Проведення 19-го пітчингу кінопроєктів законне, а Рада з підтримки кіно діє згідно з ухвалою Верховного Суду: Держкіно

Держкіно.

Проведення 19-го пітчингу кінопроєктів законне і затверджене Радою з державної підтримки кінематографії. А до закінчення перегляду справи щодо легітимності ради у касаційному порядку, повноваження її членів продовжені на весь період воєнного стану та протягом трьох місяців після його закінчення.

Про це повідомили у Держкіно на запит Суспільного.

У листі відомство повідомляє, що рада затвердила напрями конкурсного відбору на 2024 рік відповідно до розділу ІІІ Порядку та критеріїв проведення творчого конкурсу (пітчингу), затвердженого наказом Держкіно від 15 березня 2023 року.

Згідно з ним, фільми обиратимуть за такими напрямами:

  • документування воєнних злочинів та про героїзм служб, які захищають, забезпечують / підтримують життєдіяльність суспільства країни під час війни, а також героїзм людей різних професій та волонтерів;
  • фільми про історичні постаті в державотворенні України, сучасних героїв українського народу та про події, що висвітлюють історію України;
  • фільми з тематикою патріотичного виховання дітей та молоді на українській історії, культурі, традиціях та цінностях для формування ціннісних орієнтирів та почуття патріотизму.

У листі перша заступниця голови Держкіно Юлія Шевчук зазначила, що Верховний Суд ухвалою від 25 травня призупинив виконання рішення Київського окружного адміністративного суду та Шостого апеляційного адміністративного суду.

За ними раду було визнано нелегітимною, а Держкіно мало б провести конкурсний відбір. Однак суд визнав вимоги відомства обґрунтованими, й до ухвалення рішення судом касаційної інстанції постанова Кабінету Міністрів щодо продовження терміну виконання повноважень членами ради повинна діяти.

Рада з державної підтримки кінематографії (РДКП) — орган Держкіно, яка вирішує, які фільми отримають фінансування. Це відбувається за допомогою процедури пітчингу: експерти оцінюють проєкти за 5-бальною шкалою і передають результати раді, за якою залишається останнє слово щодо фінансування стрічки.

У 2023 році Національна спілка кінематографістів подала позов до суду, оскаржуючи рішення Кабміну подовжити повноваження членів Ради.

А Українська кіноакадемія опублікувала офіційну заяву: "Таке рішення Уряду суперечить Закону України «Про державну підтримку кінематографії», оскільки згідно з частиною 1 статті 9, члени Ради з державної підтримки кінематографії призначаються строком на два роки, після чого повноваження припиняються автоматично".

Шостий апеляційний адміністративний суд ще 23 квітня підтримав позов та підтвердив, що продовження повноважень ради є незаконним.

Уже 24 квітня Держкіно подало заяву до Верховного Суду — і рішення про незаконну діяльність Держкіно призупинили. Це рішення призвело до гучного обговорення в українській кіноспільноті. А також дало можливість Держкіно провести пітчинг, де планують розподілити рекордні 589,6 млн гривень.

Однак, згідно з рішенням від 12 червня 2024 року, Верховний Суд України визнав нинішній склад ради нелегітимним. За словами адвокатки Надії Денисюк, це відмова у касаційній скарзі Кабінету Міністрів.

Підтримайте збір Суспільного Мовлення разом із Фондом "Повернись живим" для батальйону безпілотних авіаційних систем 14 Окремої механізованої бригади ЗСУ.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media