Індійська письменниця Арундаті Рой стала лауреаткою британської літературної премії Pen Pinter Prize 2024. Її присуджують автору чи авторці, що демонструє "запеклу інтелектуальну рішучість визначити правду нашого життя і наших суспільств".
Про це 27 червня розповідає The Guardian.
Журі зазначає, що авторка отримає премію за "гострий коментар на теми, що варіюються від деградації довкілля до порушень прав людини".
Церемонія нагородження відбудеться 10 жовтня 2024 року в Британській бібліотеці. Тоді ж нагородять лауреата премії "Письменник хоробрості" — його чи її обере сама Рой з кандидатів, запропонованих британським PEN-клубом.
"Я дуже рада отримати премію Pen Pinter Prize. Я хотів би, щоб Гарольд Пінтер був сьогодні з нами, щоб написати про майже незбагненний поворот, який робить світ. Оскільки його немає, хтось із нас повинен зробити все можливе, щоб спробувати зайняти його місце", — зазначає сама письменниця.
Член журі, актор і активіст Халід Абдалла сказав, що Рой є "світлим голосом свободи та справедливості" і що її твори "були дороговказом крізь численні кризи й темряву, з якими зіткнувся наш світ" з моменту публікації дебютного роману "Бог Дрібниць".
Серед попередніх лауреатів премії — Маргарет Етвуд та Салман Рушді.
Переслідування Арундаті Рой в Індії
Раніше Суспільне Культура розповідало, що суд в Індії дозволив переслідувати письменницю за слова щодо регіону Кашмір 14-річної давності.
Кашмір — спірний регіон на північному заході півострова Індостан. регіон є місцем постійного протистояння між Індією та Пакистаном, а також із Китаєм.
На одній з конференцій у Делі, організованій Комітетом за звільнення політичних в'язнів у жовтні 2010 року, Арундаті Рой заявила: "Кашмір ніколи не був невіддільною частиною Індії. Це історичний факт. Навіть індійський уряд визнав це".
Слова письменниці викликали хвилю протестів, а федеральний уряд погрожував заарештувати її за звинуваченням у підбурюванні до заколоту.
Разом із Рой суд дозволив переслідувати академіка і політолога Шейха Шовката Хуссейна, який також брав участь у семінарі у 2010 році.
Але адвокати спантеличені цим рішенням, оскільки скарга на авторку вже 14 років перебуває на розгляді в поліції без жодних наслідків. Тому правозахисники вважають, що справа буде оскаржена в суді на дуже ранній стадії.
Минулого тижня понад 200 індійських науковців, активістів і журналістів підписали відкритий лист, закликаючи уряд скасувати рішення суду.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media