Перейти до основного змісту

Яка творчість, коли немає світла: письменники та художниці про життя під час блекаутів та графіків знеструмлення

Коли немає світла: як графіки знеструмлення впливають на творчість. Суспільне Культура/Вікторія Желєзна

Знеструмлення по-різному впливають на людей. Хтось впадає в депресивні стани та не може знайти собі місця без можливості подивитися відео у TikTok, а когось це навпаки мотивує та дає зробити більшість справ, які зазвичай відкладали на потім.

Суспільне Культура поспілкувалося з письменниками та художниками, щоб дізнатися, як вони переживають вимкнення світла.

Тетяна Власова

"Думала, що буду багато писати під час вимкнень світла, а виявилося, що я багато читаю", — говорить поетка Тетяна Власова.

Вона додає, що купила спеціальний маленький ліхтарик і тепер книжки можна читати навіть у суцільній темряві. Ба більше, завдяки знеструмленням зросло не тільки бажання читати, а й кількість прочитаного — бо раніше важко було зосередитися і багато читати за раз, натомість тепер це вдається легко.

Поетка розповідає, що також збільшується фізична активність — і у цей час хочеться більше "створювати якийсь рух": "Може, цим я компенсую відсутність світла, що починаю виробляти енергію сама".

Катерина Єгорушкіна

Письменниця Катерина Єгорушкіна розповідає, що з чітким графіком знеструмлень розробила цілу стратегію: "Ключ до нормальної адаптації особисто для мене: бачити можливості в обмеженнях".

Вона розповідає, що поки є світло — намагається працювати: розшифровує інтерв''ю зі свідками, робить онлайн-зідзвони, завантажує цікаві лекції та подкасти.

А у час вимкнення світла або працює, пише тексти, читає паперові книжки чи займається побутовими справами, або більше часу проводить із дітьми.

"Спілкуємося, вигадуємо якісь історії. Щоправда, вони зазвичай такі абсурдні, що регочемо, поки в дітей не починають злипатися повіки", — додає вона.

Катерина Єгорушкіна. Facebook/Kateryna Yegorushkina

Наталя Матолінець

Письменниця в жанрі янг-едалту Наталя Матолінець розповідає, що влітку вимкнення електрики сприймати легше, аніж взимку. Тому старається не випадати з роботи, а вечори присвячувати читанню.

Вона додає, що з постійними знеструмленнями складніше планувати онлайн-заходи й прямі ефіри, оскільки важко передбачити, чи буде зв'язок.

Письменниця також поділилася, що минулого року під час літературного семінару в Болгарії розповідала про українські реалії: не лише з книжкової сфери, а й суто побутові, як-от знеструмлення.

На її здивування, це саме той досвід, який найкращі розуміють іноземці. Пояснити й передати досвід прильотів чи збиття ракети за вікном досить складно, а от сказати, що важко нормально працювати, бо нема світла, зв'язку чи опалення — це зрозуміле кожному відчуття.

"Після того семінару одна з учасниць щоразу, як пише мені, питається, чи я маю світло й опалення. Бо це вразило її найдужче, і тепер такий її вияв турботи", — розповідає Матолінець.

Наталія Матолінець. Natalia Matolinets/Facebook

Павло Коробчук

Письменник і музикант Павло Коробчук розповів, що, на щастя, під час вимкнень світла має постійний доступ до інтернету, тому продовжує працювати.

А от раніше, коли зв'язок зникав, то писав вірші: "Писав вірші, багато віршів у повній темряві".

Вікторія Черняхівська

Художниця та ілюстраторка Вікторія Черняхівська не втрачає оптимізму попри знеструмлення.

Однак жити — і працювати — стає важче.

"Я, навпаки, не працюю, не беру замовлень, не можу ілюструвати на замовлення. Свого теж майже нічого не роблю", — додає вона.

Вікторія Черняхівська. Facebook/Вікторія Черняхівська

Марія Матяшова

Мисткиня Марія Матяшова розповідає, що в години вимкнень йде на прогулянку, читає або грається з котом.

"Більшість моїх художніх практик пов'язана з роботою за комп'ютером. Тож я можу встати о 5-й, зловити електрику і працювати", — додає вона.

Матяшова зазначає, що обмеження світла структурують та сприяють концентрації, бо якщо є дві години на завдання, то спокуси відволіктися менше. А от поганий зв'язок чи мобільний інтернет — це дійсно проблема.

Марія Матяшова. Facebook/Maria Matiashova
"Вимкнення сьогодні відрізняються від тих, що сталися на межі 2022–2023 років. Перший блекаут був більш жорстким. Побут перетворився на випробування для вигадливості. Тоді мережа взаємопідтримки компенсувала для мене відсутність електромережі. Цей досвід наснажив створити роботу — настільну гру «Світлоділ». Це проєкт про те, як кмітливість і гуртування допомагали поратися з обмеженнями та пристосовуватися до невідомості".
Гра "Світлоділ" від Марії Матяшової. з архіву художниці/Дмитро Толкачов

Гра "Світлоділ" від Марії Матяшової. з архіву художниці/Дмитро Толкачов

Гра "Світлоділ" від Марії Матяшової. з архіву художниці/Дмитро Толкачов

Гра "Світлоділ" від Марії Матяшової. з архіву художниці/Дмитро Толкачов

Уперше текст був опублікований 12 липня 2024 року.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media

Топ дня
Вибір редакції