Суданські сили швидкої підтримки (RSF) пограбували Національний музей Судану в Хартумі на тлі тривалої громадянської війни в країні, артефакти начебто вивезли в Південний Судан і помітили в інтернет-магазинах.
Про це повідомляє The Artnews.
SBC, національна телерадіокомпанія Судану, 1 вересня повідомила, що музей став об'єктом "великомасштабного грабунку та контрабанди", і що деякі експонати з його колекції були вивезені за межі південного кордону країни.
"Супутникові зображення підтвердили, що вантажівки, навантажені предметами, покинули музей на початку цього року, прямуючи до кордону з Південним Суданом", — пише Middle East Eye. Там не повідомили, які артефакти вкрали, але SBC із покликанням на джерела повідомило, що були помічені вантажівки, які вивозили виставкові предмети з приміщення музею. Артефакти буцімто помітили в інтернет-магазинах.
RSF, які протистоять чинній армії країни, попередньо заперечували звинувачення в мародерстві. Сили наголошували, що на початку конфлікту у квітні 2023 року виконували свою місію щодо захисту культурних цінностей у столиці Судану. Однак Middle East Eye заперечує таку заяву RSF, медійники опублікували світлини у червні 2023 року, на яких бійці RSF проводять рейд у біоархеологічній лабораторії M Bolheim у Хартумі, де були виставлені людські останки, датовані епохою стародавньої Нубії (2500–1500 рр. до н. е.).
Культурна спадщина Судану перебуває під загрозою через численні напади на тлі громадянської війни. Збройні сили Судану SAF протистоять повсталим Силами швидкої підтримки (RSF). Громадянська війна в країні, де живе понад 45 млн людей, супроводжується голодом. 26 квітня Сара Абдалла Хідір Саїд, директорка Музею природної історії Судану, написала в публічному листі, що місцеві музеї "зараз позбавлені охорони чи цензури, щоб захистити їх від грабунку та вандалізму".
У липні міжнародна некомерційна організація "Спадщина заради миру" заявила, що було втрачено численні культурні архіви. Йдеться про фонди, що зберігаються Центром суданських досліджень імені Мохамеда Омера Башира при Університеті Омдурман Ахлія та Центром Абдула Каріма Міргані, який перебував у процесі оцифрування своєї матеріальної історії місцевих робітничих рухів.
Перформативний театр в Ель-Генейні спалили, а музей султана Бахруддіна і Національний історичний музей у Хартумі втратили колекції внаслідок бомбардування.
Водночас Суданська національна корпорація старожитностей і музеїв (NCAM) і Міжнародний центр вивчення збереження та реставрації культурних цінностей пропонують стратегії збереження та евакуації культурних цінностей
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media