Перейти до основного змісту

Відкриття Музею сучасного мистецтва у Варшаві: у експозиції українські мисткині | ФОТО

Ексклюзивно
Музей сучасного мистецтва у Варшаві. Instagram/msnwarszawa

У Польщі відкрили Варшавський музей сучасного мистецтва. У експозиції, яка триватиме до 10 листопада, представлені й роботи українських мисткинь — Катерини Лісовенко та Жанни Кадирової.

Музей сучасного мистецтва у Варшаві відкрили ще у 2005 році. Однак постійної локації у нього не було.

24 жовтня відбулося відкриття основної будівлі, що спроєктована нью-йоркською студією Thomas Phifer and Partners. Вона розташована на вулиці Маршалковській у Варшаві. Підвісний фасад з білого архітектурного бетону виготовлено вперше не лише в Польщі, а й у Європі.

До відкриття музею готують низку мистецьких акцій та перформансів. Крім того, відвідувачі можуть побачити дев'ять масштабних робіт художниць, що демонструють їхній зв'язок з архітектурою та простором.

"Ми розпочнемо нашу діяльність з показу робіт жінок. Так ми продовжуємо світову тенденцію робити домашнє завдання про забутих і недооцінених художниць, зафарбовуючи білі плями кольорами", — розповідає Йоанна Митковська, директорка музею.

У залі глядачів зустрічає "Дружба" — скульптура польської художниці Аліни Шапочнікової, створена у 1954 році для Палацу культури і науки, яку було вивезено звідти під час декомунізації. У 2019 році її знайшли понівеченою — у фігур відсутні руки та прапор.

Також, спеціально на замовлення музею, польська мисткиня Кароліна Яблонська намалювала восьмиметрову картину під назвою "Банки". Українська художниця Катерина Лисовенко створила мурал із зображеннями війни.

Робота Катерини Лисовенко у Музеї сучасного мистецтва у Варшаві, 24 жовтня 2024 року. Суспільне Культура

Також в експозиції представлені роботи:

  • чилійської поетеси та художниці Сесилії Вікуньї;
  • норвезької художниці, яка народилася в Демократичній Республіці Конго Сандри Муджінги;
  • аргентинської художниці Маріели Скафаті;
  • української мисткині Жанни Кадирової;
  • польської художниці Моніки Сосновської;
  • польської скульпторки Маґдалени Абаканович.

Відкриття Музею сучасного мистецтва у Варшаві, 24 жовтня 2024 року. Суспільне Культура

Відкриття виставки у музеї Зехента. На стіні висять роботи українського художника Нікіти Кадана. Музей сучасного мистецтва у Варшаві, 24 жовтня 2024 року. Суспільне Культура

Робота Жанни Кадирової у Музеї сучасного мистецтва у Варшаві, 24 жовтня 2024 року. Суспільне Культура

Крім того, на фасаді музею покажуть мультимедійне відео Аґнєшки Польської під назвою "Пророцтво", що поєднує анімацію з текстом, натхненне науковою фантастикою. Робота складається з коротких висловлювань, "передчуттів" про майбутнє, оброблених штучним інтелектом.

Експозиція-відкриття триватиме з 25 жовтня до 10 листопада. У програмі також нічна екскурсія будівлею зі смолоскипами, мультимедійні проєкції, нічні кінопокази або кіноранки вихідного дня для глядачів різного віку.

Підтримка України

Музей неодноразово додавав роботи українських митців у свій простір. Однією з перших реакцій команди музею став переклад усіх текстів експозиційних залів на третю мову — українську. Так, усі назви, описи робіт та пояснювальні тексти були надруковані польською, англійською та українською мовами.

Крім того, музей став однією з локацій для Київської бієнале. Саме тут відбулася конференція "Форум музеїв", на якій порушували теми, зокрема, зруйнованої української спадщини.

Серед планів на майбутнє музей називає співпрацю з митцем Нікітою Каданом, який розпочне роботу над новою скульптурою у Парку скульптур на Брудно. Робота стане частиною колекції Музею сучасного мистецтва у Варшаві, але буде представлена у публічному просторі.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня

Вибір редакції