Перейти до основного змісту

Американський музей вперше в історії повернув викрадені у 1897 році артефакти монархові Беніну

Повернення артефактів монархові Беніну Художнім музеєм Стенлі, 15 липня 2024 року. Instagram/uistanleymuseum

Художній музей Стенлі Університету штату Айова повернув два вироби з Беніну латунну табличку та дерев'яний вівтар — правителю Беніну Евуаре II. Це перший випадок, коли американський музей повертає твори голові колишньої королівської сім'ї імперії Беніну.

Про це 19 липня розповідає The Art Newspaper.

Бронзові вироби з Беніну — це група з тисяч предметів, викрадених британськими військами з Королівства Бенін у 1897 році. Серед 3000 артефактів — статуетки, бивні, зображення правителів Беніну та священні маски. Більшість з них зараз зберігають у музеях Європи.

На початку 2023 року уряд Нігерії офіційно визнав правителя Беніну Евуаре II власником і зберігачем пограбованих артефактів.

Ці вироби стали своєрідним лакмусовим папірцем для європейських музеїв — чи дійсно вони готові до реституції викраденої з Африки у колоніальну епоху спадщини.

Повернення артефактів монархові Беніну Художнім музеєм Стенлі, 15 липня 2024 року. Instagram/uistanleymuseum

Повернення артефактів монархові Беніну Художнім музеєм Стенлі, 15 липня 2024 року. Instagram/uistanleymuseum

У 2020 році Художній музей Стенлі створив дослідницьку посаду, присвячену реституції. Завдяки цьому вдалося встановити походження двох артефактів з моменту їхнього викрадення у 1897 році. Два роки тому спеціальна консультативна рада проголосувала за вилучення цих предметів, щоб передати їх законному власнику.

"Повернувши ці культурні скарби, Художній музей Стенлі продемонстрував свою відданість етичним принципам управління і подав потужний приклад для наслідування іншим музеям", — йдеться у заяві Кевіна Крегеля, віцепрезидента і проректора Університету Айови.

Тепер нігерійські чиновники поновили заклики до Британського музею повернути артефакти, викрадені у Беніні. У Лондоні зберігається понад 900 предметів — це одна з найбільших колекцій у Європі. Вперше музей отримав письмовий запит на їхнє повернення від міністерства культури Нігерії у 2021 році.

"Приголомшливо чути, що країни та музеї, які говорили нам, що бронзові вироби з Беніну не будуть у безпеці в Нігерії, мають справу з крадіжками",сказав директор Національної комісії Нігерії з питань музеїв та пам'ятників Абба Іса Тіджані після того, як стало відомо про масштабну крадіжку з Британського музею у 2023 році.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції