Осінь багата на книжкові події: цього сезону в Україні проходять фестивалі KyivBookFest, "Книжкова країна", Book Forum Lviv, Meridian Czernowitz та інші. Видавці посилено готуються — хочуть презентувати на стендах якомога більше актуальних та цікавих новинок.
Суспільне Культура розповідає про книжки, які нещодавно вийшли або з'являться на полицях книгарень найближчим часом.
Пропонуємо добірку на будь-який смак: від літературознавчих праць, української класики та воєнної поезії до підліткового трилера та відвертої сповіді про стосунки.
"Слово про будинок «Слово»", Володимир Куліш
Видавництво: "Віхола"
Цікавість до доби Розстіляного відродження після початку повномасштабного вторгнення зростала дедалі більше, сягнувши кульмінації після прем'єри ігрового фільму "Будинок «Слово». Нескінчений роман" режисера Тараса Томенка. Зараз українці активно досліджують митців, які мешкали в харківському будинку для літераторів, — і ця книжка точно стане в пригоді, якщо ви хочете заново переосмислити наших класиків.
Син письменника і драматурга Миколи Куліша Володимир Куліш змалював спогади про життя в будинку "Слово". На сторінках постають Микола Хвильовий, який любив посеред ночі кататися на ковзанці, а потім іти писати; галасливий та енергійний Майк Йогансен, що мав двох великих собацюр та обожнював полювання; сором'язливий Валер'ян Підмогильний, який завжди з побоюванням позичав свій велосипед "Україна" — мовляв, щоб не зламали чи не забули повернути.
Вперше це видання вийшло друком у 1966 році в газеті "Голос України". Тепер же воно увійшло до популярної серії класики від "Віхоли" — "Неканонічний канон".
У продажі з 13 вересня.
"Дискурс модернізму в українській літературі", Соломія Павличко
Видавництво: Osnovy Publishing та Stretovych
Якщо ж вас цікавить ширша панорама літературно= творчості України у ХХ столітті — зверніть увагу на найпопулярнішу працю письменниці та літературознавиці Соломії Павличко.
Вперше "Дискурс модернізму в українській літературі" вийшов у видавництві "Либідь" у 1997 році. Друге видання відбулося у 1999 році тому ж видавництві. Свого часу книжка викликала шквал критики та бурхливих обговорень. Третє видання книги здійснило видавництво "Основи".
Як ідеться на сайті Osnovy Publishing, авторка аналізує дискурс українського модернізму, починаючи від 1898 року до 1970-х років, на прикладах творчості Лесі Українки, Ольги Кобилянської, Гната Хоткевича, Михайла Яцкова, представників "Молодої Музи" й "Української хати", письменників 20-х років, найрепрезентативніших постатей еміграційної літератури 40-х років, а також Нью-Йоркської групи 60-х і 70-х років.
Вихід цієї новинки ще в березні анонсував літературознавець Євген Стасіневич. Він написав передмову до книжки, яка містить "історію написання, супутні скандали, рецепцію, певну полеміку з тими концептуальними речами, що їх Павличко запропонувала".
"Післячорнобильська бібліотека. Український літературний постмодернізм", Тамара Гундорова
Видавництво: "Комубук"
Схоже, осінь у книговидавництві буде багата на літературознавчі видання: "Комубук" відкрило передпродаж на культову працю професорки Тамари Гундорової.
У ній авторка осмислює літературу українського постмодернізму як простір мовних, тілесних, психологічних і геокультурних трансформацій, які здійснювалися в ігровий спосіб. "Післячорнобильська бібліотека"— це набір текстів, топосів, цитат, дискурсів, сюжетів, імен та канонів, розгорнутих на зламі XX–ХХІ століть.
"Післячорнобильський текст українського постмодернізму авторка тлумачить як карнавалізований і постапокаліптичний, а Чорнобиль — як слово-символ, що позначає стан присутности після травми. Ориґінальну концепцію постмодернізму у дослідженні зіперто на методології нуклеарної критики, адже для самої постмодерністської філософії постмодерн недвозначно асоціюється з ядерною епохою. Зрештою, обравши за оптику ситуацію «кінця постмодерну», авторка дістає змогу розгорнути, а почасти й скореґувати власне бачення постмодернізму в українській літературі", — йдеться в анотації.
Книжка з'явиться у продажі орієнтовно цього жовтня.
"Безстрашні. Історія українського фемінізму в інтерв'ю", Тамара Марценюк
Видавництво: Creative Women Publishing
У цій книжці авторка досліджує коріння сучасного українського фемінізму, об'єднавши інтерв'ю лідерок руху за права жінок початку ХХ століття: з Мартою Богачевською-Хом'як, Оксаною Кісь, Тамарою Мельник, Тамарою Злобіною, Ларисою Кобилянською, Еллою Ламах, Тетяною Ісаєвою, Наталією Карбовською, Марією Дмитрієвою, Анною Довгопол та багатьма іншими активістками.
"Після здобуття незалежності Україна почала активно переосмислювати своє минуле й формувати нову національну ідентичність. Жіночий рух відігравав важливу роль у цьому процесі, не лише сприяючи емансипації жінок, а й стаючи частиною ширшого процесу демократизації суспільства, впливаючи на політичні та соціальні зміни в країні та актуалізуючи питання гендерної рівності, боротьби з насильством, доступу до освіти, працевлаштування тощо. Знання цієї історії є ключем до побудови рівноправного та справедливого суспільства, де враховуються права та інтереси всіх його членів", — пояснює видавництво в анотації.
Новинка очікується з друку в листопаді.
Продовження серії класики від Vivat
Видавництво: Vivat
У листопаді шанувальників барвистої серії класики від Vivat очікують яскраві новинки: "Шовкова пані" Наталени Королевої та "Княгиня" Тараса Шевченка.
"Шовкова пані" — це збірка короткої автобіографічної прози Наталени Королевої. Таємнича письменниця не залишила після себе жодних документів, тож ці твори — її найдетальніший життєпис. У них майстерно переплітаються реальність та фантазія, містика та тонкий психологізм.
Зокрема, до збірки увійшла повість "Без коріння" про вихованок Київського інституту шляхетних дівчат: Vivat характеризує її як "екзотичний коктейль", у якому поєднуються роман виховання, тонкий психологізм, київські реалії початку ХХ століття та ностальгія за юністю. Окрім цього, у виданні є оповідання "Шовкова пані" та "Гонта", де письменниця описала свої дитячі спогади.
"Автобіографічна проза Королевої відкриває читачу глибокі пласти життя, закутані в ореол таємничості й складності. Авторка веде читача похмурими коридорами, в них чується шелест шовкових суконь і зустрічаються тіні минулого", — інтригує анотація.
Своєю чергою, "Княгиня" — це збірка трьох перших повістей Тараса Шевченка, які він написав у період заслання. Вони поєднують біографічні мотиви, особисті спостереження та соціальні міркування автора. Окрім цього, Кобзар детально змальовує сільський побут і радикальні звичаї тогочасного суспільства.
У збірку увійшли повісті "Княгиня", "Наймичка" та "Варнак". Видання доповнене передмовою та примітками українського шевченкознавця Олександра Бороня.
"Меланхолійний бенкет осені", Максим Рильський
Видавництво: "Ще одну сторінку"
Це видання з'явилося на полицях книгарень ще наприкінці липня, але ідеально підійде для періоду бабиного літа.
Рання проза Максима Рильського — це здебільшого "ліричні етюди, пройняті елегійними настроями, хоча інколи й романтично забарвлені".
Збірка містить есеї з циклу "Вечірні бесіди", спогади про сучасників; розповіді про дозвілля, збуте на полюванні й рибальстві; міркування про театр і культурні здобутки. Окрім цього, там є мандрівні нотатки, у яких Максим Рильський ділиться враженнями від незнаних країв, тамтешніх пейзажів, архітектури та кухні.
"Бібліотека Судного дня. 50 книжок: без цензури про справжнє", Фредерік Беґбедер
Видавництво: "Лабораторія"
Слідом за українською літературою — час глибше дослідити світову. Французький письменник Фредерік Беґбедер розповів про 50 головних книжок у своєму житті: від Філіпа Рота та Сімони де Бовуар до Томаса Манна та Андрія Куркова. Як ідеться на сайті видавництва, це не просто ще один рейтинг найкращих книжок, а справжній маніфест літератури в її найсвітлішій і найтемнішій формі водночас.
Мету створення цієї зібрки Беґбедер пояснює так:
"Мета твору, який ви тримаєте в руках, — сказати, що література не має бути цензурованою, прибраною та очищеною. Найкращі книжки часто непристойні, огидні, укриті плювками, зіпсуті, вони досліджують нашу любов до підглядання, виставляють те, що суспільство хотіло б приховати, викривають темний бік нашого роду людського, перетворюють збочення на красу, досліджують кордони, виходять за межі, порушують заборони. І насамперед — утручаються в те, що їх не стосується. Добра книжка — це та, що не пропонує жодного уроку".
Книжку очікують із друку в жовтні.
"Так тобі й треба, або Чому в стосунках варто обирати себе", Катя Бльостка
Видавництво: "Віхола"
Авторка бестселера "Матера вам не наймичка, або Чому діти — це прекрасно…" Катя Бльостка у новій книзі ділиться власною історією, яка починається з дискотеки з подругою та перших побачень, а згодом переростає у конфлікти з чоловіком та усвідомлення власних потреб.
"Ця історія про любов, секс і стосунки з чоловіками, про зростання у невеликому селищі та дорослішання. А ще ця історія про вибір та любов до себе як основу всіх стосунків. Від дівчинки-підлітки до дорослої жінки — авторка ділиться своїми поглядами з гумором, самоіронією та легкою дозою вишуканого матюччя", — стверджують в анотації.
Сама ж авторка описала новинку так:
"Ви будете ностальгувати, сміятися, а можливо, плакати. Співчувати, злитися, а можливо, прощати. Як не крути, а крізь сторінки цієї книги я полюбила і прийняла себе ще дужче. Сподіваюся, вона вплине на вас так само".
Вихід книжки заплановано на початок жовтня.
"Відкритий перелом голосу", Катерина Калитко
Видавництво: Vivat
Очікують, що 21 жовтня з друку вийде нова поетична збірка Катерини Калитко. Вона має 63 вірші та поділена на чотири частини: "Історія літератури", "Історія любові", "Просто історія" та UKRAINIAN FATIGUE.
Як ідеться в анотації, "Відкритий перелом голосу" — це вірші, написані в темряві.
"У тій її глибині, де кожен наодинці з собою сумнівається у власній силі, у голосі, у можливості майбутнього. Це точка найгострішого болю, підважування всього дотеперішнього знання про світ і про себе. Але також це вірші, що рухаються до світла. Бо саме знання про його існування десь зовні, угорі, уможливлює цей поступ. Це вірші неспокою і росту, вітру й бездомності, пошуку й захисту свого, утоми і впертості. Паростки нового, які затуляєш долонями. Обіцянка світлого врожаю, до якого так хочеться дожити".
За словами авторки, всі ці поезії були написані вже після початку повномасштабного вторгнення:
"У ній уже немає життя до великої війни. І людини, яка писала ці тексти, у мене всередині вже теж немає, так буває. Але це чесні вірші, кожен із них".
"Культура під тиском від ООО/ОООО", Борис Філоненко
Видавництво: Ist Publishing
Вже у вересні світ побачить збірка вибраних текстів за 2020–2024 роки, у яких арткритик Борис Філоненко пише про Харківську бієнале молодого мистецтва, павільйон України в Венеції, Музей Ханенків, практики "Відкритої групи". Він також висвітлює окремих митців: В'ячеслава Полякова, Катю Бучацьку, Нікіту Кадана, Павла Макова, Андрія Сагайдаковського, Катю Лібкінд, Станіслава Туріну, Ярослава Футимського, Миколу Коломійця, Лію та Андрія Достлєвих, Даніїла Ревковського та Андрія Рачинського.
"Це тексти про мистецтво в часи надмірностей і виснаження, про історіографічний поворот, аванґард і кістку динозавра, про майстерні й укриття, волонтерство й широкі соціальні зв'язки, ролі художників і художниць у небезпечному середовищі", — пишуть на сайті видавництва.
Нагадаємо, що в червні Суспільне Культура розповідало, як Борис Філоненко та дизайнер Данило Штангеєв запустили серію коротких коміксів "Рахувати Харків" в межах мистецької резиденції "Слово". Детальніше — у матеріалі.
"Прокинутися на Шібуї", Анна Ціма
Видавництво: "Видавництво Старого Лева"
Історія розгортається довкола 17-річної Яни, яка потрапляє у місто своєї мрії — Токіо. Раптом дівчина розуміє, що хоче залишитися в ньому назавжди — і несподівано ця мрія здійснюється. Втім, як відомо, зі своїми бажаннями слід поводитися обережно.
Сутність Яни магічним чином розділяється. Одна її частина застрягає в Шібуї, гамірному районі Токіо, осередку японської попкультури та яскравого нічного життя.
Інша ж, 24-річна, версія героїні паралельно живе у Празі, де вивчає японістику й досі мріє побачити Японію. Окрім цього, дівчина працює над перекладом одного японського твору. Згодом з'ясовується, що доля його автора, загадкового письменника Кійомару Кавашіти, матиме більший вплив на розвиток подій, ніж Яна навіть могла собі уявити.
"Виживуть п'ятеро", Голлі Джексон
Видавництво: "Ранок"
До затишних осінніх вечорів ідеально пасуватиме нова детективна історія від письменниці, яка увійшла до десятки найпродаваніших авторок буктоку у 2024 році — з показником у 556 668 примірників.
У центрі сюжету — шестеро друзів, які вирушають у подорож на орендованому фургоні. Веселощі та кураж тривають доти, доки підлітки не усвідомлюють, що опинилися десь у глушині без сигналу GPS і мобільного зв’язку. Ситуація стає ще напруженішою, коли невідомий пробиває їм усі шини та бензобак. Тоді герої розуміють: це зовсім не випадковість.
Детектив "Виживуть п'ятеро" став бестселером The New York Times. Окрім цього, книжка набрала оцінку 4\5 на Goodreads та номінувалася на премію від цієї читацької платформи як найкраща художня книжка для підлітків у 2023 році.
"Джексон блискавично стає моєю улюбленою авторкою янгедалту: так важко знайти дорослих, які б могли реалістично описати підліткові думки та взаємодію, але вона щоразу потрапляє в точку! Цей роман — фантастичне дослідження травми, почуття провини та того, як люди змінюються, коли потрапляють у небезпечну для життя ситуацію. Люблю кожну сторінку!" — відгукнулася про історію читачка під ніком ZOË.
Нещодавно Суспільне Культура писало також про ще одну книжку Голлі Джексон — "Посібник з убивства для хорошої дівчинки". У серпні на Netflix вийшла екранізація книжки з Еммою Маєрс у головній ролі. Детальніше — читайте за посиланням.
"Палітурник", Бріджит Коллінз
Видавництво: "КСД"
Англійська письменниця Бріджит Коллінз створила атмосферну історію з елементами магічного реалізму. Головний герой — сільський хлопець Емметт Фармер — отримує лист, у якому його запрошують навчатися на палітурника. Поступово опановуючи справу, він дедалі більше цікавиться таємничою кімнатою, де зберігаються книги — і потрапляє в щоразу химерніші обставини.
"Коллінз із любов'ю розповідає історію своїх персонажів та власні спогади про пристрасні, заборонені стосунки, що огорнені таємницею та магією", — відгукується про книгу американський журнал Booklist.
"Безбратня ніч", В. В. Ганешанантан
Видавництво: "Книголав"
Закриває добірку книжка лавреатки премії 2024 року Women's Prize for Fiction.
Історія розповідає про 16-річну Саші, яка мріє стати лікаркою. Протягом наступного десятиліття жорстока громадянська війна руйнує будинок дівчини — але не мрію. Стійкість персонажки похитнулася лише тоді, коли у боях вбивають її старшого брата, а молодші брати приєднуються до тамільських тигрівЕтнічне політичне і збройне формування на Шрі-Ланці, яке з 1972 року веде боротьбу за створення незалежної тамільської держави в північній і північно-східній частині Шрі-Ланки, де проживають тамільські народності., які після тривалих дискримінації та насильства з боку держави борються за окрему батьківщину для тамільської меншини Шрі-Ланки.
Саші погоджується на пропозицію працювати медикинею в польовому госпіталі: тепер вона допомагає пораненим тамільським тиграм. Аж раптом тигри вбивають одного з її вчителів, і дівчина починає сумніватися у своїй позиції. Згодом героїня приєднується до секретного проєкту, який документує порушення прав людини — і нарешті віднаходить свою роль у цій війні.
"Це повчальна карколомна історія про те, як боротьба за свободу аутсайдерів може стати корумпованою, і як добру справу можна спотворити та повернути проти тих самих людей, від імені яких вона спочатку претендувала. Водночас це портрет моральної подорожі дівчини, яка попри війну не зрадила собі та своїм цінностям", — йдеться в анотації.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media