У Дрогобичі на Львівщині до 2026 року збудують книжкову фабрику. Проєктом займеться поліграфічне підприємство "ТакиБук".
Про це стало відомо з сайту Дрогобицької міської ради.
Друкарня "ТакиБук" належить до видавничої групи, що об'єднує вісім видавництв. Компанія запрацювала в Дрогобичі у вересні 2022 року: щотижня вона випускає друком близько 3 тисяч примірників книг, журналів та іншої видавничої продукції. А тепер має намір масштабуватися і звести в місті книжкову фабрику.
Для цього компанія придбала земельну ділянку на в'їзді в місто, по вулиці Стрийській, та зареєстувала підприємство.
У коментарі для "Читомо" власник майбутньої Дрогобицької книжкової фабрики Богдан Головко розповів, що задум створити її виник ще у 2022 році. Зараз все перебуває на етапі інвестицій, а запрацює підприємство у 2026 році. Дрогобич обрали, адже це місто економічно привабливіше, ніж Львів.
Окрім цього, на фабриці облаштують Музей центральноєвропейської книги з унікальними екземплярами друкованої продукції. Як зазначає "Читомо", до експозиції увійде приватне зібрання старовинних австро-угорських, німецьких та українських книг, що датовані періодом до 1914 року — зокрема, прижиттєве видання "Чорної ради" Пантелеймона Куліша. Зараз колекція має 150 книжок, та її планують розширити до 2 тисяч примірників.
Що відомо про дрогобицьке книговидавництво
Історія Дрогобича як осередку книговидавництва бере початок ще в другій половині ХІХ століття. У 1883 році Аарон Герш Жупник створив періодичне видання Drohobyczer Zeitung ("Дрогобицька газета"). Вона виходила до 1913 року включно — і саме для цієї газети заснували друкарню.
Згодом підприємство почало створювати й книжки: перші з них побачили світ у 1883 і 1884 роках. Відтак друкарня Жупника, окрім Drohobyczer Zeitung, зосередилася на виданні літератури з європейською проблематикою.
Найстаріше поліграфічне підприємство Дрогобича діяло до Другої світової війни. Згодом друкарня пана Жупника почала називатися Дрогобицькою міською друкарнею, і кілька років там функціонувала редакція газети "Більшовицька правда".
У 2005 році на базі Дрогобицької міської друкарні Андрій Лесишин створив друкарню та видавництво "Посвіт". Це підприємство й зараз видає кілька часописів: "Прикарпатська Ватра", "Галицька Зоря", "Трускавецькурорт", "Дрогінфо". Тираж періодичних видань становить приблизно від 3 до 18 тисяч примірників.
Про діяльність однієї сучасної друкарні в Дрогобичі — читайте в репортажі Суспільне Культура.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media