Що якби у царя богів була криза середнього віку: як створювали серіал "Каос"

Кадр із серіалу "Каос". Netflix

На платформі Netflix 29 серпня вийшов серіал "Каос" — міфологічна комедія, сюжет якої розгортається навколо трьох людей, які виявляють, що пов'язані між собою стародавнім пророцтвом. Головну роль у серіалі виконав Джефф Голдблюм, який зіграв Зевса.

Критики вже називають "Каос" однією з найкращих адаптацій грецької міфології, а саме шоу стало третім за популярністю серіалом у США.

У цьому матеріалі Суспільне Культура розповідає усе, що відомо про серіал "Каос" та секрет його популярності.

Реальна міфологія, квір-репрезентація і джерела натхнення: як створювали "Каос"

В основі серіалу лежить переосмислення грецької міфології через сучасну призму. Творці "Каосу" Чарлі КовеллТакож відомі своєю роботою над "Кінець ї***ого світу". Чарлі Ковелл використовує займенники вони/їх. з дитинства були "схиблені на грецьких міфах". За їхніми словами, серіал виник з ідеї "Що якби у царя богів була криза середнього віку? Як би це виглядало?".

Що вирізняє "Каос" з поміж інших проєктів на тему грецької міфології — так це те, що серіал наповнює свою історію темнішими, драматичнішими, зрілішими частинами оригінальних міфів.

Кадр із серіалу "Каос". Netflix
"«Каос» розуміє, що у своїй основі давньогрецька міфологія завжди була історією про безладну, дисфункціональну сім'ю безсмертних істот, які мали занадто багато влади для власного блага. Точно відтворюючи деталі міфології, великі і малі, «Каос» вловлює магію, яка робить ці історії значущими і через тисячоліття", — Screen Rant.

Працюючи над візуальним стилем та "оживленням" світу Олімпу, Ковелл та виконавчий продюсер Джорджі Бенкс-Дейвіс надихалися фотографіями Сліма Ааронса, який був відомий своїми сонячними та яскравими знімками світських левиць, джетсетерів і знаменитостей.

"Залите сонцем багатство завжди було для нас орієнтиром. Було складно розмежувати Олімп і Землю, тому що вони обоє яскраві, але на Землі трохи більше зернистості. Олімп здається більш гладким, більш льодовиковим. У моїй голові Олімп був чимось на кшталт прекрасної в'язниці, цього стерильного раю", — розповіли Ковелл.
Кадр із серіалу "Каос". Netflix

Ще одним цікавим елементом серіалу стала репрезентація спільноти ЛГБТК+.

Грецька міфологія наповнена гомоеротичними стосунками між різними героями і "Каос" не соромиться цього, а навпаки — робить видимою частиною життя своїх персонажів. У серіалі є як трансгендерні актори, так і трансгендерні персонажі. Глядачі навіть можуть побачити репрезентацію досвіду старої квір-пари, яка має фізичну та емоційну близькість, — Прометея і Харона.

"Грецька міфологія сповнена квір-персонажів. Важче знайти персонажа, який був би гетеросексуалом та/або алосексуалом, ніж навпаки. Майже всі боги вступали в романтичні або сексуальні стосунки як із чоловіками, так і з жінками, за винятком кількох, яких не цікавили ні сексуальні, ні романтичні стосунки. Трансгендерні та інтерсексуальні персонажі, такі як Діоніс, Гермафродит і Кенея, також існували, але до них ставилися з меншою емпатією і тактом", — пише Screen Rant.

Зірковий акторський склад і неоднозначні герої: персонажі "Каосу"

Джефф Голдблюм грає роль Зевса — всемогутнього бога, який починає боятися кінця свого правління, коли помічає зморшку на лобі, яка може символізувати, що наближається кінець світу.

"Мій персонаж складний і харизматичний, не кажучи вже про жорстокість. Сценарій Чарлі Ковелла зістрибнув зі сторінки і вразив мене блискавкою, як щось дивовижно розумне, приголомшливе, несподіване, ґрунтовне і глибоко зворушливе", — розповів Голдблюм про свою роль.

Персонаж Зевса також вирізняється своїм кричущим стилем. Герой Голдблюма часто з'являється у кольоровому ексцентричному вбранні, речах модних брендів та спортивних костюмах.

"Я фліртував зі спортивними костюмами все своє життя. Я подумав: «Агов, це мій шанс по-справжньому вдягнути спортивний костюм». Потім з'явилися кросівки Balenciaga, які я ношу протягом усього шоу. Моя дружина подарувала мені цю реліквію, яка перейшла до мене через її родину. Це зображення Наполеона на золотій монеті, зробленій у формі каблучки, яка у неї була. І тільки для цього серіалу я сказав: «Гей, може, це Зевс». Я одягнув його, і всі сказали: «Так, це воно»", — розповів актор про роботу над гардеробом свого героя.

Ще одна ключова персонажка як грецької міфології, так і сюжету серіалу — Гера у виконанні Джанет Мактір (вона грала критикиню їжі у фільмі "Меню"). Згідно з описом Netflix, Гера є царицею богів, вона одружена із Зевсом (який до того ж є її братом). Коли Зевс стає все більш божевільним, Гера опиняється в реальній небезпеці — не кажучи вже про те, що вона зберігає таємницю, яка може загрожувати самому її існуванню, якщо Зевс дізнається про неї.

Кадр із серіалу "Каос". Netflix
"Вона щиро любить свого чоловіка, любить владу і все занепадницьке. Вона складна особистість, а не просто відверте зло. Вона навіть не троп. Вона навіть не архетип, тому що вона богиня. Це робить її цікавою", — розповіла Мактір про своє ставлення до персонажки.

Девід Тьюліс (найбільш відомий за роллю Ремуса Люпина у серії фільмів "Гаррі Поттер") зіграв у "Каосі" роль Аїда — бога смерті й середульшого брата Зевса. Він наглядає за підземним світом і виявляється єдиним членом сім'ї, який сприймає пророцтво Зевса серйозно. Однак його спроби допомогти обертаються жахливими наслідками.

Кадр із серіалу "Каос". Netflix

Роль Діоніса — улюбленого сина Зевса і душі кожної вечірки — зіграв Набхаан Різван. Мати Діоніса була смертною, але коли Гера перетворила її на бджолу, Зевс зробив Діоніса повноцінним богом — втіленням насолоди, божевілля та дикої несамовитості. Проте актор Набхаан Різван також зазначає, що Діоніс — це "не тільки вино і веселі часи", адже його персонаж прагне більшої поваги та впливу.

Кадр із серіалу "Каос". Netflix

У "Каосі" також з'являються й інші боги та міфічні істоти — від Посейдона до Медузи Горгони, однак головними героями історії стають і звичайні люди.

Аврора Перріно грає жінку на ім'я Рідді, яка є дружиною Орфея (якого грає Кілліан Скотт) — всесвітньо відомого музиканта. Її розкішне життя здається вартим заздрості ззовні, але Рідді глибоко нещасна і знає, що мусить щось змінити. За волею долі, випадкова зустріч одного ранку в супермаркеті дає їй саме таку можливість.

Звертаючись до образів грецької міфології, у більшості переказів Рідді більше відома як Еврідіка — кохана Орфея, за якою він відправляється у підземний світ.

Кадр із серіалу "Каос". Netflix

Рейтинги та відгуки критиків

На платформі IMDB "Каос" має тверду оцінку у 7,5 з 10. На Rotten Tomatoes серіал отримав 72 % якості від критиків та 80 % від глядачів.

Більшість критиків сходяться на тому, що "Каос" — це барвиста, дивакувата і душевна історія.

"Це розумний, хоч і не зовсім оригінальний сюжет, підкріплений майстерним кастингом, гострими діалогами та побудовою світу, в якому натхненно використані деякі з найстаріших легенд західної культури", — TIME Magazine.
"Нікому не потрібно знати грецьку міфологію, щоб оцінити «Каос», який є вульгарним, непристойним, жорстоким і збоченим, але не більше, ніж оповіді про богів, навколо яких він обертається", — The Wall Street Journal.
"Ви не знаєте, яким буде наступний поворот, але знаєте, що він буде смішним, глибоким, зворушливим — або всіма трьома, — а також настільки переконливим і гідним, наскільки ви можете собі уявити. Це абсолютний тріумф — дякувати Ковелл і богам", — The Guardian.

Netflix ще не оголосив, чи повернеться "Каос" на другий сезон. Однак справи у серіалу йдуть добре: він дебютував у першій десятці списку найпопулярніших шоу стримінгового гіганта, де його випередили лише реаліті-шоу. Крім того, попередній серіал Ковелл — "Кінець ї***ого світу" — на Netflix отримав два сезони, тож є причини сподіватися, що з "Каосом" станеться так само.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media