Документальну виставу, присвячену художниці Поліні Райко, покажуть 17 серпня на фестивалі Bouquet Kyiv Stage 2024. Її виконуватиме "Майстерня Лєни Лазовіч", а режисеркою стала Олена Лазовіч.
Про це йдеться на сайті Bouquet Kyiv Stage 2024.
Вистава є документальною, тобто вербатімом. Вона описуватиме життя і творчість української живописиці наївного мистецтва Поліни Райко. У сюжеті будуть монологи Райко, а також театральні розповіді з життя бабусь різних куточків України.
"Уявіть 70-ті роки, ваші бабусі молоді та щасливі, будують своє життя, а тепер, згадуючи минуле, вони відповідають на головне питання: «Що таке Рай і як до нього прийти»?" — зазначили організатори.
Виставу ставить режисерка Олена Лазовіч, за художню частину відповідає українська режисерка і сценаристка Надія Кошман, яка була авторкою документального фільму "Рай" (2006) про Поліну Райко.
Акторський склад: Даша Твороновіч та студентки третього курсу (майстриня — Олена Лазовіч): Калин Роксолана, Сальнікова Анастасія, Кочуг Поліна, Коваль Анастасія, Сотнікова Олександра, Нікуліна Дарина, Швед Ярослава, Фруктова Тетяна, Казакова Нікуліна, Чистякова Анастасія, Стретович Анастасія.
Про Поліну Райко
Українська живописиця наївного мистецтваЦе напрям примітивізму, який характеризується тим що художник все вивчає сам і на його творче становлення не впливає академія. До нього належали Людмила і Володимир Лобода, Катерина Білокур, Марія Примаченко., яка проживала в Олешках Херсонської області. Вона почала малювати в віці 69 років. Народилася в 1928 році, пережила нацистську окупацію. Її донька Олена загинула в ДТП, а син потрапив до в'язниці та хворів на алкоголізм, чим завдавав страждань для Райко.
Вона почала малювати, наче проводила медитацію, як розповідали на виставці "Поліна Райко. Зникоме" в "Українському домі". Поліна використовувала найпростішу, найдешевшу фарбу — емаль ПФ, якою фарбують підлогу. На фарбу витрачала 74 гривні своєї пенсії, а інколи, щоб купити її, підробляла на обійстях у сусідів. Харчувалась із власного городу. В емалі ПФ дуже обмежена палітра, і все ж нею Поліна спромоглася витворити цілий власний світ. Вона розмалювала своє помешкання, яке перетворила на інсталяцію наївного мистецтва.
Померла Поліна Райко у 2004 році в Олешках. Її будинок опинився в російській окупації внаслідок російського вторгнення 2022 року, а у 2023 році внаслідок підриву росіянами Каховської ГЕС будинок було затоплено і пошкоджено та, найімовірніше, буде втрачено. Однак в роки до окупації культурні інституції працювали над тим, щоб оцифрувати будинок.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media