У Польщі відкрили Варшавський музей сучасного мистецтва. У експозиції, яка триватиме до 10 листопада, представлені й роботи українських мисткинь — Катерини Лісовенко та Жанни Кадирової.
Музей сучасного мистецтва у Варшаві відкрили ще у 2005 році. Однак постійної локації у нього не було.
24 жовтня відбулося відкриття основної будівлі, що спроєктована нью-йоркською студією Thomas Phifer and Partners. Вона розташована на вулиці Маршалковській у Варшаві. Підвісний фасад з білого архітектурного бетону виготовлено вперше не лише в Польщі, а й у Європі.
До відкриття музею готують низку мистецьких акцій та перформансів. Крім того, відвідувачі можуть побачити дев'ять масштабних робіт художниць, що демонструють їхній зв'язок з архітектурою та простором.
"Ми розпочнемо нашу діяльність з показу робіт жінок. Так ми продовжуємо світову тенденцію робити домашнє завдання про забутих і недооцінених художниць, зафарбовуючи білі плями кольорами", — розповідає Йоанна Митковська, директорка музею.
У залі глядачів зустрічає "Дружба" — скульптура польської художниці Аліни Шапочнікової, створена у 1954 році для Палацу культури і науки, яку було вивезено звідти під час декомунізації. У 2019 році її знайшли понівеченою — у фігур відсутні руки та прапор.
Також, спеціально на замовлення музею, польська мисткиня Кароліна Яблонська намалювала восьмиметрову картину під назвою "Банки". Українська художниця Катерина Лисовенко створила мурал із зображеннями війни.
Також в експозиції представлені роботи:
- чилійської поетеси та художниці Сесилії Вікуньї;
- норвезької художниці, яка народилася в Демократичній Республіці Конго Сандри Муджінги;
- аргентинської художниці Маріели Скафаті;
- української мисткині Жанни Кадирової;
- польської художниці Моніки Сосновської;
- польської скульпторки Маґдалени Абаканович.
Крім того, на фасаді музею покажуть мультимедійне відео Аґнєшки Польської під назвою "Пророцтво", що поєднує анімацію з текстом, натхненне науковою фантастикою. Робота складається з коротких висловлювань, "передчуттів" про майбутнє, оброблених штучним інтелектом.
Експозиція-відкриття триватиме з 25 жовтня до 10 листопада. У програмі також нічна екскурсія будівлею зі смолоскипами, мультимедійні проєкції, нічні кінопокази або кіноранки вихідного дня для глядачів різного віку.
Підтримка України
Музей неодноразово додавав роботи українських митців у свій простір. Однією з перших реакцій команди музею став переклад усіх текстів експозиційних залів на третю мову — українську. Так, усі назви, описи робіт та пояснювальні тексти були надруковані польською, англійською та українською мовами.
Крім того, музей став однією з локацій для Київської бієнале. Саме тут відбулася конференція "Форум музеїв", на якій порушували теми, зокрема, зруйнованої української спадщини.
Серед планів на майбутнє музей називає співпрацю з митцем Нікітою Каданом, який розпочне роботу над новою скульптурою у Парку скульптур на Брудно. Робота стане частиною колекції Музею сучасного мистецтва у Варшаві, але буде представлена у публічному просторі.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media