дівчатами. Ми вважаємо, що це не зовсім правильно: по-перше — якщо побачення не склалося, чи є смисл у цьому? По-друге, це неетично відносно інших дівчат. Поцілунок як кульмінація сильної емоції набагато яскравіший".
Алекс Топольський та Катерина Лозовицька у фіналі 12 сезону "Холостяка". holostyakstb/Instagram

Вона також розповіла про найбільший виклик у зйомках дейтинг-шоу: потрібно, аби герої забули про присутність знімальної групи. Учасники мають бути собою, не звертати увагу на камери та сторонні звуки.

Варто зазначити, що разом з основним проєктом в етер традиційно виходить постшоу, у якому розповідається про конфлікти поза кадром, мікроклімат на шоу, життя учасниць та учасників після проєкту. Особливу увагу приділяють психологічним аспектам: обговорюються причини вибуття з шоу та стосунки між людьми.

Роль сценарію та психологічні аспекти участі в шоу

Проаналізувавши відкриті джерела, ми дійшли висновку, що прямих заяв про "постанову" на "Холостяку" немає. Учасниці стверджують, що холостяк сам ухвалює рішення, кого вигнати, а кого залишити, та й дівчата між собою спілкуються на камеру так, як їм заманеться.

Переглянувши декілька сезонів шоу та інтерв'ю з колишніми учасницями, помічаєш, що у редакторів усе ж є певне бачення того, якою має бути фінальна картинка — і вони всіляко намагаються підігнати дійство під неї. Зокрема, в хід ідуть маніпуляції: учасниць налаштовують одна проти одної; виводять на потрібну емоцію, спеціально створюючи обставини для неї. Учасники реаліті часто почуваються ізольованими від зовнішнього світу, тому й легко сприймають таку "наживку" від творців проєкту.

Також варто розуміти, що кожна учасниця — це персонаж, певний архетип, який глядачі мають легко запам'ятати за характерними рисами. І ці риси редактори часто гіперболізують, щоб ми могли відрізняти дівчат та швидше обрати собі фаворитку — відповідно, емоційно прив'язатися до шоу й повернутися до нього через тиждень.

Символ шоу "Холостяк" — троянда. Кадр з шоу

Так уже з перших випусків формуються асоціації: умовна учасниця А — проста й щира дівчина з провінції; учасниця B пережила сімейну драму; а учасниця C — відверта й постійно влаштовує скандали. У "Холостяку" немає професійних акторів, які грають роль — тільки звичайні люди, яких треба спонукати поводитися певним чином. Тому на інтерв'ю редактори ставлять саме ті питання, які потрібні, щоб розкрити героїню в необхідному амплуа. І вставляють у випуск тільки те, що потрібно: наприклад, розкритикувати суперницю могло кілька дівчат, але глядачі почують думку тільки однієї — і в них сформується враження неприязні між ними, яку сценаристи надалі будуть тільки загострювати.

Іноді образи, які створюють дівчатам на шоу, постфактум їм категорично не подобаються. Так трапилося з учасницею 12-го сезону Юлією Кавчук. Це перший сезон, у якому всіх російськомовних учасниць переозвучили українською — і Юлію, яка спілкувалася суржиком, теж. Дівчині повністю змінили манеру розмови, створивши їй ампуа "колхозниці", як каже сама Кавчук.

Юлія Кавчук. holostyakstb/Instagram

(Не)патріархальний підхід на "Холостяку"

Програмі "Холостяк" часто закидають поширення сексизму, мізогінії та патріархальних установок.

Зокрема, у 2020 році засновниця спільноти "Фемінізм UA" Марія Дмитрієва поділилася роздумами на цю тему на платформі "Повага". На її думку, такі шоу підживлюють уявлення, що чоловіки — "цінний ресурс на шлюбному ринку і тому можуть перебирати дівчатами".

"Жінки, відповідно, мають конкурувати одна з одною за увагу чоловіків. Шоу на кшталт «Холостяка» дають чоловікам через ідентифікацію з героєм відчути себе володарями жінок і життя. Жінкам такі шоу можуть здаватися корисними інструкціями, як перемогти в такому змаганні. Відповідно, зворотна ситуація, коли жінка обирає з-поміж чоловіків, є некомфортною і незвичною для такої глядацької авдиторії", — додає Марія Дмитрієва.
Учасниці 12-го сезону "Холостяка". holostyakstb/Instagram

Цю тезу доповнила директорка ГО "Жіноча Ліга" Лілія Антонюк. Вона зауважила, що в шоу холостяк повністю контролює подальший розвиток подій, а дівчата лише борються за його прихильність. Так дівчата стають залежними від вподобань та рішень головного героя, підлаштовуючись під його бачення й втрачаючи індивідуальність. Ба більше, часто вони намагаються будь-якою ціною усунути конкуренток.

"Відповідно, основна ідея шоу: влада та право вибору є у чоловіків; жінки не мають влади та права вибору, натомість основне їхнє призначення та ціль – отримати прихильність чоловіка та одружити його на собі", — підсумувала Лілія Антонюк.

Саме боротьба за чоловіка стає причиною більшості конфліктів у шоу, і ця внутрішня мізогінія в кадрі разюче контрастує з тим, як після завершення проєкту учасниці — самодостатні й не менш успішні за самого холостяка — дружать та ставляться з повагою одна до одної.

Щоправда, позиціонування формату дещо змінилося, коли українське телебачення побачила адаптація "Холостячки". У 2020–2021 роках вийшло два сезони, головними героїнями яких стали акторка Ксенія Мішина та співачка Злата Огнєвіч відповідно.

Здавалося б, ось він — довгоочікуваний гендерний баланс: тепер і жінка може перебирати чоловіками. Та іронія полягає в тому, що авторам знадобилося аж десять успішних сезонів "Холостяка", щоб ризикнути й запустити спіноф. Зазначимо, що в США жіночу версію формату The Bachelorette запустили вже через рік після чоловічої — у 2003-му.

Ксенія Мішина на проєкті "Холостячка". Кадр з шоу

"І жили вони добре і щасливо": у шлюбі чи в соцмережах?

Ще один аспект, який часто ставлять під сумнів (не)симпатики "Холостяка" — це мотиви усіх причетних до цього шоу. З творцями все зрозуміло: вони створюють цікаву романтичну казку й заробляють гроші. А що з учасниками? Ходімо розбиратися.

Звісно, не можна заперечувати, що більшість людей ідуть на проєкт для того, щоб знайти кохання — принаймні початкова й основна їхня ціль така. Проте суха статистика каже, що з 28 сезонів американського "Холостяка" лише в 17 пар була пропозиція, а станом на зараз все ще разом залишаються 4 пари. Близько половини з 28 пар зустрічалися менше ніж пів року. Загалом — 14 % реально успішних кейсів.

В українському форматі ситуація не краща. Найкоротшими виявилися стосунки після 4-го сезону — Костянтин Євтушенко та його обраниця Анна Селюкова зустрічалися лише тиждень. Найуспішнішою парою проєкту виявилися Нікіта Добринін та Дар'я Квіткова (9-й сезон), які прожили в шлюбі чотири роки й народили дитину. Проте у 2023-му подружжя розлучилося — і наразі "метчі" усіх 12 сезонів розірвані.

Нікіта Добринін, Дар'я Квіткова та їхній син Лев. Соцмережі подружжя

Втім, навіть якщо "Холостяк" не надто успішний в амплуа шлюбного агентства, особистий продюсер із нього відмінний. І переможниці, і учасниці, яким не вдалося завоювати серце холостяка, здобувають медійність та прихильність десятків тисяч глядачів. Цей потенціал вони часто реалізовують в успішному блогерстві, просуваючи власні кар'єри через соцмережі.

Чи можна вважати, що, підхід продюсерів із комерціалізацією кохання поступово перейняли самі учасники, які тепер йдуть на проєкт за популярністю, а не пошуком стосунків? Частково. Проте реаліті-шоу точно не змогло б роками втримувати цікавість глядацтва, якби не транслювало живі емоції — а отже, герої "Холостяка" таки щиро закохуються, ревнують, мріють і насолоджуються красивими побаченнями.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня

Вибір редакції