В український прокат 26 вересня вийде стрічка "Мегалополіс" — багатостраждальний проєкт Френсіса Форда Копполи, який режисер сам профінансував за свої 120 мільйонів доларів.
Сюжет розповідає про Цезаря Катіліна — геніального архітектора та митця, який вміє зупиняти час і бачити крізь виміри. Він мріє створити Мегалополіс на руїнах занедбаної Імперії — колишнього Нью-Йорка, що потерпає від беззаконня, свавілля та корупції. Катіліна — частина Імперії, проте його гнітить питання: чи гідне суспільство Імперії порятунку?
У цьому матеріалі Суспільне Культура розповідає усе, що відомо про стрічку "Мегалополіс" — від років створення до секс-скандалів на майданчику.
Леонардо Ді Капріо, 11 вересня та бюджет у 120 мільйонів: 40 років шляху до "Мегалополіса"
Коппола почав писати сценарій "Мегаполіса" у 1980-х роках. На той момент режисер вже мав ім'я та захопливу кар'єру: в 1970-х роках його фільми майже одразу ставали культовими, а успіх "Хрещеного батька", "Розмови", "Хрещеного батька 2" та "Апокаліпсису сьогодні" давали режисуру змогу братися за найамбітніші проєкти.
Проте усе змінюється на початку вісімдесятих, коли Коппола режисує фільм "Від всього серця" (1981), який зазнав колосального провалу в прокаті — з бюджетом у 26 мільйонів стрічка заробила лише 636 796 долари. Ця невдача дорого обійшлася Копполі й занурила його в десятирічну фінансову кризу, через яку він мав знімати тільки ті фільми, які подобалися студії, допоки він не виплатив борги.
Мрії про "Мегалополіс" затьмарював ще один неприємний досвід. У 1979 році виходить "Апокаліпсис сьогодні" — епохальна стрічка Копполи, яка отримала широке визнання та знакове місце у світовому кіно. Проте сам процес зйомок затягнувся на понад рік від запланованого, а локація джунглів ставила перед командою низку викликів: від тайфунів і серцевих нападів до логістичних перевитрат і бунтівних акторів.
"Ми були в джунглях, нас було занадто багато, у нас було занадто багато грошей, занадто багато обладнання, і потроху ми збожеволіли", — пригадував Коппола той досвід зйомок.
Тож, незважаючи на успіх "Апокаліпсису сьогодні", студії боялися можливого повторення попереднього досвіду режисера, зокрема дорогих некерованих зйомок і фінансового провалу. А "Мегалополіс", безперечно, потребував великого бюджету та ресурсів. Тому Коппола був змушений відкласти омріяний проєкт, коли стало очевидно, що ніхто не готовий фінансувати стрічку такого масштабу на тому етапі його кар'єри.
Поступово Коппола виходив зі скрутного становища: у 1990 році третя частина "Хрещеного батька" отримала посередні відгуки, проте все ж таки окупилася в прокаті й принесла студії прибуток, а остаточний успіх "Дракули" (1992) допоміг Копполі вирватися з фінансової скрути. Тоді ж режисер знову повернувся до "Мегаполіса", але реалізація не стала легшою.
"Мало які зі студій зацікавилися ним, а ті, що відгукнулися, говорили лише про його «фінансову чи попцінність» — коментарі, які, на думку Копполи, принижували його художні чесноти", — Collider.
Зрештою стало зрозуміло, що попри заслуги режисера Голлівуд не бажає вкладатися у "Мегалополіс". Тоді Коппола вирішив профінансувати фільм самостійно.
Для цього Коппола зосередився на більш комерційно орієнтованих проєктах, наприклад комедії "Джек" (1996) із Робіном Вільямсом та "Благодійником" (1997) із Меттом Деймоном, які могли допомогти йому зібрати кошти на "Мегалополіс".
На початку нульових Коппола був як ніколи близький до створення омріяного фільму: оператор Рон Фріке був найнятий для зйомок планів Нью-Йорка, а режисер почав проводити читання за участю найвідоміших голлівудських акторів, таких як Роберт Де Ніро, Леонардо Ді Капріо та Ума Турман.
Усе рухалося у бік зйомок, аж доки не сталося 11 вересня 2001 року. Через терористичний акт виробництво фільму було швидко зупинено.
"Оскільки головним героєм «Мегалополісу» є Нью-Йорк, перспектива відновлення виробництва після такої сейсмічної події (тим паче, що сюжет фільму розповідає про відбудову міста після майже повної руйнації) була немислимою", — Collider.
Тоді ж Коппола був змушений відмовитися від створення фільму, присвятивши свій час наступним проєктам. Десятиліттями здавалося, що "Мегалополіс" існуватиме лише у списках "найкращих незнятих фільмів" (де живуть проєкти багатьох іменитих режисерів, наприклад Стенлі Кубрика, Девіда Лінча, Тіма Бертона та інших).
Однак у травні 2019 року з'явилася новина про те, що робота над "Мегалополісом" йде повним ходом, і вже у 2022 році розпочалися зйомки, які тривали із 7 листопада 2022 року по 11 березня 2023 року.
Звинувачення у домаганнях, хаос на знімальному майданчику та канабіс: якими були зйомки "Мегалополіса"
Серед усіх викликів бюджет у понад 100 мільйонів залишався одним із найважчих. Студії все ще не хотіли вкладатися в амбітний проєкт режисера, тож Коппола вирішив покрити всі витрати самостійно. Для цього він продав деякі свої виноробні, його статки у 120 мільйонів доларів і стали бюджетом "Мегалополіса".
Зібрався зірковий акторський склад: Адам Драйвер, Джанкарло Еспозіто, Наталі Еммануель, Обрі Плаза, Шая Лабаф, Дастін Гоффман, Джон Войт і Лоренс Фішберн, і шанувальники та критики з нетерпінням чекали на перший фільм Копполи після 13 років перерви. Однак вже у січні 2023 року мережею почали ширитися чутки, що виробництво "Мегалополіса" перетворилося на другий "Апокаліпсис сьогодні".
Одне з анонімних джерел описало свій досвід зйомок The Guardian як "спостерігати за поїздом, що сходить з рейок, і це розгортається день за днем". Частина команди також була незадоволена "старомодним" підходом Копполи: один із членів знімальної групи розповів про день, витрачений на складні практичні ефекти, які можна було б зробити в цифровому форматі за лічені хвилини. Деякі повідомлення зі знімального майданчика також вказували на те, що Коппола міг з'явитися без плану на знімальний день, а потім годинами сидів у своєму трейлері й курив канабіс.
Проте майже одразу Коппола виступив із заявою, у якій запевнив пресу, що жодних проблем на майданчику немає. Тоді ж на захист режисера стала й частина знімальної групи, зокрема виконавець головної ролі Адам Драйвер, який переконував, що він вже бував на знімальних майданчиках, які були хаотичними, і "Мегалополіс" геть не такий.
Однак ще у репортажі від The Guardian, який детально описував хаотичне виробництво фільму, йшлося про те, що, згідно з анонімними джерелами, Коппола тягнув жінок до себе на коліна і намагався цілувати їх. Тоді ця інформація не набула широкого розголосу, а представники режисера швидко спростували звинувачення, посилаючись на заяву виконавчого продюсера Даррена Деметре, опубліковану виданням The Hollywood Reporter, в якій той сказав:
"Мені нічого не повідомляли про будь-які скарги на домагання або погану поведінку під час роботи над проєктом".
Деметре також зазначив у заяві, що протягом двох днів зйомок "святкової клубної сцени у стилі «Студії 54»" Коппола "ходив по знімальному майданчику, щоб створити атмосферу сцени, обіймаючи й цілуючи в щоку акторів. Це був його спосіб допомогти надихнути й створити клубну атмосферу, яка була такою важливою для фільму".
Ці повідомлення почали з'являтися у травні 2024 року, однак майже одразу їх затьмарила прем'єра стрічки, яка відбулася того ж місяця на Каннському кінофестивалі.
Втім, у серпні 2024 року видання Variety оприлюднило відео зі знімального майданчика, на якому видно, як Коппола обіймає та цілує акторок масових сцен. Два анонімні джерела повідомили Variety, що режисер поводився безкарно і порушував кордони. Після цього жодних офіційних заяв ані з боку Копполи, ані з боку акторок не було.
Чого очікувати від "Мегалополіса": відгуки критиків та порівняння з шедеврами кіно
Ще до прем'єри "Мегалополіса" у Каннах критики проводили паралелі за жанром фільму (наукова фантастика), назвою та сюжетом із німою стрічкою Фріца Ланґа "Метрополіс".
"Враховуючи бажання Копполи зробити фільм сучасною класикою, яку ми всі будемо переглядати щороку, немає сумнівів, що він хоче, щоб «Мегалополіс» увійшов до пантеону подібних фільмів", — Collider.
Після прем'єри на Каннському кінофестивалі журнал Time назвав "Мегалополіс" "хаотичним, самозакоханим нагромадженням ідей — у найкращому сенсі цього слова". The Vulture схарактеризував стрічку як "витвір абсолютного божевілля", а The Guardian назвав проєкт "мегароздутим та меганудним".
Більшість критиків сходиться на тому, що "Мегалополіс" — це не найкращий фільм Копполи. Проте у стрічки є свій шарм та автентичність, які вирізняють проєкт з-поміж інших фільмів, які виходили за останні десятиріччя.
"Дійсно важко описати звіра, яким є «Мегалополіс», і саме тому в цьому сутінковому магнум-опусі Копполи є невимовна елегантність. Якою б катастрофою це не було, воно, безумовно, прекрасне", — Film Inquiry.
"Сам фільм є закликом до суспільної філантропії та соціальної активності, парадоксальним чином втіленим у найдорожчому марнославному проєкті кінематографу", — Filmmaker Magazine.
"Частково лихоманка сну, частково вправа в індульгенції, з часів «Вавилону» не народжувалася така божевільна сміливість... Крик душі про імперію, що вмирає, передсмертний хрип гіганта кінематографу, що розмахує руками, розпачливий, але часом зачаровує", — That Shelf.
Скласти власну думку про фільм українська аудиторія зможе вже 26 вересня. Якими б не були відгуки критиків чи скандали на майданчику, для Копполи "Мегалополіс" став омріяним магнум-опусом.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media