Гендиректор Британського музею Ніколас Каллінен розповів про оцифрування музейних експонатів, справу зникнення 2000 експонатів музею, оновлення 3500 кімнат і галерей та співпрацю з нафтовою компанією BP заради збереження безкоштовного входу.
Про це повідомляє Artnews.
Ніколас Каллінен раніше працював керівником лондонської Національної портретної галереї (NPG), а тепер є гендиректором Британського музею. Каллінен очолив установу після тимчасового директора Марка Джонса. Останній замінив Гартвіга Фішера після того, як стало відомо про зникнення 2000 експонатів із колекцій.
Колишній директор музею Гартвіг Фішер пішов у відставку в серпні 2023 року, він визнав, що установа "не відреагувала настільки комплексно, як мала" на крадіжки. Викрадено предмети, зокрема золоті прикраси, дорогоцінні камені та старовинне скло, деякі з яких згодом віднайшли.
"Я збираюся очолити найбільшу трансформацію музею у світі", — сказав The Times Каллінен. Окрім порятунку репутації музею, його робота охоплює нагляд за генеральним плануванням вартістю 1,3 мільярда доларів, який передбачає цифрове розширення та оновлення 3500 кімнат і галерей.
Про справу зникнення експонатів Каллінен сказав: "Ми засвоїли уроки та вжили чітких заходів. Рішення оцифрувати всю колекцію, усі вісім мільйонів експонатів, очевидно, є значною частиною цього".
Наприкінці 2023 року опікуни Британського музею під головуванням колишнього очільника британського казначейства Джорджа Осборна прийняли пожертву в розмірі 65 мільйонів доларів від нафтового гіганта British Petroleum. Цей крок викликав критику з боку екоактивістів, які сказали, що музей "навдивовижу втратив зв'язок".
Раніше Каллінен мав угоду про донацію від BP на суму 55 млн доларів для NPG.
"[Є] два критерії, за якими ви зважуєте пожертви, — сказав він The Times. — Один із них: чи не завдасть шкоди нашій репутації прийняття цього? Я думаю, що ви повинні мати дуже вагомі, чіткі причини, щоб відмовитися від грошей, які допомогли б зберегти Британський музей вільним для публіки. Безкоштовний вхід є однією з головних причин, чому я залишився в цій країні. Це робить наші музеї особливими. Це не означає, що музеї повинні постійно думати про те, як отримати прибуток і бути максимально самодостатніми. Але вони вже це роблять. Більшість музеїв фінансуються переважно ними самими, а не платниками податків".
Зникнення 2000 експонатів із Британського музею
У 2023 році в Британському музеї колишній куратор Пітер Гіггс викрав близько 2000 експонатів на суму 100 000 фунтів стерлінгів (5,483 мільйона гривень). У цивільному позові музей стверджує, що Гіггс крав і продавав експонати щонайменше десять років, переважно — незареєстровані предмети зі сховищ музею.
Врешті Британський музей завершив внутрішнє розслідування, яке тривало з грудня 2023-го до серпня 2024-го, та визнав, що порушив закон щодо обліку об'єктів. До такого висновку дійшли після того, як виявили зникнення близько 2000 артефактів з власної колекції. Представники музею зізналися, що частина з них могла бути втрачена або продана на металобрухт.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media