Чим запам'ятався Ростислав Карандєєв на посаді т. в. о. міністра культури та інформаційної політики

Ростислав Карандєєв. Суспільне Одеса

Ростислав Карандєєв обіймав посаду тимчасового виконувача обов'язків міністра культури України та інформаційної політики України з 28 липня 2023 року​.

27 липня 2023 року уряд звільнив з посади Олександра Ткаченка, який очолював міністерство, та призначив його заступника Карандєєва на посаду тимчасового виконувача обов'язків. На сьогодні Карандєєв працює зі структурою Мінкульту десять років — уперше він прийшов до цього міністерства у березні-травні 2014-го, коли був радником міністра культури України Євгена Нищука.

З якими проблемами стикнувся на посаді у 2023 році

"Ми маємо багато викликів на сьогодні, які змушують нас працювати надзвичайно мобільно і нестандартно. Рішення іноді треба ухвалювати несподівано і нетрадиційно", — коментував своє призначення Ростислав Карандєєв у липні.

Тоді серед проблем та викликів він називав проблему кадрового голоду, роботу з темою комеморації, створення реєстрів культурної спадщини та музейних творів, майбутнє Музею Голодомору та меморіального військового кладовища і його розміщення, розвиток української мови та проведення й розвиток мистецьких заходів, "спрямованих на перемогу".

Окрім того, в інтерв'ю в програмі "Культурний інстинкт" він розповів, що планує реорганізувати структуру відомства, щоб змінити "традиційну схему ухвалення рішень у міністерстві".

"Наразі ми маємо говорити про те, що робота Міністерства культури, у своїх наративах, у своїх регламентних процедурах, має бути змінена", — заявив він.

Тоді, за його словами, він розпочав робити в цьому напрямі певні кроки та анонсував нову модель роботи для інституції. Цю заяву складно оцінити, адже на той момент він не озвучив, яке саме реформування планували зробити.

Бронювання та скандал довкола пересувного цирку

У квітні 2024-го розгорілася публічна дискусія щодо можливості бронювання від мобілізації у військо культурних працівників. Наріжним каменем стало бронювання працівників цирку та зокрема внесення Пересувного цирку України до списку критично важливого підприємства для функціонування економіки в особливий період. Інформацію про це 8 квітня оприлюднив народний депутат Ярослав Железняк.

Карандєєв назвав критику "неповагою до людей сфери, які чесно і якісно роблять свою роботу". Він наголосив, що Дирекція пересувних циркових колективів України — "не вуличне шапіто, як хтось малює у своїй уяві, а професійний колектив висококласних майстрів своєї справи".

У серпні Ростислав Карандєєв у програмі "Зі своїми по суті" уточнив, що йшлося про 14 працівників цирку, що становить менш як 40 % його штату.

Культурна дипломатія та митці, що не повернулися в Україну

Ще одна дискусія, що точиться довкола міністерства, — це митці та діячі культури, які не повернулися в Україну по закінченню терміну дозволу на виїзд.

За словами Ростислава Канандєєва, станом на серпень 2024 року йдеться про 1 % людей, які поїхали за кордон та не повернулися, від усього числа тих, кому міністерство сприяло у наданні дозволів. Такий саме відсоток Карандєєв називав у січні 2024 року.

Зазначимо, віднедавна міністерство змінило правила дозволів чоловікам призовного віку, що посилило контроль пересування та значно ускладнило перетин кордону. Щоб отримати лист сприяння від Міністерства культури та інформаційної політики, у військовозобов'язаної людини має бути такий перелік документів:

  • запрошення від іноземної сторони, якщо це юридична особа;
  • наказ про відрядження;
  • зобов'язання про повернення;
  • реєстрація в територіальному центрі комплектації.

Міністерство культури веде облік листів перетину кордону для діячів культури або листів сприяння.

Мобілізація культурних діячів

У червні посадовець розповів, що хоча частка мобілізованих діячів культури по всій країні не перевищує 10 %, через "нерівномірність і несправедливість" закладам доводиться або тимчасово зупиняти свою діяльність, або й зовсім зачинятися.

"На жаль, ми втрачаємо не тільки там, де немає стін і виїхали люди. Ми втрачаємо, і будемо про це говорити, внаслідок не до кінця грамотної та виваженої на сьогодні політики щодо мобілізації представників української культури", — заявив він.

Карандєєв додав, що потрібно знайти такий підхід, який би дав можливість зберегти тих людей, які "несуть у собі, своєю діяльністю те важливе, що нам сьогодні потрібно".

Зазначимо, протягом 2024 року зринали скандали довкола діяльності низки ТЦК, які забирали працівників культури на вулиці. Зокрема, на початку вересня 2024 року співвласника книгарень "Книжковий Лев" затримали працівники Мукачівського ТЦК: у ТЦК кажуть, що зробили все правильно. МКІП такі випадки не коментує.

Мінкульт і публічна комунікація

За рік діяльності Міністерства культури та інформаційної політики України змінилася публічна комунікація відомства, зокрема в соціальних мережах. Міністерство культури оперативно намагалося реагувати на культурні події та явища, зокрема МКІП засуджувало російський контент в інтернеті — йдеться про серіал "Слово пацана", який став популярним і на території України.

Сертифікати на книжки

Президент Володимир Зеленський підписав закон, що запроваджує сертифікати на придбання книжок для українців, яким виповнилося 18 з 1 січня 2024 року. Над цією ініціативою працювали МКІП, Український інститут книги та Мінцифри.

Молодь зможе використати державну допомогу на придбання книжок українською мовою у паперовій та/або електронній формі, зокрема й аудіофайлів та видань для людей з порушеннями зору. Для цього потрібно буде скористатися порталом чи застосунком "Дія".

Співпраця з ЮНЕСКО

Протягом 2023–2024 років МКІП співпрацювало з ЮНЕСКО у питаннях захисту культурної спадщини на окупованих та постраждалих від війни територіях.

Це передбачало подання нових об'єктів до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО та отримання міжнародної підтримки для їхнього збереження​.

Крім того, у серпні ЮНЕСКО та Міністерство культури та інформаційної політики провели триденний курс щодо питань захисту культурних цінностей під час збройного конфлікту для Сил оборони.

У серпні ЮНЕСКО заявило, що допоможе з археологічними дослідженнями на постраждалих територіях після підриву Каховської ГЕС.

У липні 2024 року стало відомо, що росіяни пошкодили Херсонес Таврійський в Криму. Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубінець звернувся в ООН, зазначивши, що ще з 2014 року РФ розпочала масштабну операцію зі знищення української культурної спадщини.

Мінкульт та ветерани

Інклюзивність та доступність закладів культури для людей з інвалідністю, зокрема ветеранів, а також реінтеграція — це теми, які звучали у промовах Мінкульту за цей час, були ініційовані круглі столи.

Меморіальне військове кладовище та співпраця з Мінветеранів

15 липня 2024 року уряд ухвалив постанову щодо уніфікації намогильних споруд, які встановлюватимуть на території Національного військового меморіального кладовища на Київщині, повідомляло Міністерство у справах ветеранів України.

У серпні також розгорілася дискусія щодо того, який матеріал варто використовувати у надгробних каменях — пісковик чи граніт: більше про дискусію читайте за посиланням.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media