Порушень щодо людей ЛГБТК+ за 2024 рік більше, ніж за 2023-й: дослідження

Прапор ЛГБТ під час акції "Я не боюсь діяти" у Києві, 17 вересня 2016 р. УНІАН/Інна Соколовська

За перше півріччя 2024 року в Україні задокументували 39 порушень щодо представників ЛГБТК+ — це більше, ніж за увесь попередній рік. Зокрема, зафіксували випадки дій на ґрунті гомофобії, трансфобії, дискримінації й інші порушення.

Про це йдеться у звіті правозахисного ЛГБТ-центру "Наш світ".

Найбільша кількість випадків, одразу 29, стосується дій на ґрунті гомофобії та трансфобії. Причому 20 з них вважають злочинами ненависті, вісім – інцидентами ненависті, а шість — виявами мови ворожнечі.

У звіті також йдеться, що цьогоріч суттєво зріс рівень агресії. Це пов'язують зі збільшенням діяльності ЛГБТК+організацій та активістів й активісток у публічному полі, а також гомо- і трансфобних угруповань.

Це, зокрема, стосується випадків фізичного насильства як на представників спільноти ЛГБТК+, так і на центри та заходи, присвячені цій тематиці — наприклад, через підтримку прайд-місяця чи квір-кінофестивалю Sunny Bunny.

Найбільше таких злочинів задокументували в Києві й Київській області (16), Житомирі (4) і Харкові (4).

Серед видів порушень:

  • образи, погрози, приниження людської гідності (22);
  • фізичне насильство різних ступенів тяжкості (20);
  • гомофобні написи / висловлювання (6);
  • умисне знищення або пошкодження майна (5);
  • напади на ЛГБТK+центри / заходи або активісток чи активістів (3);
  • гомофобія / трансфобія в сім'ї (2);
  • розбій, вимагання (2);
  • незаконне збирання й розголошення конфіденційної інформації (1).

Також відзначили 18 прикладів взаємодії із правоохоронними органами. Майже всі випадки порушень стосувалися порушення права на ефективні засоби правового захисту й неврахування гомофобного чи трансфобного мотиву.

Кількість випадків за 2023 рік та за перші пів року 2024 року. ЛГБТ-Центр "Наш світ"

В центрі також зауважили, що у сфері законодавства також не відбулося змін: законопроєкти 9103 (про запровадження реєстрованого партнерства, доступного для одностатевих пар) та 5488 (про зміни до антидискримінаційного та кримінального законодавства) Верховна Рада не розглянула.

Водночас Міністерство закордонних справ демонструє найбільш послідовну позицію щодо захисту прав людей зі спільноти ЛГБТК+. Цьогоріч тут навіть сформували Раду з прав людини, гендерної рівності та різноманіття, яку очолив Зорян Кісь.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media