Перейти до основного змісту

Традиції святкування Гелловіну: від кельтських вірувань до сучасного суспільства споживання

Гелловін. Колаж: Вікторія Желєзна/Суспільне Культура

Країни Заходу, зокрема США, Велика Британія, Ірландія, Канада в ніч із 31 жовтня на 1 листопада святкують Гелловін — свято, яке розвинулося з кельтського язичницького свята Савані. Воно отримало християнське доповнення та стало масовим секуляризованимВідділеним від релігійності. святкуванням, яке пов'язують із капіталізмом і вестернізованою культурою.

Свято Савань або Самайн походить з Ірландії та відзначалося в дохристиянізованих поганських кельтів. Його святкували з 31 жовтня на 1 листопада, що вважалося календарним початком зими в ірландських кельтів.

Першоджерела, де згадують святкування — кельтські саги, написані в Ірландії в IX–XII столітті християнськими монахами. У сагах містяться відомості про те, що ніч із 31 жовтня на 1 листопада є часом підвищеної активності духів, ба більше — душі померлих теж з'являються в земному світі, за віруваннями кельтів.

Суспільне Культура розповідає, яку роль відіграли уявлення про кельтське потойбіччя для формування свята, які традиції з Британських островів видозмінилися до відомих зараз атрибутів Гелловіну та чи є сучасний Гелловін капіталістичним святом.

Походження Гелловіну: звідки взявся День усіх святих

Ірландська сага The Boyhood Deeds of Fion ("Юнацькі подвиги Фіона") говорить, що в ніч проти 1 листопада зникають межі між міфічним та реальним світом. Також сага вказує, що кельти в Ірландії мали традиції сватання в часі Саваня, яке також було святом урожаю та зміни сезонів.

"Кожного року на Самайн відбувалися сватання; оскільки зачаровані кургани Ірландії завжди були відкритими на день Самайна; бо на Самайн ніколи нічого не можна було сховати в зачарованих курганах", — мовиться в сазі XII століття "Юнацькі подвиги Фіона".

У кельтській міфології зачаровані кургани, або ж сиди, є порталом у потойбічний світ сид, який населяють племена духів таутів і демонічних істот фоморів. Саме в ніч Саваня межа, що розділяє потойбіччя і реальний світ, зникає, а всі "сиди відкриваються в цю ніч".

Гарбузи на Гелловін. Unsplash/Ulrike R. Donohue

Одним із ритуалів на Савань є запалення вогнища, що за деякими версіями мало скеровувати духів та бути вказівником шляху з сиду в людський вимір, а також назад. Вогнища поруч із зачарованими курганами згадуються в "Юнацьких подвигах Фіона".

У деяких традиціях ритуальні багаття також використовували для жертвоприношення. Опісля спалення рештки тварин залишали назовні осель, а всередині проводили "німі вечері", на які за віруваннями приєднувалися душі предків для спільного сімейного обіду.

Оскільки свято в кельтів вважалося "днем відкритих дверей потойбіччя", то спільноти об'єднувалися заради ворожіння, пророкування та оповідання історій про відчуті й побачені знамення в Савань.

Звідки походить назва Гелловін: християнські корені свята

Кельтські впливи не єдині, що сформували Гелловін. Значний вклад у формування свята також зробили християнські вшанування всіх святих та День всіх померлих вірних. Етимологія слова Гелловін, згідно зі словником англійської мови Merriam-Webster походить від All hallow`s eve ("напередодні Дня всіх святих").

Християнські свята, як і язичницький Савань, вшановували померлих, та були способом пам'ятання про них. У Західній церкві, а пізніше і в Східній, День всіх святих почали святкувати 1 листопада. Спершу це свято вшановувало великомучеників, що загинули за християнську віру, ще з ранньохристиянського періоду. Свято ввели після того, як Папа Римський Григорій III заснував базиліку Всіх святих, а усталена дата з'явилась в Західній церкві між IX та X століттям.

Крім того, 2 листопада святкують День всіх померлих вірян, коли християни вшановують своїх загиблих близьких та родичів, відвідують могили та моляться за упокій душі.

Головні традиції Гелловіну — перевдягання в костюми та випрошування солодощів

Люди в Ірландії, Шотландії та Уельсі починаючи з XVI століття мали традицію перевдягання в костюми, щоб, імовірно, обманути злих духів та не зазнати від них шкоди. Люди тоді ходили від хати до хати, просили їжу в обмін на вірші чи пісні.

Актор Кайл Маклакен на вечірці з нагоди Гелловіну, 2023 рік. Фото: Alberto E. Rodriguez/WireImage

В Англії була традиція Souling, коли люди ходили від хати до хати просили їжу, (поминальний хліб) в обмін на молитву за померлих, традиція була поширеною в країні до XX століття, однак зараз занепадає.

Ці дві традиції з Британських островів лягли в основу випрошування солодощів (Trick-or-treating), коли на Гелловін люди перевдягаються в страхітливі костюми та ходять по хатах, щоб збирати солодощі.

Вирізання гарбузів на Гелловін

Вирізання гарбузів, відомих як Ліхтар Джека, походить з ірландської легенди XVII століття про Скупого Джека, якого не взяв ні Бог до раю, ні диявол до пекла. Після цього душа Джека по ночах мандрує Землею з вуглинкою в вирізаній ріпі.

Гарбузи на Гелловін. Unsplash/Miguel Teirlinck

Традиційно на Гелловін на вікні оселі залишали ріпу зі свічкою, що мало слугувати захистом від злих духів, які, за віруваннями, злякаються Ліхтаря Джека. Це надалі трансформувалося в американську традицію декорування будинку на Гелловін: оздоблення його гарбузами, скелетами та іншими елементами, що наводять жах та мають відлякувати злих духів.

В американському варіанті замість ріпи з'явився гарбуз, а масове поширення цієї традиції тривало протягом першої половини XX століття. Традиція з'явилася в США не самобутньо, а була додана в "плавильний котел" через хвилі ірландських імміграцій, які налічують близько 4,5 млн мігрантів від часу ірландського голоду 1840-х до Другої світової війни.

Страхітливі історії на Гелловін

Традиція оповідання страхітливих історій бере свій початок з кельтського свята Саваня, коли люди об'єднувалися навколо ритуальних багать і розповідали страшні історії про міфічних істот чи потойбіччя.

Нині під час Гелловіну розповідають страхітливі історії про привидів, жахіття, смерть, або будь-що лякливе. Історії про криваву Мері, вбивць із сокирами чи варіації історій про Ліхтаря Джека є способом більшого занурення в атмосферу свята. Ба більше, ці історії в американській популярній культурі започаткували традицію перегляду фільмів жахів на Гелловін.

Сучасний Гелловін — свято капіталізму?

Німецький соціолог і філософ Макс Вебер у праці "Протестантська етика і дух капіталізму" стверджував, що капіталізм зародився на основі протестантського християнського руху кальвінізму, який вважав багатство, здобуте важкою працею, божим благом.

Декорації до Гелловіну. Unsplash/Bee Felten-Leidel

У сучасному світі капіталізм породив суспільство споживацтва, яке певною мірою може вважатися формою релігійності. Відповідно, воно видозмінює культуру під себе, зокрема й традиції свят США і Європи. Це сталося також із Гелловіном, який перетворився на капіталістичне свято, що має значний вплив на економіку США.

У 2023 році Національна федерація роздрібної торгівлі прогнозувала, що витрати американців на Гелловін сягнуть рекордних 12,2 мільярда доларів.

А на свято у 2024 році — 11,6 мільярда доларів, або ж 104 долари на людину. Основними витратами на Гелловін за оцінками федерації будуть:

  • костюми — 3,8 млрд доларів;
  • декорації — 3,8 млрд доларів;
  • цукерки — 3,5 млрд доларів;
  • вітальні листівки — 0,5 млрд доларів.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня

Вибір редакції