У Харкові друкарня "Фактор-Друк" відновлює роботу після російського обстрілу в травні

Дитяча книга у знищеному ракетами цеху друкарні, 24 травня 2024 року. Суспільне Харків/Дитяча книга у знищеному ракетами цеху друкарні, 24 травня 2024 року

Харківська друкарня "Фактор-Друк", яку обстріляли російські війська в травні, відновлює роботу. Зі знищеної техніки підприємства гендиректорка Тетяна Гринюк хоче зробити меморіал.

Про це повідомляє "Радіо Свобода".

Підприємство друкувало книги для таких видавництв, як "Фоліо", "КСД", Vivat, та інших. Також до обстрілу "Фактор-Друк" друкувало підручники з всесвітньої й української історії та фізики. Через те що наставників персоналу, який вчився друкувати, внаслідок обстрілу не стало, то нових працівників "Фактор-Друк" навчали на інших друкарнях.

Основне влучання і найбільша шкода від обстрілу була завдана палітурному цеху. В приміщенні провели демонтаж, монтаж, залатали стелю, відновили стіни. З-під промислової машини-ламінатора дістали одну із працівниць друкарні, попри те, що машина знищена і ржавіє на вулиці, працівниця жива, хоч і буде довго лікуватися. "Бачите, машини нема, а дівчинка вижила — це справжнє диво", — говорить Гринюк.

Гендиректорка каже, що їй хотілось би зі знищеної техніки "Фактор-Друку" зробити меморіал.

А пакувальниця Людмила Безпалюк розповіла журналістам "Радіо Свобода" історію кішки Маші, яка три роки живе в друкарні: господарка кішки загинула під час обстрілу, а тварина вижила. "Ну буває, сумує, ходить туди дивиться", — каже Безпалюк про підвіконня, де перебувала господарка кішки. Кішка Маша щоночі ловить мишей і приносить працівникам.

Удар по друкарні у Харкові

Унаслідок обстрілу росіянами Харкова 23 травня постраждала друкарня "Фактор-Друк". Влучання сталося у палітурний цех. На момент обстрілу в друкарні було 50 працівників. 7 людей загинули та ще 22 працівники друкарні постраждали.

Президент України зазначав, що у друкарні згоріло 50 000 книг.

"Фактор-друк" — це один із найбільших типографських комплексів повного циклу в Європі, тому тут друкують багато книжок українських видавництв. За словами власника друкарні Сергія Політучого, це руйнування вплине на всю книговидавничу галузь України, оскільки сукупна потужність усіх типографій зменшиться на 30–40 %.

Одразу ж письменники та інші видавництва й книгарні в соцмережах почали постити посилання на сайт самого Vivat та закликають купувати книжки, щоб підтримати його.

Обстріл стався незадовго до "Книжкового Арсеналу", у друкарні саме готували новинки до заходу. Тож на XII "Книжковому Арсеналі" видавництво Vivat, окрім звичного асортименту, представило стенд з обгорілими книжками, уламками ракет та типографських верстатів, які вціліли після ворожого удару по друкарні.

Тетяна Гринюк каже, що збитків від удару нарахували на близько 10 млн євро, ця сума не остаточна. Фонд Говарда Баффета зі США обіцяв, що профінансує відбудову друкарні.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media