"Прасувальниця" Пікассо залишається у США: суд відхилив вимогу спадкоємців про реституцію

"Прасувальниця" Пабло Пікассо. Solomon R. Guggenheim Museum, New York, Thannhauser Collection, Gift, Justin K. Thannhauser, 1978

Суд у США відхилив запит на реституцію картини Пабло Пікассо "Прасувальниця" (La repasseuse). Повернути її з Музею Соломона Ґуґґенгайма в Нью-Йорку вимагали спадкоємці німецьких єврейських колекціонерів.

Про це 19 червня розповідає The Art Newspaper.

"Прасувальниця" (La repasseuse) — олійна картина Пабло Пікассо 1904 року, написана під час "блакитного періоду" творчості художника. Карл і Розі Адлери продали її у 1938 році Джастіну Таннгаузеру. Спадкоємці стверджують, що продаж відбувався під примусом, оскільки подружжя рятувалося від нацистських переслідувань.

Справа була порушена правнуком Адлерів, Томасом Бенніґсоном, який зараз працює адвокатом у Каліфорнії. Незабаром до позову приєдналися інші родичі.

Вони вимагали повернути картину або виплатити компенсацію в розмірі до 200 мільйонів доларів.

У рішенні про відхилення позову суддя Верховного суду Нью-Йорка встановив: позивачі не змогли довести, що робота була продана під тиском або примусом.

У постанові сказано, що Таннгаузер у 1963 році подарував цінні роботи зі своєї особистої колекції музею, зокрема і картину Пікассо.

А у 1974 році представники закладу звернулися до Еріка Адлера, сина Карла і Розі, щоб підтвердити продаж "Прасувальниці". Жодних питань щодо права власності на твір тоді не виникало.

Тому суддя зробив висновок, що Таннгаузер не чинив "жодного виду фактичного примусу" щодо Адлерів і жодна зі сторін не перебувала під прямою загрозою з боку нацистського режиму в момент продажу полотна.

Крім того, у рішенні йдеться, що звернення позивачів до Закону про повернення експропрійованих під час Голокосту творів мистецтва не коректне, оскільки члени сім'ї Адлерів знали про місце перебування картини та її статус протягом більш ніж 40 років, а музей ніколи не приховував джерело походження полотна.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media