У Львові 3–6 жовтня відбудеться 31-й Міжнародний літературний фестиваль Lviv BookForum. Цьогоріч у межах фестивалю відбудеться близько 150 подій, зокрема 30 подій кураторської програми BookForum, яка пройде у гібридному форматі.
Суспільне Культура і Радіо Культура пропонують гайд фестивалем та зібрали найцікавіші виступи й спікерів, чиї події не варто пропускати.
Яка фокусна тема 31 Lviv BookForum
Цього року фокусна тема — "Сила спільнодії".
Хто будуть учасниками подій
У фестивалі візьмуть участь гості з 18 країн: Болгарія, Бразилія, Велика Британія, Ізраїль, Індія, Ірландія, Канада, Мексика, Нігерія, Нідерланди, Німеччина, Нова Зеландія, Польща, Сербія, США, Україна, Фінляндія та Хорватія.
Серед спікерів — лауреат Букерівської премії Салман Рушді, лауреатка Пулітцерівської премії та "Оскара" Василіса Степаненко, дослідниця постколоніальних процесів з Індії Ґаятрі Співак, головний редактор The New Yorker Девід Рімнік та багатьох інших.
Суспільне Культура рекомендує відвідати та послухати виступи, де будуть:
Софія Андрухович (Україна) — письменниця, авторка прозових книг для дітей та підлітків, есеїстка. Її "Літо Мілени" (2002), "Сьомга" (2007), "Фелікс Австрія" (2014), "Амадока" (2019) та інші твори перекладені англійською, польською, німецькою, чеською, французькою, угорською, чеською, сербською та іншими мовами.
Цього року Софія Андрухович презентувала свою нову книгу "Катанахе" — більше про магічні заклинання та романтику київського району Оболонь читайте в інтерв'ю про роман та його першу презентацію в Києві.
- 3 жовтня, 19:00–20:00 — Бути вірним собі: любов і вибір у часи кризи
- 4 жовтня, 16:00–17:00 — Крихкі та ніжні: публічна розмова Софії Андрухович та Бова Б'єрга
- 5 жовтня, 18:00–19:00 — Дозволити пристрасть: розмова з Софією Андрухович про книгу "Катанахе"
Оксана Забужко (Україна) — авторка понад двадцяти книжок (поезія, художня література, нонфікшн), міжнародно відома за романами "Польові дослідження з українського сексу" (1996) та "Музей покинутих секретів" (2010).
Книги Забужко перекладено двадцятьма чотирма мовами, вона отримала багато національних і міжнародних нагород (Літературна нагорода Центральної Європи Angelus, Національна премія України імені Шевченка, Французький національний орден Почесного легіону та інші).
- 6 жовтня, 18:30–19:30 — Готуючи "тривожний рюкзак": Історія про падіння імперій
- 6 жовтня, 20:00– 21:30 — Відпусти минуле: що таке антиколоніальна боротьба
Салман Рушді (Індія) — британсько-американський письменник і есеїст, який народився в Бомбеї, є автором відомих романів "Діти опівночі" та "Сатанинські вірші".
Рушді отримав численні нагороди, зокрема Букерівську премію (1981), Премію Ганса Крістіана Андерсена (2013) і Премію миру німецьких книгарів (2023). У 2007 році королева Єлизавета ІІ посвятила його в лицарі.
- 5 жовтня, 17:00–18:00 — Публічна розмова із Салманом Рушді
Софі Оксанен (Естонія) — фінсько-естонська письменниця, лібретистка і драматургиня, названа The Times "літературним феноменом". Твори Оксанен перекладено на 46 мов і продано тиражем понад 2 мільйони примірників, у тому числі книжки видано й в Україні. "Собачий майданчик" — шостий роман Оксанен — розповідає про Україну.
- 5 жовтня, 15:30–16:30 — 90-ті роки пост-Варшавського блоку: час надії та змін
Лола Шонейн (Нігерія) — нігерійська письменниця, поетеса, видавчиня, організаторка фестивалів і культурна діячка. Її роботи досліджують жіночість і тонкощі домашнього життя. Дебютний роман Шонейн "Таємне життя дружин Баби Сегі" (2010) увійшов до довгого списку Жіночої премії з художньої літератури та отримав літературну премію PEN/Oakland Josephine Miles і прозову премію ANA Ken Saro-Wiwa (усі 2011). У 2013 році Лола заснувала фестиваль мистецтв і книги в Нігерії. Зараз вона є директоркою Book Buzz Foundation — нігерійської неурядової організації, головною метою якої є сприяння грамотності, розвиток просторів для читання та організація літературних і культурних заходів. У 2023 році Шонейн стала лауреаткою першої нагороди Aficionado Award. Вона також увійшла до списку найвпливовіших жінок 2023 року за версією FT. Письменниця живе та працює в Лагосі, Нігерія.
- 4 жовтня, 18:30–20:00 — Демократія 2024: чи мій голос має значення?
- 6 жовтня, 20:00–21:30 — Відпусти минуле: що таке антиколоніальна боротьба
Артем Чех (Україна) — український письменник та військовий. Його новий роман "Пісня відкритого шляху", який автор почав писати ще до початку повномасштабного вторгнення, насамперед про свободу: "Український колишній кріпак, який здобув свободу тим, що пішов до війська, потрапляє на американський континент і виборює свободу для чорношкірих рабів. Це цікаво і співвідносно для наших реалій, коли весь світ консолідується, щоб допомагати Україні".
Нещодавно також стало відомо, що роман письменника "Хто ти такий?" вийде друком у США у видавництві Seven Stories Press.
- 05 Жовтня 2024, 18:30 — 20:00 — Мужність свободи: як ми розмірковуємо про історію рабства
Цього року Радіо Культура є партнером фестивалю та спів-організовує декілька подій програми. У центрі уваги — молодь, голоси жінок, пам’ять про тих, кого любимо, та вплив війни на масову культуру. Ведучі подій — Вадим Карп’як і Тетяна Трощинська. Кожну з цих розмов можна побачити наживо на фестивалі, а також почути в ефірі Радіо Культура.
Радіо Культура рекомендує відвідати та послухати події:
- 3 жовтня, 17:30–18:30 — "У мене мало часу: чому молодь змінює світ" (локація: Порохова вежа)
Розмова з лауреаткою премій "Оскар" і "Пулітцер" Василісою Степаненко та ексміністеркою освіти України, генеральною директоркою фонду SavEd Анною Новосад. Ведуча — Тетяна Трощинська.
- 3 жовтня, 19:00–20:00 — "Бути вірним собі: любов і вибір у часи кризи". Розмова за участі Софії Андрухович та Крістіни Лемб. Ведуча — Тетяна Трощинська. Локація: Порохова вежа.
- 5 жовтня, 14:00—15:00 — публічна розмова з Ґеорґі Ґосподіновим та Остапом Сливинським. Ведучий — Вадим Карп'як. Локація: Порохова вежа.
- 6 жовтня, 11:00–12:00 — "Війна в масовій культурі". Розмова за участі Вадима Карп'яка, Катерини Приймак, Анатолія Дністрового, Павла Дерев'янка. Локація: Порохова вежа.
- 6 жовтня, 17:00—18:00 — "Говорити, мовчати, говорити знову. In memoriam тих, кого ми любимо". Ведуча — Тетяна Трощинська. Локація: Порохова вежа.
Книжкові рекомендації Олени Гусейнової — головної редакторки літературних передач і радіотеатру на Радіо Культура
Напередодні цьогорічного 31 Lviv BookForum особливо гостро відчувається потреба у художньому письмі. Майже три роки ми відчували, що письмо можливе лише на території документалістики та поезії. Можливе лише там, де оповідь тримається на швидкому реагуванні й фіксації видимого. Лише там, де ми здатні триматися на поверхні. Втім, зараз мені здається, що це тримання на поверхні множить нашу спільну тривогу і втому. Тому так спрагло читаються художні книжки, бо їхня динамиіка — динаміка руху вглиб наших досвідів. Тож ось кілька книжок для цього несміливого руху, повз які я б не радила проходити цього року на 31 Lviv BookForum:
Нова дитяча книжка Катерини Міхаліциної, яку ілюструвала Наталя Кудляк, розповідає про фіалкового кота і його найкращого друга — кімнатну рослину, яка сумує. Рослину звати Баобаб Котозатний і вона походить з Африки, тож фіалковий кіт, щоб подолати сум свого друга, вирушає шукати землю баобабів до Африки. Це ще одна спроба подумати про тугу, близькість і коріння.
Підлітковий фентезійний роман, який авторки вигадали в перші дні повномасштабного вторгнення. Головна героїня Катя — підлітка, яка застає напад Росії на Україну в Києві й потрапляє на зворотний бік міста, у Завокзалля. Там — богиня шляхів, магічне джерело, загублені валізи, які падають з неба, і загроза, що насувається не тільки на химерне Завокзалля, але й на реальний людський вокзал. Це ще одна спроба знайти художню мову для часу, в якому ми живемо, і перевірити, чи не є українська залізниця нашим головним міфом.
Для мене це найочікуваніша книжка цьогорічного Lviv BookForum. Третій роман болгарського письменника Ґеорґі Ґосподінова. Психіатр Гаустин створює клініку для людей з хворобою Альцгеймера в Цюриху. Його терапія полягає у відтворенні минулих часів, у яких пацієнти почувалися найбезпечніше. Пацієнти ховаються в часі, точніше — у своїх "безпечних місцях" минулих десятиліть. Блискуче художнє дослідження історії ХХ століття через оптику розламів та травм.
Ґосподінов встиг написати цей роман між брекзитом і російським повномасштабним вторгненням в Україну, тож це також блискуча деконструкція ностальгії як політичної та соціальної стратегії. І ще одна спроба для українських письменників та читачів зрозуміти, як роман, написаний кирилицею, може отримати Букерівську премію.
Шукайте прямі трансляції подій Lviv BookForum на YouTube-каналі Суспільне Культура:
- 3 жовтня, 19:00–20:00 — "Бути вірним собі: любов і вибір у часи кризи"
- 4 жовтня, 14:00–15:00 — "Роль радіо у важкі часи"
- 4 жовтня, 17:00–18:00 — публічна розмова Девіда Ремніка з Крістіною Бердинських
- 5 жовтня, 12:30–13:30 — "Як війна нас об'єднує чи роз'єднує"
- 5 жовтня, 14:00–15:00 — публічна розмова з Ґеорґі Ґосподіновим та Остапом Сливинським
- 5 жовтня, 17:00–18:00 — публічна розмова із Салманом Рушді
- 6 жовтня, 14:00–15:00 — "Геноциди в історії людства та України: пам’ять, меморіалізація та сучасні виклики"
- 6 жовтня, 18:30–19:30 — "Готуючи «тривожний рюкзак»: Історія про падіння імперій"
- 6 жовтня, 20:00–21:30 — "Відпусти минуле: що таке антиколоніальна боротьба"
- 6 жовтня, 11:00–12:00 — "Війна в масовій культурі"
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media