Десятки кілометрів пішки заради квітки та черги до картин у Парижі. Про талант Катерини Білокур

.

Любов до квітів, самотність та визнання у 54: 120 років тому народилась художниця Катерина Білокур. В Україні кожного року вручають мистецьку премію її імені. Цьогорічний лавреат — художник Олексій Коваль — в ефірі Українського радіо розповів про Катерину, значення її таланту для країни та світу.  

Чому роботи Катерини Білокур не є примітивним мистецтвом: думка художника

“Її картини називають примітивним мистецтвом. А я б так не сказав. Це далеко не примітивна з погляду майстерності робота. Японці та китайці навіть визнавали, що квіти, які малювала Катерина, засвідчують надпрофесійну майстерність. Це талант + любов. Вона жила в Богданівці (нині Яготинський район Київської області), а могла піти за 30 кілометрів до Пирятина, щоб намалювати квітку, яка там росте,”— розповідає художник Олексій Коваль.

Картина “Натхнення” художника Миколи Малинка на якій зображена Катерина Білокур за роботою.

Він говорить, що поки не прийшов до розуміння її творчості: “Я лише йду, вивчаю, милуюся, отримую масу насолоди”.

Художник розповідає, що малювання природи є ментальною особливістю будь-якої нації.  “Якщо брати, наприклад, квітку чи дерево життя, то в будь-якій культурі є їхні зображення. Це — любов до природи, найцінніше, що в нас є. Але якщо брати саме українське мистецтво, то основна його відмінна риса від, скажімо, сусідів, це — розмаїття. Якщо брати українську орнаментику, такої палітри різноманітності немає ніде”.

Картина Катерини Білокур “Цар-Колос”, 1949 рік.

І Катерина Білокур свідомо та підсвідомо цю палітру відчувала, вважає митець. “Вона йшла до знань, відвідувала музеї, Київський та Московський. Приходила на відкриття і була там до закриття. Там вона стояла та вивчала роботи. З одного боку, Катерина — народний митець, а з іншого — дуже освічений”.

Як картини Білокур вразили Пікассо

Коваль зауважує шалений успіх, який мала виставка робіт Катерини Білокур у Парижі 1954 року. До її картин "Цар-Колос", "Берізка" і "Колгоспне поле" вишиковувались черги. А Пабло Пікассо, побачивши їх, сказав: “Якби ми мали художницю такого рівня майстерності, то змусили б заговорити про неї цілий світ".

Картина Катерини Білокур “Колгоспне Поле”, 1948-1949 роки.

Аби Катерина Білокур стала надбанням світової культури, на думку художника Олексія Коваля, Україні треба змінити мислення. “Ми не повинні бути другорядним, поганим дзеркалом чогось іноземного, треба розвивати своє. А Катерина показувала,  що вона відштовхувалась від головного — від природи. Відштовхуючись від природи, історії та знань, треба сміливо бути першими”.

Олексій Коваль радить відвідати Національний музей українського народного декоративного мистецтва, де нині проходить виставка робіт Катерини Білокур, адже, переконаний він, “художника треба дивитися наживо”.

Нагадаємо, що раніше Google випустив святковий дудл на честь 120-ї річниці відомої української художниці. Він буде доступний упродовж дня на головній сторінці пошуковика тільки для користувачів на території України.

Читайте також

Зберегти не можна знищити. Як на Прикарпатті зберігають культурну спадщину Опанаса Заливахи