Перейти до основного змісту

У Києві виставили на продаж ресторан, на якому збереглася унікальна мозаїка Алли Горської

Монументальне мозаїчне панно "Вітер" 1967 року на стіні ресторану Mill Hub автори: Алла Горська, Віктор Зарецький, Борис Плаксій. Facebook/Альона Дєньга

На продаж виставили київський ресторан Mill Hub — на ньому зображено монументальне мозаїчне панно "Вітер", створене українськими художниками Борисом Плаксієм, Віктором Зарецьким та художницею Аллою Горською.

Про це повідомляє у Facebook активістка Альона Дєньга.

Це єдина вціліла мозаїка у Києві, співавторкою якої була Алла Горська. У КМДА заявляють, що панно внесли до Державного реєстру нерухомих пам'яток, однак у самому реєстрі цю роботу не вдалося знайти. Крім того, на сайті МКІП теж немає інформації про охоронний статус нерухомої пам'ятки місцевого значення мозаїчного панно "Вітер".

"Ні таблички, ні консервації пам'ятки не проводилося. У 2016 ми ледь не втратили цю роботу. Тоді про Горську знали набагато менше, але завдяки двом мистецтвознавцям, Євгенії Моляр та Людмилі Огнєвій, панно вдалося врятувати. На щастя у тодішнього «Мілл-Хабу» грошей вистачило лише на гіпсокартон, а не демонтаж" — зазначила Дєньга.

Вона підкреслила, що це єдина вціліла монументальна робота Алли Горської. Інші роботи мисткині-дисидентки потрапили в окупацію і були знищені.

Як рятували мозаїчне панно "Вітер"

Спочатку мозаїка "Вітер" була оформленням ресторану "Вітряк", який звели в 1960-х на краю Києва, тепер це житловий масив Теремки.

Як писало "РБК-Україна" у 2016 році, мозаїку неодноразово закривали вагонкою, забиваючи кріплення просто в смальту. Активісти вимагали внести мозаїку до переліку нерухомих пам'яток місцевого значення у Києві.

Роботу в різний час закривав банер байкерського клубу, а потім там з'явився банер ресторану Mill Hub. Активістка і мистецтвознавиця Євгенія Моляр звернула увагу на стан мозаїки, тоді ресторан зв'язався з Моляр та пообіцяв відкрити мозаїку. Відкриття мозаїки відбулося 31 травня 2017 року.

Про Аллу Горську

Алла Горська — художниця, монументалістка, діячка правозахисного руху, яскрава представниця руху шістдесятників. Її роботи знищили за вказівкою спецслужб, а саму її вбили у віці 41 року за нез'ясованих обставин.

Сьогодні весь творчий доробок Горської-монументалістки практично втрачено: більшість її робіт потрапила під окупацію ще 2014 року, на підконтрольній Україні території збереглися тільки дві мозаїки.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня

Вибір редакції