Наказ про реорганізацію "Довженко-Центру" незаконний, але оскаржувати рішення не можна: суть останнього рішення суду

Довженко-Центр. Фото: Довженко-Центр

Справа за позовом "Довженко-Центру" до Держкіно триває майже два роки. Згідно з останнім рішенням Північного апеляційного господарського суду, центр не має права оскаржувати рішення про його реорганізацію через "правові норми, що визначають підпорядкованість і ієрархію в системі державного управління".

Про це повідомила компанія Axon Partners, яка займається представництвом "Довженко-Центру" в суді.

Згідно з судовою постановою, яку цитує у повідомленні компанія, апеляційний суд вважає звернення "Довженко-Центру" таким, що підриває принцип "дотримання та неможливості оскарження державними підприємствами рішень, прийнятих уповноваженими державними органами".

Адвокатка Надія Денисюк у власному пості додає, що таким рішенням суд намагається показати — рішення державних органів не оскаржують: "В приватному секторі робіть що хочете, але у спорі з державою — рішення останньої не обговорюються, не оспорюються і взагалі, як ви посміли говорити про їх незаконність?"

У коментарі для "Детектор медіа" адвокатка ж зазначила, що водночас суд не скасував попереднє рішення про визнання наказу про "реорганізацію" "Довженко-Центру" незаконним.

Тому нині навіть попри відсутність наказу і голови Держкіно (Кабмін звільнив Марину Кудерчук з посади 5 липня), центр не може захистити себе від імовірних спроб майбутнього керівництва інституції його реорганізувати.

"Наразі є багато ознак того, що намір Держкіно реорганізувати центр лишається незмінним. Це постійно знаходить своє відображення: то у стратегії, яку Держкіно намагалося розробити, але не спромоглося, то у планах діяльності, поданих ними до Кабміну, то в інших документах", — зазначає генеральна директорка "Довженко-Центру" Олена Гончарук.

Натомість Денисюк додає, що існує інший варіант розв'язання проблеми — звернутися до відомства, яке керує Держкіно. Але хто це — невідомо, оскільки ще у 2022 році його вивели з-під управління Міністерства культури та інформаційної політики. Тому фактично ні Кабмін, ні Верховна Рада, ні прокуратура не можуть вплинути на рішення інституції.

Позови до Держкіно через спробу реорганізувати "Довженко-Центр"

16 серпня 2022 року стало відомо про наказ Держкіно реорганізувати "Довженко-Центр" у декілька нових юридичних осіб. У центрі заявили, що це рішення фактично означає ліквідацію кіноархіву.

Уже 28 жовтня "Довженко-Центр" повідомив, що вони подали в суд на Держкіно з вимогою визнати незаконним та скасувати наказ. У березні 2023 року відбулося останнє підготовче засідання, а 2 травня почали розгляд справи по суті.

Тоді представник Держкіно у суді зазначив, що офіційно "Довженко-Центр" не є фільмофондом та не має "предметів, віднесених до державної частини музейного фонду".

29 лютого 2024 року відбулося чергове засідання, оскільки Держкіно оскаржує рішення господарського суду в справі про визнання незаконним наказу про реорганізацію закладу.

У "Довженко-Центрі" зауважили, що колегія суддів зауважила, що предмет спору відсутній, адже наказ втратив чинність, але вирішила ознайомитися з матеріалами справи додатково.

А вже у квітні колегія суддів оголосила про відвід. Тоді у "Довженко-Центрі" заявили, що відвід колегії "сприятиме затягуванню вирішення справи", оскільки новий суддя-голова та нова колегія повинні витратити час на ознайомлення з матеріалами справи.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media