На ХV Міжнародних поетичних читаннях Meridian Czernowitz 7 вересня відбулося публічне інтерв'ю журналіста Романа Кравця з британським письменником і журналістом Пітером Померанцевим про його майбутню книжку "Як перемогти в інформаційній війні".
Суспільне Культура переказує найцікавіші тези з розмови.
Свій виступ Пітер Померанцев почав із тези, що ті, хто хочуть врятувати цивілізацію і демократію, наразі програють:
"Виграють ті, хто отримують задоволення від того, що хочуть знищити нас через пропаганду".
За словами Померанцева, весь світ — на початку глобальних змагань: ми бачимо утворення нових альянсів між різними державами. Україна ж наразі попереду інших західних держав, бо вона перебуває в епіцентрі подій, на фронтирі глобальної війни.
Німецька пропаганда в часи Другої світової війни й російська пропаганда зараз
За словами дослідника, важливо досліджувати історію, і його майбутня книга "Як перемогти в інформаційній війні" зачіпає історичний момент, коли пропаганда Гітлера була переможною, і розповідає, як їй протидіяли союзники в 1941 році.
Ми потребуємо нової мови, щоб пояснювати цю війну, говорить Померанцев. "Я шукаю відповідь — як ми як демократія можемо вести цю війну? Чи ми маємо стати (пропагандистами — Ред.), як Геббельс, чи в нас є інший шлях?"
У книзі "Як перемогти в інформаційній війні" автор проводить паралелі між Другою світовою і сучасністю. "Один з героїв книги говорить, що авторитарна пропаганда працює з одними і тими самими психологічними прийомами, і це завжди про створення групової ідентичності, про лідера, через якого можуть артикулюватися найгірші наміри населення. Авторитарні лідери подобаються, бо вони дозволяють звичайним людям бути такими ж".
Чи коректно говорити, що Путін взяв більше від Гітлера, ніж від Сталіна
Автор говорить, що він спостерігав за російськими пропагандистами, які конструювали образ Путіна: це було для них формою мистецтва, колажу, що створювався в постмодерністську епоху — "трошки від Гітлера, трошки звідси, трошки звідси".
"Вони думали, що вони генії, які створювали постмодерністського лідера. Але я думаю, що Путін не був випадковістю. Не лідер був тим, кого можна замінити, навпаки — пропагандисти були тими, кого можна замінити".
Якими є слабкі сторони Росії, куди треба бити Україні в інформацій війні
Померанцев каже, що Росія має багато слабкостей, але одна є структурною: коли вони переживають шок, то не знають, як реагувати. І це є протилежністю тому, як реагує Україна.
Російська влада знає, як готувати "темники" і спускати їх зверху вниз, натомість коли відбуваються неочікувані події, як-от на Курщині чи похід Прігожина — вони не знають, що робити. Z-блогери починають боротися одне з одним і ми бачимо, що більшість людей на відміну від українців не знають, що робити.
Проблема України в тому, що ми можемо створити шокову ситуацію для Росії, але потім ми сидимо і дивимось. Має бути шок за шоком — Курськ, умовний напад на Калінінград і так далі. Ми маємо "кошмарити" Росію.
Що ми можемо протиставити великим ресурсам Росії, які вона має для пропаганди
У цих перегонах ми повертаємося до питання, хто краще розумітиме аудиторію, говорить автор. "У Russia Today з'явилися успіхи в пропаганді, коли вони знайшли точки, які цікавлять аудиторію. У нас немає стільки грошей — але у нас є друзі, захід, справжні медіа. А проте, у нас немає глибокої думки про авдиторію".
Як приклад Померанцев наводить потребу України у системах ППО, про яку ми говоримо Заходу. "Ми даємо гуманітарний аргумент — страшні смерті людей, це жахливий аргумент. Але я читав соціологію: для американців, зокрема протрампістів, це не так важливо. Їм не так важлива зруйнована Росією Україна, вони визнають, що це погано, але це не є важливим. Натомість ядерна катастрофа — це те, що їх сильно турбує, це їхній нічний кошмар. Також якщо ти говориш їм про величезну хвилю біженців від вимкнень електрики — це теж їх шокує, вони починають цим перейматися".
Це дуже простий приклад, зауважує автор, але якщо ми хочемо більше ППО, то маємо говорити про теми ядерної безпеки й біженців. "Але про це важко говорити, коли твої друзі помирають просто так", — визнає Померанцев.
Що мають на увазі західні лідери під "справедливим миром"
За словами Пітера Померанцева, коли західні лідери говорять про справедливий мир — це нічого не означає:
"Ми маємо їм сказати, що таке справедливий мир. Ми перебуваємо в просторі політичного сторителінгу, ми шукаємо прикладів у історії. Тому такі заходи, як цей (поетичні читання Meridian Czernowitz — Ред.), робота письменників і митців — важливі".
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media