Іранський режисер Мохаммад Расулоф буде головою журі секції для молодих азійських режисерів на Міжнародному кінофестивалі в Пусані, що триватиме в Південній Кореї з 2 по 11 жовтня.
Про це йдеться у пресрелізі фестивалю.
Режисер та дисидент, засуджений на батьківщині до восьми років ув'язнення, конфіскації майна і побиття, Мохаммад Расулоф стане президентом журі у секції "Нові течії".
Секція є частиною конкурсної програми фестивалю. У ній можуть змагатися перші чи другі за рахунком фільми азійських режисерів. Перемогти можуть дві стрічки, вони отримають по 30 тисяч доларів.
Крім Расулофа, в журі будуть південнокорейський режисер Лі Мьонсе, китайська акторка Чжоу Дун'юй, індійська акторка Кані Кусруті та хорватська програмна менеджерка Ваня Калуджерціч.
Що відомо про Мохаммада Расулофа та його арешти
Вперше режисера заарештували у 2010 році за звинуваченням у зйомках без отриманого на те дозволу. Він був засуджений іранською владою до шести років позбавлення волі.
У вересні 2017 року паспорт Расулофа конфіскували після повернення до Ірану і заборонили режисеру залишати країну.
Режисер потрапив у в'язницю й у 2020 році — за фільм "Непідкупний" (A Man of Integrity), який іранська влада назвала "змовою проти національної безпеки та пропагандою проти системи".
Пізніше, у липні 2022 року, його затримали за те, що публікував коментарі, які засуджували придушення урядом загальнонаціональних протестів, та за нібито пропаганду.
У 2023 році режисера тимчасово звільнили через проблеми зі здоров'ям, але згодом засудили до одного року колонії з дворічною забороною залишати Іран — за звинуваченням у "пропаганді проти режиму". Тоді Расулофа чекали у Каннах — він мав стати одним із членів журі програми "Особливий погляд".
Останній вирок режисеру — найсуворіший з усіх, що були йому винесені. Прокуратура звинуватила Расулофа в тому, що він зняв свій фільм без отримання ліцензії від відповідних органів, а також у тому, що акторки не носили хіджаб як належить.
Його засудили до восьми років позбавлення волі, побиття батогами та штрафу з конфіскацією майна.
"Як і будь-яка інша диктатура чи тоталітарна система, вони хочуть мати абсолютний контроль над зображеннями, які їм не подобаються, які протистоять реальності їхнього власного буття та їхньої власної системи. Вони просто намагаються налякати і відштовхнути всіх від будь-яких спроб знімати фільми, самовиражатися", — сказав Расулоф.
Після вироку Расулоф вирішив покинути Іран. Він вимкнув телефон, не спілкувався через електронні пристрої, перетнув кордон через гори, переховувався на конспіративній квартирі, пізніше зв'язався з німецькою владою, яка надала йому документи, щоб той зміг потрапити на Каннський кінофестиваль.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media