"Релокувати неможливо": директорка Vivat про те, чи існує альтернатива Харкову для українського книговидавництва

Ексклюзивно
Директорка видавництва Vivat Юлія Орлова. Craft

Директорка видавництва Vivat Юлія Орлова поділилася, що наразі воно продовжить діяльність у Харкові, попри загострення безпекової ситуації. Також вона наголосила: релокувати друкарні з міста неможливо.

Про це видавчиня розповіла в інтерв'ю для Суспільне Культура.

За словами Юлії Орлової, рішення про релокацію видавництва обдумують постійно — втім, наразі реалізувати це дуже складно.

"У нас на важелях — дуже ціннісні речі. Видавництво — це люди, і не всі вони хочуть їхати з Харкова. З об'єктивних причин: щоб перебратися в інше місто, потрібно винаймати там житло, а це зараз досить дорого. Окрім цього, зазвичай переїжджають цілі сім'ї, тобто треба знайти нову роботу партнерам та змінити школу дітям. Організувати переїзд для стількох людей достатньо важко, і ми не можемо до цього примушувати", — сказала вона.

Генеральна директорка Vivat також зазначила, що хоче продовжувати розвивати бізнес у Харкові, щоб підтримувати економіку міста:

"Мені хотілося б, щоб Харків жив. А це можливо, тільки якщо там буде виробництво, економіка, гроші. Фінанси — це як кров для організму, без них місто помре. А зараз бізнеси в Харкові не витримують, один за одним закриваються, бо меншає людей. Мені дуже боляче бачити, як поступово згасає моє улюблене місто, яке було настільки чистим і спокійним до війни".

Чи можливо релокувати харківські друкарні з-під обстрілів

Після ракетного удару росіян по типографії "Фактор-друк" гостро стоїть питання альтернативи Харкову як осередку книговидавництва (саме там створюють до 80 % українських книжок), якщо безпекова ситуація в місті не покращиться й повторяться обстріли друкарень.

На думку Юлії Орлової, релокувати такі високотехнологічні підприємства неможливо, адже кожна друкарня — це комплекс обладнань, які послідовно стоять одне за одним; чотири-п'ять масштабних цехів, величезна кількість верстатів та процесів. Перевезення цього обладнання буде коштувати мільйони євро.

Саме тому, навіть коли холдинг "Фактор" отримає фінансову допомогу від фонду Говарда Баффета, він буде відновлювати виробництво у Харкові. Наразі, як стверджує Юлія Орлова, на "Фактор-друці" збереглися друкарські верстати, але знищено обладнання, за допомогою якого книжки зшивають, фальцюють, вкладають в обкладинку тощо.

Насамкінець видавчиня наголосила: абсолютно єдина альтернатива, щоб українська галузь книговидавництва вистояла за таких умов, — це організація великого державного комплексу друкарень.

Що відомо про обстріл харківської друкарні "Фактор-друк"

Внаслідок російського обстрілу 23 травня загорілася харківська друкарня "Фактор-друк". Семеро працівників друкарні загинули, ще 21 — зазнали поранень. Було спалено 50 000 книг.

Видавництво Vivat оприлюднило список знищених видань. Серед них: "Битися не можна відступити" Павла Белянського, "Слова і кулі" Наталії Корнієнко, а також дитячі книжки й світові бестселери.

Частково згорів палітурний цех: у ньому зруйнований дах та унікальне обладнання. Загальні збитки становлять близько шести мільйонів євро.

Власник групи компаній "Фактор" Сергій Політучий розповів Суспільне Харків, що на відновлення приміщення знадобиться щонайменше пів року.

Видавництво Vivat зазначило, що "Фактор-друк" — це один із найбільших типографських комплексів повного циклу в Європі, тому тут друкують продукцію майже всі українські видавництва.

На XII "Книжковому Арсеналі" видавництво, окрім звичного асортименту, представило стенд з обгорілими книжками, уламками ракет та типографських верстатів, які вціліли після ворожого удару по друкарні.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media