Збитки на десятки мільйонів і звільнення працівників: як на видавництво Vivat вплинуло руйнування друкарні у Харкові

Ексклюзивно
Наслідки обстрілу друкарні "Фактор-Друк" у Харкові, 23 травня 2024 року. Суспільне Новини/Олександр Магула

Внаслідок російських обстрілів 23 травня було знищено друкарню в Харкові "Фактор-друк", яка випускала книжки частини українських видавництв. Тоді згоріло 50 тисяч уже надрукованих примірників та загинуло семеро працівників. Тільки видавництво Vivat зазнало збитків на десятки мільйонів.

Про це в інтерв'ю Суспільне Культура розповіла директорка видавництва Vivat Юлія Орлова.

Вона зазначила, що на момент удару у видавництва в друці було замовлень орієнтовно на 20 млн гривень. Це як новинки від українських авторів, так і нові наклади дитячих книжок та додруки бестселерів.

Поки все ще триває інвентаризація, а видавництво чекає на висновки від торгово-промислової палати, але орієнтовні збитки становлять десятки мільйонів гривень.

Однак вдалося врятувати 200 примірників "Мисливців за щастям" Валерія Пузіка; 1500 примірників "Ізмарагду княгині Несвіцької" Олександра Ірванця — ці книжки встигли передати на склад до того, як російська ракета знищила палітурний цех друкарні.

Facebook

Орлова додала, що видавництво уже планує перевидати втрачені тиражі й далі публікувати новинки: "Щомісяця ми видаємо 25–30 нових тайтлів. Ми достатньо великі й спроможні хотілося б не зупинятися, але зараз, через брак грошей, доведеться трохи сповільнитися".

Вона також розповіла, що у день обстрілу на зміні було приблизно 50 людей: семеро загинули, дев'ятеро досі в лікарні — частина у тяжкому стані, частина втратила зір чи слух. Ще 22 людини уникнули госпіталізації. Загалом так чи інакше постраждала половина працівників.

На жаль, за словами Орлової, три людини звільнилися: "Вони більше не можуть приходити на друкарню, не можуть дивитися на це місце. Ми дуже цінуємо свій колектив, деякі колеги працюють з нами понад 15 років. Дуже боляче втрачати людей, нових таких працівників знайти складно. Але я їх розумію".

Скриншот/Суспільне Житомир

Одразу після удару письменники та інші видавництва й книгарні в соцмережах почали публікувати посилання на сайт самого Vivat та закликати купувати книжки, щоб підтримати їх.

Орлова розповідає. що не очікували такої підтримки — тоді сайт буквально "знесли", оскільки надходило по 7 замовлень за хвилину.

А "Нова пошта" оголосила, що безкоштовно доставлятиме замовлені на сайті видавництва Vivat книжки у період з 24 травня по 30 червня. Акція діє на всі типи доставок (і у відділення, і у поштомат або на адресу) та без доплат за пакування чи доставку в село. Доставлятимуть книжки по всій території України (крім тимчасово окупованих територій, або де тривають бойові дії).

Пізніше там зафіксували збільшення замовлень із доставкою в чотири рази.

  • Повне інтерв'ю Юлії Орлової читайте незабаром на сайті Суспільне Культура.

Що буде далі з друкарнею "Фактор-друк"

Власник групи компаній "Фактор" Сергій Політучий в ефірі Українського Радіо заявив, що загальні втрати виробництва становлять близько 5 мільйонів євро: 3,6 з яких — вартість зруйнованого обладнання, 1,4 млн — будівля, інженерні конструкції та комунікації.

"Для людей це лунає жахливо: 50 тисяч книжок згоріли. Але насправді, як би це не було дивно, це дрібничка порівняно з вартістю обладнання", — говорить він.

Та додає, що релокація друкарні неможлива технічно і економічно. Оскільки це ускладнить логістику, друкувати поза Україною дорожче та й втиснутися в графік закордонних друкарень важко.

Нині виробництво намагається отримати грантову допомогу з-за кордону.

"Відповідно до законодавства держава не може надавати допомогу приватним структурам. Це дивна річ, що на третьому році повномасштабного вторгнення ми продовжуємо жити за законодавством, яке написане для мирного життя", — розказав Політучий.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media