Мінкульт хоче повернути в державне управління лаври УПЦ МП

Свято-Успенська Почаївська лавра. Відвідай

Міністерство культури та інформаційної політики працює над тим, щоб повернути в державне управління низку релігійних та історичних об'єктів, якими зараз розпоряджається Українська православна церква Московського патріархату.

Про це повідомив виконувач обов'язків міністра культури Ростислав Карандєєв в інтерв'ю "Укрінформу".

Зокрема, МКІП планує повернути Свято-Успенську Почаївську та Святогірську лаври, а також Національний архітектурно-історичний заповідник "Чернігів стародавній".

Ростислав Карандєєв наголосив, що за результатами досліджень фіксують дуже багато порушень, невідповідних умов використання цих споруд; спостерігають спотворення музейних предметів та самих будівель. Урядовець наводить приклад Свято-Преображенського собору в Чернігові, який використовувався "вкрай неохайно" й зараз потребує суттєвої реставрації.

Карандєєв переконаний, що держава належно оцінила діяльність окремих релігійних чиновників, які не цуралися колабораціонізму та забезпечили сприятливі умови для входження в Україну "руского міра та сприйняття російського солдата як визволителя".

Відомство має намір очистити культурну сферу України від імперських наративів (зокрема релігійних) та будь-яких проявів колоніальної політики.

За словами Ростислава Карандєєва, МКІП викреслює з Національного державного реєстру нерухомих пам'яток під охороною всі об'єкти, пов'язані з комуністичною добою. Натомість туди вносять будівлі, які раніше не мали належного догляду й тепер потребують державної уваги.

Що відомо про пам'ятки, які повернуть в управління держави

Як зазначає "УП.Культура", у березні 2024 року із незаконного користування повернули об'єкти заповідника "Чернігів стародавній": побудови на території Троїцького собору, Іллінську браму та Спасо-Преображенський собор. Термін оренди УПЦ МП на них закінчився ще восени 2021 року.

Згадана Ростиславом Карандєєвим Свято-Успенська Святогірська лавра на Донеччині досі підпорядкована Київській єпархії УПЦ МП. Усі храми, крейдяні печери та інші будівлі наразі належать чоловічому монастирю. У 2004 році пам'ятка отримала статус лаври. Тоді ж права на неї почали належати російському патріархату.

Свято-Успенська Почаївська лавра в Тернопільській області теж перебуває у власності УПЦ МП. У 2003 році уряд Віктора Януковича передав її в безкоштовне користування на 49 років. Комплекс Почаївської лаври охоплює 18 споруд.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media