К-поп у фільмі Marvel і золотий вік для азійського кіно: що сталося в липні у Східній та Південно-Східній Азії

Новини Східної та Південно-Східної Азії. Колаж: Суспільне Культура

Азійська культура все частіше переходить з-за меж локального у світовий феномен. Нещодавно ми розповідали, що Джін з корейського гурту BTS став одним із факелоносців Олімпійських ігор у Парижі, музей "Греммі" збирається запустити уже другу виставку, присвячену к-попу, а кліп тайської співачки Ліси зібрав мільйон переглядів лише за 24 хвилини.

Тепер же к-поп гурт Stray Kids написав один із саундтреків до фільму Marvel, азійські автори все частіше посідають призові місця на літературних конкурсах і преміях, а британський канал BBC створює розважальний серіал, що розповідає про глобальний феномен к-попу.

Що ще відбувалося у Східній та Південно-Східній Азії в липні розповідає Суспільне Культура.

К-поп-артисти у фільмі Marvel

Гурт Stray Kids написав один зі саундтреків до фільму "Дедпул і Росомаха", який вийшов на екрани 26 липня.

Південнокорейський гурт пов'язують давні теплі стосунки з канадським актором Раяном Рейнольдсом.

Ще у 2021 році, беручи участь у шоу Kingdom: Legendary War, один із номерів Stray Kids присвятили фільму "Дедпул". Пізніше актор відреагував на виступ у соцмережах і заприятелював з лідером колективу Бан Чаном.

Вони не тільки обмінювалися лайками у соцмережах — Рейнольдс неодноразово постив пісні гурту в сториз Instagram та робив веселі едіти до дня народження корейського айдола.

Сама пісня, SLASH, уже вийшла разом з іншими треками до стрічки. Серед виконавців також Авріл Лавін, Green Day та багато інших.

SLASH — перша і єдина оригінальна пісня для фільму Marvel, записана к-поп-гуртом.

Крім того, сам Рейнольдс та Г'ю Джекман з'явилися в камео у новому кліпі гурту Chk Chk Boom.

Церемонії нагородження: Golden Melody Awards та Blue Dragon Series Awards

У Тайвані вручили премію Golden Melody Awards.

Її присуджує Міністерство культури за досягнення у популярній і традиційній музичній індустрії за роботи китайською мовою, а також тайванською мовою хоккієн.

Цьогоріч премія святкує своє 35-річчя, її навіть називають "Греммі" у світі китайської попмузики.

Потрійну нагороду як найкращий гурт, за альбом року та найкращий альбом китайською мовою отримав тайванський рок-колектив No Party for Cao Dong.

No Party for Cao Dong виступають на фестивалі Rock In Rio в Cidade do Rock, 4 жовтня 2019 року. Getty Images/Mauricio Santana

Репер тайванського походження MC HotDog отримав нагороду як найкращий китайський співак, а нагороду як найкраща китайська співачка отримала Ши Ши.

На премію були номіновані артисти з материкового Китаю, але жоден з них не був на церемонії.

А у Південній Кореї вручили премію Blue Dragon Series Awards.

Нагороду започаткувала газета Sports Chosun у 2022 році як доповнення до основної Blue Dragon Awards — спеціально для стримінгових платформ. Її можуть отримати лише оригінальні серіали та розважальні програми, що створенні або проінвестовані сервісами, які доступні в Південній Кореї.

Цього року головний приз Daesang отримав фільм "Переміщеня" (Moving) який також здобув обидві цьогорічні акторські нагороди для акторів-новачків: Ко Юнджон стала найкращою новою акторкою, а Лі Чжонха отримав нагороду як новий актор.

Нагороду за найкращу драму отримав фільм "Щоденна доза сонця" (Daily Dose of Sunshine), а виконавиця головної ролі Пак Бойон отримала нагороду за найкращу жіночу роль.

Серед інших нагород:

  • Найкраща розважальна програма: The Community
  • Найкращий актор: Ім Сіван ("Дитинство" / Boyhood)
  • Найкращий актор другого плану: Ан Чжехон ("Дівчина в масці" / Mask Girl)
  • Найкраща акторка другого плану: Гим Хена ("Магазин вбивць" / A Shop for Killers)
  • Найпопулярніший OST: Чжан Хао із к-поп-гурту ZEROBASEONE для шоу Transit Love 3
Корейські актори та телеведучі на церемонії на церемонії нагородження Blue Dragon Series Awards, 25 червня 2024 року. Getty Images/The Chosunilbo JNS/Imazins

Увага світу до корейської літератури

Згідно з даними Корейського інституту перекладу літератури, у першій половині 2024 року одразу три корейські твори отримали міжнародні нагороди, а ще п'ять були номіновані на них. І це вказує на неабиякий інтерес світу до корейської літератури.

Збірка поетеси Кім Хесун "Крила фантомного болю" (Phantom Pain Wings) у перекладі Дон Мічой здобула премію National Book Critics Circle Awards у США. Причому авторка стала першою кореянкою, яка її отримала. Книжка досліджує травму війни та колективну скорботу за допомогою унікальної наративної техніки.

Останній роман Хан Кан (вона у 2016 році стала лауреаткою Міжнародної Букерівської премії за роман "Вегетаріанка") "Я не прощаюся" (I Do Not Bid Farewell), перекладений французькою мовою Чхве Кунгран та П'єром Біжу, отримав премію Еміля Гіме за азійську літературу (Émile Guimet Prize for Asian Literature).

Роман Хан Кан I Do Not Bid Farewell. Han Kang

"Ласкаво просимо до книгарні Hyunam-dong" (Welcome to the Hyunam-dong Bookshop) Хван Борема у перекладі Макіно Міки японською мовою здобула нагороду Японської премії книготорговців.

Книга Mater 2-10 Хван Сокйон увійшла що шорліста Міжнародної Букерівської премії 2024 року. Роман охоплює сторіччя, змальовуючи життя трьох поколінь залізничників та звільненого заводського робітника в Кореї. Журі описало книгу як "епічну історію багатьох поколінь, яка об’єднує століття корейської історії".

Кримінальний трилер Ім Сонсуна "Консультант" (The Consultant) увійшов до шортліста престижної премії в галузі кримінальної белетристики, яку присуджують за досягнення в трилерах, літературі саспенсу та шпигунській белетристиці.

Окрім нагород, антиутопічний роман Пак Сойонг "Снігова куля" (Snowglobe) потрапив до списку бестселерів The New York Times одразу після виходу, а також очолив рейтинги молодіжної літератури Amazon та The New York Times.

Крім того, у журі Міжнародної Букерівської премії наступного року потрапив письменник і перекладач Антон Гур, ставши першим корейцем, який увійшов до складу журі з моменту запровадження міжнародної категорії у 2005 році.

Антон Гур, який став членом журі Міжнародної Букерівської премії-2025. скриншот із сайту International Booker Prize

Корейський інститут перекладу пояснює стійкий світовий інтерес присутністю корейської літератури на головних преміях. Коли у 2016 році книга Хан Кан отримала Міжнародну Букерівську премію, на неї номінували сім інших корейських творів, причому тричі поспіль із 2022 по 2024 рік.

Як створити поп зірку методами корейської індустрії? Дивіться серіал від BBC

Влітку 2024 року BBC One та iPlayer планує випустити перший у світі розважальний серіал, що розповідає про глобальний феномен к-попу — Made In Korea: The K-Pop Experience.

Серіал розповість про групу з п'яти хлопців з Великої Британії, які протягом 100 днів тренуються як к-поп-айдоли у компанії SM Entertainment, сподіваючись дебютувати у складі нового бойзбенду.

Камери вперше проникнуть за двері корейської розважальної компанії, щоб побачити, як гурт працює з хореографами, авторами пісень та іншими експертами. Відібрані учасники матимуть уроки хореографії, вокалу та сценічної майстерності, а також навчаться методів життєвого коучингу в Сеулі.

"Цей унікальний серіал покаже, що саме потрібно, щоб досягти успіху у світі к-попу. Спостерігати за тим, як гурт збирається разом і проходить через численні випробування, обіцяє бути дуже захопливим", — додають у BBC.

BBC спільно з SM запускає реаліті, де покаже процес створення поп гурту, що тренується за корейською системою. BBC Media Centre

У BBC впевнені, що к-поп за останні роки став глобальним явищем, часто домінуючи у світі моди та музики. Тільки SM Entertainment продюсує такі гурти, як NCT, EXO, Aespa та Riize, усі їхні артисти провели понад 2300 світових турів та зібрали понад 100 мільярдів переглядів на YouTube.

Над серіалом Made In Korea: The K-Pop Experience працює компанія Moon&Back Media, яка була частиною команди продюсерів та розробників шоу Got Talent та The X Factor, а також працювала з гуртом One Direction.

Подальшу інформацію про гурт та про трансляцію серіалу оголосять пізніше.

Власники вантажівок скаржаться за зіпсовану репутацію через аніме

Власники компаній, які займаються перевезенням вантажів у Японії, переживають через те, що їхній імідж заплямований популярною художньою літературою. За їхніми словами, часте використання вантажівок у сценах з аваріями в аніме та манзі створює у глядачів підсвідомий страх: "У фільмах, драмах, манзі та аніме майже завжди у сценах, де герої гинуть у дорожньо-транспортних пригодах, використовується вантажівка".

"Існує добре відома техніка промивання мізків, яка називається підсвідомим повідомленням. Якщо це використовується для того, щоб закарбуватися у підсвідомості людини, то вищезгадані сцени, які ми з дитинства бачимо по телевізору та в манзі, є достатнім матеріалом для формування страху", — говорить один із підприємців.

Власники вантажівок скаржаться за зіпсовану репутацію через аніме. Anime Hunch

Він також вважає, що медіа часто роблять надмірну сенсацію з реальних аварій, що тільки посилює негативні стереотипи.

Через постійну повторюваність таких сюжетних поворотів люди починають сприймати вантажівки набагато більш небезпечними, ніж вони є насправді. Тому наймати нових водіїв з роками стає все складніше.

"Враховуючи, що свобода слова існує, я розумію, що це неминуче, але якщо це так, я хочу, щоб вони збалансували її, також просуваючи позитивний образ вантажівок", — додає він.

Колишнього редактора "Атаки титанів" засудили за вбивство дружини

Чжунхьон Пак — колишній редактор журналу Kodansha's Bessatsu Shonen, працював над такими творами, як "Сім смертних гріхів", "Крутий вчитель Онідзука" та "Атака титанів".

У липні 2024 року його засудили до двох років ув'язнення за вбивство дружини. Цей вирок винесли після повторного розгляду справи у Високому суді Токіо, який залишив у силі попереднє обвинувачення і пов'язане з ним покарання.

Вбивство сталося у серпні 2016 року: Чжунхьон Пак задушив свою дружину, з якою мав чотирьох спільних дітей. Потім зателефонував до екстреної служби і намагався довести, що це було самогубство. Але експертиза показала, що на шиї жінки були сліди удушення руками.

Раніше суд присудив Паку 11 років позбавлення волі, та Верховний суд призначив нове слухання, посилаючись на недостатню кількість доказів на попередніх процесах. Втім, після повторного судового засідання попередній вирок залишився в силі.

Суддя заявив, що "не було нічого необґрунтованого в рішенні суду першої інстанції про те, що колишній заступник редактора вбив свою дружину".

Досі невідомі мотиви такого жорсткого злочину, проте Пак і досі стверджує, що не винен і його дружина просто "впала зі сходів, або, можливо, вирішила погойдатись на мотузці".

Плагіат у к-поп-піснях?

У соцмережах все частіше виринає занепокоєння, що дедалі більше к-поп-гуртів стикаються зі звинуваченнями у плагіаті. За останній час перед цим постали гурт NewJeans та Ліса з Blackpink.

Англійський джаз-фанк-гурт Shakatak повідомив, що найняв музикознавця для аналізу схожості між своєю піснею Easier Said Than Done, випущеною в 1981 році, та останнім хітом NewJeans — Bubble Gum.

"Усім нашим шанувальникам і друзям у Кореї дякуємо за всі ваші коментарі щодо використання Easier Said Than Done у кількох останніх піснях. Наша видавнича компанія Wise Music Group займається цією справою і найняла музикознавця для подальшого розслідування. Ми будемо тримати вас в курсі подій", — повідомили музиканти.

Раніше лондонська компанія надіслала Ador (дочірня компанія лейблу HYBE, яка займається просуванням гурту NewJeans) листа, в якому стверджувала, що в Bubble Gum використані ритми і мелодії, ідентичні британській пісні, а також схожі темпи.

Ador заперечив ці звинувачення і повідомив, що його юридична команда звернулася до Wide Music Group з проханням надати повний звіт для обґрунтування претензій, і що Shakatak погодився це зробити.

Реліз пісні Bubble Gum відбувся 24 травня, її написали корейський музичний продюсер 250, британський продюсер Оскар Белл та американська продюсерка Софі Сіммонс.

У плагіаті звинуватили і Лісу з Blackpink.

Режисер кліпу FE!N американського репера Тревіса Скотта Габріель Мозес поділився скриншотом анонімного повідомлення, яке отримав в Instagram, звинувативши Лісу в "відвертій імітації" сцени з FE!N у своєму відео для Rockstar.

Співачка ніяк не відреагувала на ці звинувачення.

Музичний критик Лім Хіюн пояснює збільшення кількості позовів про плагіат від закордонних музикантів глобальною популярністю к-попу та збільшенням розміру його ринку.

"К-поп став значно більш відомим і широко обговорюваним. База слухачів розширилася, що призвело до більшої кількості звинувачень у плагіаті, які могли б не з'явитися раніше. Розумно припустити, що іноземні артисти мотивовані фінансовими інтересами", — додає він.

Корейська асоціація музичних авторських прав заявляє, що не може визначати випадки плагіату самостійно.

"Плагіат вимагає остаточного рішення суду, щоб ми могли вжити подальших заходів. Наразі рішення про виплату роялті ґрунтуються на рішеннях судів, запитах від авторів оригінальної пісні та правилах асоціації", — заявив представник організації.

Золотий вік для кіно Південно-Східної Азії: місцеві фільми б'ють рекорди касових зборів

Поки Голлівуд бореться з наслідками страйків та затримками у виробництві, в Азії касові збори очолюють місцеві фільми.

Наприклад, тайський фільм "Як заробити мільйони, поки бабуся не померла" не тільки довів глядачів по всій Південно-Східній Азії до сліз, але й побив рекорди касових зборів. Стрічка заробила 334 млн батів (381 млн гривень) тільки у Таїланді, а також стала найуспішнішим тайським фільмом у Малайзії, Сінгапурі та Індонезії.

В Індонезії на фільм жахів "ККН у селищі танцюристів" (KKN di Desa Penari) у 2022 році купили понад 10 мільйонів квитків, і він став найкасовішим фільмом місцевого виробництва в країні.

В'єтнамський романтичний фільм "Май", що вийшов у лютому, став найкасовішим фільмом в'єтнамського виробництва всіх часів на батьківщині, а також у Північній Америці та Європі.

В Азії впевнені, що такому стрімкому успіху місцева кіноіндустрія завдячує пандемії COVID-19 та галузевим проблемам Голлівуду, які вплинули на потік продукції.

Крім того, на це вплинула орієнтація місцевих фільмів на власну культуру і репрезентація сучасних соціальних проблем, зокрема розриву між поколіннями: "Вони представляють суміш комедії, фентезі та соціального реалізму... Вони показують сатиричні сцени про тайську культуру, політику, вірування і кидають виклик тайським нормам".

Саме тому ці стрічки досягли величезного успіху, оскільки культурна ідентичність фільмів "дуже глибока і дуже чітка".

До пандемії на тайські фільми зазвичай припадало 20–35 % ринку, але у 2023 році частка злетіла до понад 60 %, а в період з січня по червень 2024 року цей показник становив 69 %.

Інсталяція, присвячена біженцям з Мʼянми, у Венеції

До листопада 2024 року на Венеційській бієнале експонуватимуть інсталяцію "Немає місця" тайського митця Джаккая Сірібутра.

Інсталяція є частиною виставки "Духи морського переходу", що присвячена мистецтву Південно-Східної Азії та досліджує теми діаспори й переміщення. Виставка триватиме до кінця листопада і передує Бангкокській бієнале, яка триватиме з жовтня по лютий.

"Мої роботи про те, щоб вивести на перший план непочуті голоси або питання, про які не часто говорять", — каже митець.

Табір Кунг Джор ("Щасливий пагорб") розташовується на кордоні Таїланду та М'янми, лише за три з половиною години їзди від дому Джаккая Сірібутра в Чіангмаї. Саме його відвідини і надихнули митця на інсталяцію.

У роботі над нею взяли участь 20 дівчат і жінок з етнічної меншини шан. Митець запропонував їм вишити образи та слова на свій вибір.

За словами художника, вони могли використовувати лише чорні, білі та сірі нитки, щоб підкреслити той факт, що ці громади без громадянства щодня стикаються з обмеженнями.

У Венеції вишиті шматки тканини підвішені на мотузках, як одяг після прання. Якщо уважно придивитися до одного з них, то можна побачити солдата, який стріляє в групу людей, серед яких є діти.

Кунг Джор налічує понад 400 мешканців і є одним із шести таборів на тайсько-м'янманському кордоні, де загалом проживає понад 6000 представників народності шан. Табори були створені у 2002 році після того, як насильство в штаті Шан у М'янмі змусило людей тікати. Таїланд, який не підписав Конвенцію ООН про статус біженців 1951 року, не визнає їх як шукачів притулку, тому більшість з них досі є особами без громадянства.

Продовження протистояння Мін Хіджін з ADOR та лейблів HYBE

Раніше Суспільне Культура розповідало, що одна з найбільших розважальних компаній Південної Кореї HYBE Corp. почала аудит щодо дочірнього лейбла ADOR, відповідального за к-поп-гурт NewJeans. Компанія стверджує, що генеральна директорка Мін Хіджін намагалася відокремитися від материнської компанії.

Більш ніж через місяць після того, як Мін Хіджін успішно уникнула спроби HYBE звільнити її з роботи, інший лейбл HYBE, Source Music, подав на неї до суду через висловлювання щодо гурту LE SSERAFIM.

Гурт LE SSERAFIM виступає на сцені фестивалю Coachella, 20 квітня 2024 року. Scott Dudelson/Getty Images for Coachella

Лейбл вимагає 500 мільйонів корейських вон (майже 15 млн гривень). Вони звинувачують продюсерку в наклепі, яким вона завдала шкоди бізнесу та проєкту LE SSERAFIM.

Мін Хіджін раніше працювала у Source Music. Під час двох пресконференцій вона стверджувала, що саме її проєкт мав бути першим жіночим гуртом HYBE, але компанія зосередила свої зусилля над іншим. Саме це змусило її заснувати ADOR.

Продюсерка також поділилася зневажливими, на думку деяких, зауваженнями щодо деяких артистів HYBE та кастингу в Source Music. Вона заявила журналістам, що майбутня учасниця NewJeans Мінджі була єдиною стажеркою, яку вона б хотіла у свою майбутню команду, а всіх інших дівчат, мовляв, вона знайшла сама.

Реакція на її слова була настільки різкою, що наприкінці червня учасниці LE SSERAFIM відімкнули коментарі на своїх сторінках в Instagram.

Source Music поділився в заяві для Billboard: "Звинувачення лейблу переважно озопллюють три скарги: Мін стверджує, що вона особисто відбирала учасниць NewJeans як стажерок; Мін стверджує, що компанія в односторонньому порядку порушила свою обіцянку дебютувати NewJeans як перший дівочий гурт HYBE; Мін стверджує, що Source Music нехтує учасницями NewJeans".

"Учасниці NewJeans навчалися під керівництвом Source Music. І саме Source Music, а не Мін як особистість, обрав їх стажерками".
New Jeans на церемонії вручення музичної премії Melon Music Awards, 26 листопада 2022 року. Getty Images/The Chosunilbo JNS/Imazins

Новий позов — це вже другий випадок, коли дочірня компанія HYBE подає позов проти Мін Хіджін.

У травні BELIFT LAB подав на Мін до суду за наклеп і перешкоджання бізнесу через її коментарі про те, що група ILLIT — це плагіат NewJeans.

Сама Мін Хіджін заявила, що це все не більше ніж "комедія".

У розпорядженні корейського медіа Dispatch 23 липня опинилися матеріали, які розповідають про відбір дівчат до NewJeans, і що Мін Хіджін нібито консультувалася з шаманом для цього.

Згідно з цими повідомленнями, дебютне оцінювання "Команди N" (тепер NewJeans) відбулося ще у березні 2021 року. Присутніми були семеро стажерок — п'ять нинішніх учасниць та ще дві дівчини. Але пізніше Source Music відклав проєкт. У поширених матеріалах також були фото і відео з додебютних часів NewJeans.

Після цього сама Мін Хіджін подала до суду проти керівництва HYBE: вона звинувачує їх у перешкоджанні бізнесу, поширенні приватного контенту і наклепі. Продюсерка стверджує, що вони неодноразово незаконно отримували скриншоти особистого листування з месенджерів і використовували уривки, щоб викривлено подати інформацію для медіа.

Подати позов планують і самі учасниці гурту. ADOR заявила, що батьки дівчат із NewJeans також вживають юридичних заходів проти HYBE за оприлюднення їхніх фотографій і відео з періоду стажування.

Поки невідомо, коли відбудуться судові засідання (і чи відбудуться взагалі). Але учасниці NewJeans оголосили, що візьмуть тривалу перерву, щоб відпочити та відновитися.

Що нового варто послухати

  • KISS OF LIFE Sticky

Kiss of Life, також відомий як KIOF — південнокорейський жіночий гурт, сформований S2 Entertainment у 2023 році. Гурт складається з чотирьох учасниць.

Sticky це їх цифровий сингл, який вийшов 1 липня.

  • Xdinary Heroes — LOVE and FEAR

Xdinary Heroes — південнокорейський поп-рок гурт, створений Studio J, дочірньою компанією JYP Entertainment. До складу входять шість учасників, усі вони беруть участь у написанні текстів, музики та продюсуванні пісень гурту.

LOVE and FEAR це їх третій цифровий сингл.

  • NCT 127 — Walk

NCT 127 — другий хронологічно і перший постійний юніт південнокорейського бой-бенду NCT, сформованого південнокорейською розважальною компанією SM Entertainment. Вони відомі своєю експериментальною музикою на основі хіп-хопу та R&B.

15 липня 2024 року вони випустили шостий корейський студійний альбом Walk з однойменним синглом.

Що варто подивитися

  • The Boyfriend

Це японське реаліті-шоу знайомств на Netflix. Це перша в країні програма одностатевих знайомств.

Реаліті розповідає про дев'ятьох молодих людей, що живуть разом у пляжному будиночку на березі моря під назвою Green Room та керують кавовим фургоном. Тут у них є змога знайти як своє кохання, так і справжню дружбу.

  • Дорама "Милий дім" (Sweet Home)

"Милий дім" — південнокорейський вебсеріал із Сон Каном, Лі Чжинуком та Лі Сіюн у головних ролях. Заснований на однойменному вебтуні Кіма Карнбі та Хван Йончана. Перший сезон вийшов ще у 2020 році, а у липні 2024-го — третій.

У третій і останній частині дорами люди, люди-монстри та неолюди готуються до вирішального поєдинку.

Чи вдасться Хьонсу відновити зв'язок зі своєю внутрішньою людиною, перш ніж зійтися з воскреслим Ин Хьоком і Санг Вуком? Що станеться з інфікованою донькою І Кюн, Дівчинкою, тепер, коли Сан Вук звільнив усіх людей та інфікованих? З наближенням фіналу серіалу вцілілі мешканці житлового комплексу Green Home мають останній шанс врятувати власну людяність.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media