Можливий прототип фременів у "Дюні": хто такі туареги, які розгромили "вагнерівців" у Малі

Представники плем'я туарегів в Алжирі, 30 грудня 2022 року. Getty Images/Eric Lafforgue/Art in All of Us/Corbis

В африканській країні Малі, що неподалік кордону з Алжиром в пустелі Сахара, повстанці CSP-DPAНаціональний рух за визволення Азаваду, 28 липня заявили, що два дні вели бої з найманцями "ПВК «Вагнер»". Повстанці стверджують, що солідарні з українським народом в боротьбі проти Росії та готові передати Україні полонених "вагнерівців".

Повстанці борються за незалежність держави Азавад, на північному сході Малі, яку проголосили у 2012 році туареги. Пліч-о-пліч із туарегами ведуть боротьбу племена арабів і фуланів. Однак усі вони змагаються за країну, території якої є автохтонними саме для туарегів.

Суспільне Культура розповідає, хто такі туареги, який у них соціальний устрій та особливості життя, а також чим вони схожі на фременів із "Дюни".

Один із небагатьох етносів у світі, де чоловіки закривають своє лице

Туареги є сунітами, що є частиною ісламу, однак на відміну від інших мусульманських етносів жінки серед них не закривають свого обличчя. Натомість чоловіки носять тагельмуст — головний убір з тюрбана і вуалі, що покриває частину шиї та лиця.

Чоловіки не знімають цей головний убір навіть під час їди. Вони його носять з релігійних причин, а також оскільки він допомагає вберегтися від спеки в пустелі. Традиційно тагельмуст синього кольору, від поту він забарвлює шкіру в синій, тому туарегів називають "синіми людьми пустелі". Однак туареги можуть обирати й інший колір головного убору.

Туареги — прототипи фременів у "Дюні" Вільнева?

Видання Variety критикувало фільм Дені Вільнева "Дюна. Частина друга" через недостатню інклюзію народностей Близького Сходу та Північної Африки. Однак у колонці не згадали про туарегів, що проживають у Західній Африці. Саме ця народність могла вплинути на образ фременів у "Дюні".

Фремени у фільмі "Дюна. Частина друга". Фото: 2024 Warner Bros. Entertainment Inc. All Rights Reserved
  • Синій колір

Представники вигаданого плем'я фременів мають синій колір очей, що є побічним ефектом споживання великої кількості прянощів, поширених повсюдно в пустелях планети Арракіс.

Натомість туарегів називають "синіми людьми пустелі" через те, що вони традиційно фарбують свій одяг синім барвником індиго, який теж знаходять у пустелі. Заради економії води одяг не замочують, а замальовують синіми сухими барвниками. Після виділення поту барвник розчиняється та в'їдається в шкіру, забарвлюючи її в синій колір.

  • Матрилінійна система

Фремени в "Дюні" мають матрилінійну систему спадковості пам'яті. Вона передається по материнській лінії з "водою життя": так Леді Джесіка стала духовною покровителькою племені фременів і успадкувала знання Преподобної матері, які передавалися впродовж кількох тисяч років.

Туареги теж мають матрилінійну систему успадкування як майна, так і роду та соціального статусу, чим разюче відрізняються від інших народів Сахари чи арабських народів. У туарегів жінки самі обирають чоловіка та мають право на розлучення. Крім того, дім називається іменем жінки, а не чоловіка, в разі розлучення чоловік іде з дому і лишає його (й усе майно) та дітей жінці.

  • Кочовики

І фремени, і туареги є кочовиками. Фремени живуть в пустелі попри екстремально низьку кількість води.

Обидві групи мають глибокий духовний зв'язок із пустелею, пише Khamsa. Фремени вважають Арракіс своїм домом та священною планетою. Водночас і туареги вважають пустелю своїм домом та священним місцем. Фремени та туареги мають подібні племінні соціальні структури з такими цінностями, як честь, вірність родині та повага до старших.

Плем'я з фільму Вільнева є автономним, тому спокійно пережило падіння дому Атрідів. Туареги так само є автономними — настільки, що проголосили на території Малі свою власну державу Азавад, а в 1916–1917 роках воювали з французами, які колонізували Малі.

Туареги, як і фремени, протистоять сильному супернику. У випадку з фременами це війська Харконненів, які захопили дім Атрідів. Туареги ж натомість протистоять військовій хунті Малі, яку підтримують бойовики російської групи "Вагнер".

Чи є матріархат у суспільстві туарегів

Німецька феміністична філософиня Гайде Геттнер-Абендрот в інтерв'ю для HuffPost France розповіла, зокрема, про гендерний устрій в суспільстві туарегів. Вона вважає його матріархальним, попри те, що жінки відповідають за побут, а чоловіки проводять дні на вулиці.

Вона пояснює це тим, що в сім'ях туарегів саме жінки контролюють фінанси: чоловік заробляє та приносить кошти додому і не розпоряджається ними.

"Найстарша жінка ділить гроші на рівні частини. Вона є володаркою статків клану. Вона це охороняє, тому що вона уособлює безпеку, гарантію. Вона не є власницею будинку. Чоловіки-туареги стверджують, що вони віддають гроші жінкам, тому що ті дарують життя, і так вони забезпечують своє майбутнє", — розповіла Геттнер-Абендрот.

Видання Jinhaagency не називає суспільство туарегів матріархальним, проте стверджує, що там є матрилінійність. Вони наголошують, що крім права на власність, розлучення і вибір обранця для шлюбу, жінки з етносу туарегів можуть брати участь у політичних дискусіях, оскільки чоловіки радяться зі своїми дружинами та матерями, перш ніж ухвалювати політичні рішення. Daily Mail зазначає, що жінки цієї народності можуть мати кілька сексуальних партнерів поза шлюбом.

Однак у Малі, де туареги становлять приблизно 3,5 % популяції, індекс гендерної рівності на 155 місці зі 170 за версією International Monetary Fund від 2021 року.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media