Національний музей історії України у Другій світовій війні 2 серпня заявив, що в липні уклав договір з Інститутом Патона щодо усунення дефектів на гербі "Батьківщини-Матері", оскільки восени 2023 року інститут виявив дефекти зварювання.
Про це йдеться на офіційній сторінці Національного музею історії України у Другій світовій війні.
Директор інституту електрозварювання імені Патона Ігор Крівцун заявив 1 серпня для Liga.net, що тризуб до щита монумента "Батьківщина-Мати" в Києві приварювали не за технологією, розробленою відомством, і на ньому вже є корозія менш ніж за рік експлуатації.
"А проблема в тому, що там, де вони варили, — там вітер, там немає захисту, і всі ці шви під загрозою — вони вже жовті, хоча це й нержавіюча сталь", — наголосив Крівцун.
На це відреагував музей, який опікується монументом. Там заявили, що заміну серпа і молота — герба СРСР, що підпадав під дію закону про декомунізацію від 2015 року, — у 2023 році провели за ініціативою МКІП.
Музей історії України в Другій світовій війні стверджує, що вони звернулися восени до Інституту Патона, щоб той провів технологічне обстеження герба для подальшого контролю та цілісного моніторингу.
"Інститутом електрозварювання імені Є. О. Патона був здійснений візуально-оптичний, капілярний, вихроструменевий контроль та хімічний аналіз зварних швів металоконструкцій і наданий звіт. За результатами всебічного моніторингу були виявлені незначні локальні недоліки, які не впливають на експлуатацію металоконструкцій в агресивному середовищі", — повідомили в музеї.
А вже в липні 2024 року музей уклав договір з інститутом електрозварювання про усунення дефектів та випробовування виробу.
"Запевняємо, музейна команда тримає під пильним контролем стан скульптури й тризуба", — наголосив Національний музей історії України у Другій світовій війні.
Що відомо про декомунізацію "Батьківщини-Матері"
- 21 липня 2022 року закінчилось голосування у додатку "Дія" — "Як бути з гербом СРСР на щиті Батьківщини-Матері у Києві". Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко повідомив, що 85 % проголосували за заміну герба СРСР на тризуб.
- Мистецтвознавиця та працівниця музею історії Києва Катерина Липа в інтерв'ю "Радіо НВ" заявила, що радянський герб технічно неможливо демонтувати. Також вона назвала ідею замінити радянський герб на український тризуб "найгіршим, що можна вигадати".
- У травні 2023 року міністр культури Олександр Ткаченко повідомив про підготовку проєктної документації щодо зміни герба СРСР на щиті монумента "Батьківщина-Мати", щоб зрозуміти, як краще демонтувати символ Радянського Союзу.
- Монумент "Батьківщини-Мати" був споруджений у 1981 році, він є пам'яткою науки та техніки місцевого значення. Пам'ятник вважають найвищою монументальною скульптурою в Європі.
- 30 липня з іщита монумента "Батьківщина-Мати" у Києві почали демонтувати радянський герб. У перший день робіт зняли частину конструкції вагою 80 кг.
- До монумента "Батьківщина-Мати" герб України прикріпили 5 серпня 2023 року.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media