Понад 200 індійських науковців, активістів і журналістів підписали відкритий лист, із закликом до уряду скасувати рішення суду про дозвіл переслідувати письменницю Арундаті Рой за слова щодо регіону Кашмір 14-річної давності.
Про це 23 червня розповідає The Guardian.
"Ми засуджуємо ці дії і звертаємося до уряду та демократичних сил країни із закликом не допустити порушення фундаментального права на вільне і безстрашне вираження поглядів на будь-яку тему в нашій країні", — йдеться в листі.
Рішення суду викликало кілька акцій протесту правозахисних груп, активістів та студентів у Делі та Бенґалуру.
Протестувальники у листі додають, що таким способом вони відстоюють конституційне право на незгоду з урядом: "Ми не можемо дозволити уряду помститися таким критикам, як Рой, через якусь особисту примху".
У чому звинувачують Арундаті Рой
Кашмір — спірний регіон на північному заході півострова Індостан. Його поділ не зафіксовано жодними офіційними угодами про кордони, а сам регіон є місцем постійного протистояння між Індією та Пакистаном, а також із Китаєм.
На одній з конференцій у Делі, організованій Комітетом за звільнення політичних в'язнів у жовтні 2010 року, Арундаті Рой заявила: "Кашмір ніколи не був невіддільною частиною Індії. Це історичний факт. Навіть індійський уряд визнав це".
Слова письменниці викликали хвилю протестів, а федеральний уряд погрожував заарештувати її за звинуваченням у підбурюванні до заколоту.
Дозвіл переслідувати письменницю з'явися у червня 2024 року. Суд посилається на Закон про запобігання незаконній діяльності (UAPA). Але адвокати спантеличені цим рішенням, оскільки скарга на авторку вже 14 років перебуває на розгляді в поліції без жодних наслідків.
Тому правозахисники вважають, що справа буде оскаржена в суді на дуже ранній стадії з двох причин. По-перше, поліція повинна буде пояснити таку довгу затримку, а по-друге — повинні представити звинувачення, оскільки "її слова не призвели до жодного насильства або злочинних дій за весь цей час".
Однак вони вважають, що Рой вирішили притягнути до відповідальності одразу після переобрання нинішнього прем'єра Нарендри Моді на третій термін і це має стати сигналом для критиків уряду.
Разом із Рой суд дозволив переслідувати академіка і політолога Шейха Шовката Хуссейна, який також брав участь у семінарі у 2010 році.
Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media