Франція вшосте прийматиме Олімпійські ігри. Вперше країна приймала ігри у 1900 році, вдруге — у 1924 році, і через сто років, 26 липня 2024 року, Франція вшосте стане господаркою цієї важливої події.
Суспільне Культура розповідає, чим були особливі ці змагання та чи брали в них участь українські спортсмени.
Літні Олімпійські ігри 1900
Літні Олімпійські ігри 1900 року проходили під егідою Міжнародного олімпійського комітету в Парижі з 14 травня по 28 жовтня. Ігри були частиною Всесвітньої виставки, що зробило їх особливими через тривалість та незвичну організацію. Зокрема, багато спортсменів не знали, що вони брали участь в Олімпійських іграх, оскільки олімпійський статус змагань не був широко розрекламований.
У цих Олімпійських іграх уперше офіційно взяла участь Російська імперія. До складу спортивної делегації належали спортсмени з України, зокрема фехтувальник Петро Заковорот, який зайняв сьоме місце у фіналі змагань з шаблі. Крім того, у складі Олімпійського журі були генерал М. Кованько та Адам Богатський, капітан драгунів Волинського лейбгвардійського полку.
Олімпійські ігри 1900 року охоплювали змагання у 19 різних дисциплінах. Участь у змаганнях взяли спортсмени з багатьох країн світу, що сприяло популяризації олімпійського руху та спорту загалом. Попри деякі організаційні труднощі, ці ігри стали важливою віхою в історії олімпійського руху.
Перші Зимові Олімпійські ігри 1924
Перші Зимові Олімпійські ігри, які проходили у Шамоні з 25 січня по 5 лютого 1924 року, спочатку були відомі як "Тиждень зимових видів спорту". Лише у 1926 році, під час 25-ї сесії Міжнародного олімпійського комітету в Лісабоні, ці змагання були офіційно визнані першими зимовими Олімпійськими іграми. Ігри відвідали 10 004 глядачі, а участь у них взяли 258 спортсменів зі 16 країн, з яких 247 чоловіків та 11 жінок. Радянський Союз участі у цих іграх не брав.
На Олімпіаді розіграли 16 комплектів нагород у 9 видах спорту, серед яких були бобслей, лижний спорт (перегони, стрибки з трампліна, двоборство), швидкісний біг на ковзанах, фігурне катання та хокей із шайбою для чоловіків, а також фігурне катання для жінок. Проводили також показові змагання з лижних перегонів військових патрулів та матчі з керлінгу.
Найуспішніше на цих іграх виступили норвезькі лижники та фінські ковзанярі. У хокейних змаганнях перемогу здобула збірна команда Канади, вигравши всі п'ять матчів із загальним рахунком 110:3.
Ці ігри стали першими, де спортсмени розміщувалися в Олімпійському селищі, що складалося з групи дерев'яних хатин. Також це була перша Олімпіада, яку транслювали на радіо.
Літні Олімпійські ігри 1924
Літні Олімпійські ігри 1924 року, відомі також як Ігри VIII Олімпіади, проходили з 4 травня по 27 липня 1924 року. Кількість учасників зросла з 29 до 44 Національних олімпійських комітетів, а на іграх були понад 1000 журналістів.
На Олімпіаді було представлено 17 дисциплін. Ігри вперше представили ритуал церемонії закриття, який передбачає підняття трьох прапорів: прапора Міжнародного олімпійського комітету, прапора приймальної країни та прапора наступної приймальної країни.
Спортсмени, родом із території сучасної України, що представляли Польську республіку, здобули нагороди на цих іграх. Францішек Шимчук, уродженець Львова, здобув срібну медаль у командній велогонці. Він також дійшов до чвертьфіналу у ході на 1000 метрів. Шимчук був відомим польським велосипедистом і спортивним діячем, який навчався у Київській політехніці та працював інженером-технологом.
Адам Крулікевич, також уродженець Львова, здобув бронзову медаль у конкурсі (подолання перешкод) на коні Пікадорі. Він став першим олімпійським медалістом в індивідуальних виступах серед громадян Польщі й вихідців зі Львова. Крулікевич був майором кавалерії Війська Польського, отримав орден Virtuti Militari V ступеня та після військової служби займався кінним спортом і тренерською діяльністю.
Зимові Олімпійські ігри 1968
X Зимові Олімпійські ігри 1968 року проходили у Греноблі з 6 по 18 лютого. У змаганнях взяли участь 1158 спортсменів із 37 країн, з яких 947 чоловіків та 211 жінок. Було розіграно 35 комплектів нагород у шести видах спорту.
Ігри в Греноблі стали першими, які транслювали в кольорі. Крім того, на цих іграх вперше були запроваджені гендерні тести для жінок та допінг-контроль для всіх спортсменів.
Вперше в Зимових Олімпійських іграх взяли участь представники Марокко. Також спортсмени НДР і ФРН, які раніше виступали в складі Об'єднаної німецької команди, змагалися як окремі команди.
Особливо успішними були спортсмени Норвегії, які завоювали найбільшу кількість медалей, зокрема у змаганнях з ковзанярського спорту та лижних перегонах. Команда СРСР також показала високі результати, особливо в біатлоні та хокеї. Італійські бобслеїсти, шведські лижниці, французькі гірськолижники, саночники з НДР та американські фігуристи також відзначилися успіхами.
На церемонії відкриття ігор виступив президент Франції Шарль де Голль, а на закритті був прем'єр-міністр Франції Жорж Помпіду. Церемонія закриття мала традиційний ритуал підняття державних прапорів Франції та Японії, наступної країни-організатора Олімпійських ігор 1972 року.
Інноваційним аспектом ігор 1968 року стало використання замороженої демінералізованої води для трас із ковзанярського спорту, що допомогло встановити багато нових світових та олімпійських рекордів, попри несприятливі погодні умови.
Зимові Олімпійські ігри 1992
XVI Зимові Олімпійські ігри, які проходили в Альбервілі з 8 по 23 лютого 1992 року, стали останніми зимовими іграми, які проводили в тому ж році, що й літні. Лише 18 з 57 заходів відбулися безпосередньо в Альбервілі, решта змагань проходили на прилеглих курортах.
На цих іграх дебютували такі дисципліни, як фристайл, шорттрек та жіночий біатлон. Також в останній раз були представлені як офіційні демонстраційні види спорту швидкісні лижі, керлінг та фристайл (повітряні та балетні змагання).
Це була перша Олімпіада з 1936 року, на якій виступала єдина німецька команда. Колишні радянські республіки сформували Об'єднану команду (ЄОН), до складу якої належали й українські спортсмени. Країни Балтії (Естонія та Латвія) взяли участь вперше з 1936 року, а Литва — вперше з 1928 року. Хорватія та Словенія вперше змагалися як незалежні країни.
Українські спортсмени в складі Об'єднаної команди здобули медалі. Олімпійським чемпіоном став фігурист Віктор Петренко, який завоював золоту медаль в індивідуальному фігурному катанні. Олексій Житник, хокеїст, також став олімпійським чемпіоном у складі хокейної команди.
Літні Олімпійські ігри 2024
Літні Олімпійські ігри 2024 року, офіційно відомі як Ігри XXXIII Олімпіади, проходять у столиці Франції, Парижі, а також у 16 інших містах європейської частини Франції та на Таїті — острові у складі Французької Полінезії.
Ці ігри стали першими в історії, на яких кількість чоловіків і жінок серед спортсменів однакова. У програмі Олімпійських ігор 2024 року представлено 32 види спорту, серед яких вперше з'явиться брейкданс. Також до олімпійських видів спорту додали спортивне скелелазіння, скейтбординг і серфінг, що дає змогу встановити новий стандарт для інклюзивних та орієнтованих на молодь ігор.
Олімпійські ігри 2024 року також відзначилися міжнародними політичними рішеннями. На початку лютого 2023 року було оголошено про блокування участі російських та білоруських спортсменів. Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) 22 червня 2023 року ухвалила резолюцію із рекомендацією Міжнародному олімпійському комітету не допустити російських та білоруських атлетів до участі навіть під нейтральним прапором — втім, рекомендацію той проігнорував.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media