Перейти до основного змісту

Німецькі політики з AfD назвали Баугауз "хибним шляхом модернізму". Інші політики прирівняли ці заяви до нацизму

Будівля Баугаузу у Ваймарі. Wikimedia

Політики з німецької праворадикальної партії "Альтернатива для Німеччини" висловили критику баугаузу — модерністського руху початку XX століття. Вони заявили, що його акцент на аскетизмі та мінімалізмі "завів модернізм у хибний напрям". Політики інших партій засудили заяви та прирівняли їх до нацистської риторики.

Про це пише ArtNews.

Члени партії "Альтернатива для Німеччини" подали офіційну заяву до німецького парламенту під назвою "Хибний шлях модернізму", в якій закликають до критичного переоцінювання спадщини Баугаузу.

Заява з'явилася напередодні великої національної ініціативи, що протягом наступних двох років відзначатиме 100-річчя заснування школи Баугауз у Дессау — саме там розташований найвідоміший архітектурний комплекс за проєктом Вальтера Ґропіуса на замовлення міста Дессау.

Баугауз, що об'єднав архітектуру, мистецтво, дизайн та інші сфери, був зосереджений на функціональності та демонстрував, що сучасне мистецтво може інтегруватися в повсякденне життя.

Водночас партія "Альтернатива для Німеччини" стверджує, що мінімалістичний стиль Баугаузу призводить до "неособистої та непривітної архітектури", яка нібито пригнічує культурну різноманітність через стандартизацію.

Політики інших партій засудили цю ініціативу "Альтернативи для Німеччини", порівнюючи їхні заяви з поглядами нацистів, які вважали модернізм "дегенеративним мистецтвом".

Зокрема, Андреас Зільберсак, лідер ліберальної партії "Вільних демократів", заявив, що "у цьому праворадикальна партія показує справжнє обличчя націонал-соціалізму".

У чому унікальний стиль руху баугауз

Баугауз — німецька школа дизайну, архітектури та прикладного мистецтва, яка працювала з 1919 до 1933 року.

Заснована архітектором Вальтером Ґропіусом, ця школа прагнула подолати розрив між мистецтвом та ремеслом, орієнтуючи студентів на створення функціональних та доступних об'єктів для широкого загалу.

Навчання в Баугаузі проходило в майстернях, де студенти опановували не лише художні основи, а й практичні ремісничі навички. Школа активно відстоювала ідею, що мистецтво та дизайн можуть бути невіддільними від повсякденного життя й масового виробництва, а не лише створенням унікальних розкішних предметів.

Баугауз суттєво вплинув на розвиток сучасного мистецтва, архітектури та дизайну, а також педагогіки. Після закриття школи під тиском нацистів у 1933 році багато її викладачів продовжили освітню діяльність у США, поширюючи її методи та концепції по всьому світу.

Баугауз дав початок функціональному та лаконічному стилю, який тепер асоціюється з сучасною архітектурою та дизайном.

Чому баугауз припинив існування

Школа Баугауз була закрита під тиском нацистської влади у Німеччині в 1933 році.

Націонал-соціалісти бачили в цьому русі загрозу "традиційним німецьким цінностям" і консервативному порядку, тож із приходом до влади вони почали контролювати різні аспекти культури та мистецтва, називаючи все авангардне та експериментальне "дегенеративним".

Після закриття Баугаузу його ключові фігури, як-от Міс ван дер Рое, Марсель Броєр, Ласло Могой-Надь, Василь Кандинський та інші, емігрували. Це допомогло зберегти ідеї руху та розвинути їх в інших країнах. Ідеї цього руху були настільки новаторськими та революційними, що продовжили свій вплив й до сьогодні.

Винаходи баугаузу:

  • функціональні меблі, наприклад стілець "Вассілія", створений Марселем Броєром — він демонстрував ідею баугаузу про використання промислових матеріалів і створення мінімалістичного дизайну;
  • багатофункціональні житлові будівлі, що мали прості форми та оптимізований простір, розроблялися з урахуванням соціальних потреб, ефективності використання простору та світла;
  • універсальний шрифт баугаузу, авторами якого стали Йозеф Альберс і Герберт Баєр, шрифт досі вважається символом функціонального дизайну;
  • ідея "відкритого простору";
  • модульна кухня "Франкфурт", вперше спроєктована Маргарет Шютте-Ліхоцкі в 1926 році;
  • інтеграція дизайну та ремесла.

Вплив на території України

Баугауз мав певний вплив на архітектуру і дизайн в Україні, особливо в 1920−30-х роках, коли українські архітектори та митці активно переймали ідеї європейського модернізму.

Українські митці та архітектори, такі як Василь Кричевський, Йосип Каракіс та інші, були під впливом модерністських течій, що поширювалися з Німеччини, зокрема й принципів баугаузу.

У 1920−1930-х роках архітектори в Києві, Харкові, Одесі та інших містах активно експериментували з мінімалістичними та функціональними формами. Так, у Харкові, який на той час був столицею УРСР, будували житлові комплекси та громадські будівлі в стилі конструктивізму, що перегукувалися з ідеями баугаузу. Відомий приклад — комплекс "Держпром" у Харкові, який став символом модернізму в українській архітектурі.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня

Вибір редакції