Данія повернула священний плащ народу Тупінамба, який понад 300 років зберігався в музеї в Копенгагені. Урочиста церемонія повернення відбулася в Ріо-де-Жанейро за участю президента Бразилії Лули да Сілви та лідерів корінних народів.
Про це повідомляє BBC.
Плащ довжиною 1,8 метра, виготовлений зі 4000 червоних пір'їн птаха червоний ібіс, був вивезений з Бразилії під час колоніального періоду та перебував на виставці в музеї Данії з 1689 року. Його повернення стало важливою подією для народу Тупінамба, який вважає плащ символом своїх традицій і духовної сили.
Близько 200 представників народу Тупінамба зібралися біля місця проведення церемонії, очікуючи побачити реліквію, що символізує відродження їхніх стародавніх традицій. Як зазначив один із лідерів народу, Сусу Арана Морубіксада Тупінамба, плащ має величезне культурне значення для їхнього народу: "Наші предки казали, що коли європейці забрали його, наше село втратило своє північне світло".
Це повернення є важливим не лише для збереження культурної спадщини, але й для визнання прав корінних народів на їхні землі. Президент Лула да Сілва на церемонії вкотре підтвердив свою позицію щодо підтримки прав корінних народів і критично висловився проти обмежень на претензії щодо земельних територій.
Лідери Тупінамба зазначають, що повернення священних артефактів є частиною боротьби за їхні права на землю та визнання. Хоча президент Лула пообіцяв демаркувати землі корінних народів, територія Тупінамба поки не отримала офіційного визнання.
Тенденція повернення артефактів
З появою нової музейної етики та розвитком деколоніальних студій, колишні метрополії поступово ініціюють процес повернення культурних артефактів, які раніше належали колонізованим країнам або народам. Передачу предметів здійснюють такі країни як: США, Німеччина, Франція, Нідерланди, Туреччина, Велика Британія, Іспанія та інші.
Процес реституції у кожній з країн відбувається по-різному. Наприклад, у 2021 році уряд Нідерландів також ухвалив новий підхід до "мистецтва без спадкоємців": раніше реституція вимагала від нащадків подати заяву та надати докази того, що твір був викрадений до або під час Другої світової війни.
Також на національних зборах Франції ухвалили закон, що дозволяє музеям повертати викрадені нацистами предмети до своїх колекцій, спрощуючи трудомісткий процес реституції в країні.
Уряд Австрії планує новий закон, що регулюватиме майнові права музеїв. Вони будуть зобов’язані повернути предмети, придбані в колоніальному контексті, до березня 2024 року.
Серед лідерів повернення — США.
- Парфенонський музей у Нешвіллі (штат Теннессі) повертає понад 250 давніх мексиканських артефактів, які зберігали у музеї більш ніж 50 років.
- США повертають в Японію та В'єтнам культурні артефакти — частину з них вивезли під час Другої світової війни, а один з артефактів передали з приватної колекції до музею.
- Художній музей Стенлі Університету штату Айова повернув два вироби з Беніну — латунну табличку та дерев'яний вівтар — правителю Беніну Евуаре II. Це перший випадок, коли американський музей повертає твори голові колишньої королівської сім'ї імперії Беніну.
- Музей Фаулера при Каліфорнійському університеті в Лос-Анджелесі (UCLA) повернув 20 предметів, що мають важливе культурне значення, народу варумунгу (Warumungu) з Австралії.
- Музей образотворчого мистецтва Вірджинії після розслідування поверне 44 артефакти Італії, Єгипту та Туреччині, а окружна прокуратура Мангеттену оголосила про повернення до Непалу 4 предметів старовини вартістю понад $1 млн.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media